راهنمای کار با پنل ایمیل مارکتینگ نجوا

در این مقاله آموزشی به شما کمک می‌کنیم اولین کمپین ایمیل مارکتینگ خود را پیاده‌سازی کنید. تلاش شده در این مقاله آموزشی کاربردی و مفید برای آغاز به کار با پنل ایمیل مارکتینگ برای شما آماده شود.

پس از آن‌که در سرویس ایمیل مارکتینگ نجوا ثبت نام کنید، ایمیلی حاوی نام کاربری و و رمز عبور برای شما ارسال می‌شود که از طریق آن می‌توانید وارد پنل کاربری خود شوید.

در داشبورد چهار تب به طور پیش‌فرض برای شما فعال‌سازی شده‌اند: Campaigns، Automation، Transactional، Contacts.

داشبورد پنل ایمیل مارکتینگ

۱. ساختن لیست مخاطبین در پنل ایمیل مارکتینگ نجوا

از طریق تب Contacts در پنل ایمیل مارکتینگ، لیست مخاطبین خود را مشاهده می‌کنید. از طریق فیلترها و سگمنت‌ها می‌توانید مخاطبین خود را دسته‌بندی کنید یا در لیست‌های جداگانه قرار دهید.

برای اضافه کردن لیست مخاطبین Import contacts را بزنید و در صفحه بعد لیست ایمیل را با فرمت .csv، .txt یا .xls وارد کنید.

در پایین این صفحه می‌توانید از طراحی فرم عضوگیری برای پربارتر شدن لیست ایمیل و افزایش مخاطبین خود استفاده کنید.

لیست مخاطبین پنل ایمیل مارکتینگ

در تصویر بالا مخاطبینی که با رنگ قرمز دیده می‌شوند، مخاطبینی هستند که در لیست بلاک قرار دارند. (به علت لغو عضویت، شکایت یا گزارش اسپم، Hard Bounce)

  •    Hard Bounce به دسته‌ای از مخاطبین اطلاق می‌شود که به سبب یک مشکل دائمی ایمیل شما را دریافت نکرده‌اند و بنابراین ارسال مجدد ایمیل نیز با مشکل مواجه خواهد شد. مشکلاتی مانند اشتباه بودن آدرس ایمیل، دامین و … . حذف این آدرس‌ها از لیست ایمیل شما برای بهبود نرخ دلیور شدن (deliverability) و بالا رفتن اعتبار دامنه ضروری است.

۲. ساختن کمپین در پنل نجوا

برای دیدن کمپین‌های خود و ساخت کمپین جدید در پنل ایمیل مارکتینگ به تب Campaigns بروید. از منوی سمت چپ Email را انتخاب کنید.

کمپین‌های ایمیل

روی دکمه Create an email campaign کلیک کنید.

گام اول: راه‌اندازی کمپین

        Campaign name: برای کمپین خود اسم انتخاب کنید. این اسم فقط به خودتان نشان داده می‌شود و مخاطبان آن را نمی‌بینند. کارکرد این نام‌گذاری، منظم کردن لیست کمپین‌های شما و تسهیل بازگشت مجدد به آن هاست.

        Subject Line: عنوان یا سابجکت ایمیل یکی از مهم‌ترین عناصر طراحی ایمیل است. یک عنوان مناسب و تاثیرگذار می‌تواند تاثیر زیادی در نرخ باز شدن ایمیل‌ها و به مقصد رسیدن (اسپم نشدن) داشته باشد. سعی کنید عنوان انتخابی بیانگر محتوای ایمیل باشد.

        Preview text: این بخش خلاصه ایمیلی است که برای نمایش در اینباکس کاربر و پیش‌نمایش روی نوتیفیکیشن موبایل یا دسکتاپ وارد می‌کنید. کیفیت و تاثیرگذاری این متن می‌تواند نرخ باز شدن ایمیل و دریافت کلیک را افزایش دهد.

–        From email: این قسمت به کاربران نشان می‌دهد پیام از چه آدرس ایمیلی ارسال شده است. این مقدار باید ایمیلی روی دامنه ثبت‌شده شما هنگام ثبت نام در پنل ایمیل مارکتینگ باشد. (در صورتی که برای ثبت سندر یا تایید دامین به مشکلی برخوردید، با پشتیبانی تماس بگیرید).

–        From name: این نام به مخاطب نشان داده می‌شود تا مشخص کند ایمیل از طرف چه کسی ارسال شده است و حسی از اعتماد در مخاطب ایجاد می‌کند. مقدار پیش‌فرض آن، نام شرکت است که شما در ثبت نام در پنل نجوا وارد کرده‌اید و توسط پشتیبانی تایید شده است.  برای تغییر آن می‌توانید از منوی سمت چپ به Setting  کمپین رفته و در Default Setting مقدار مورد نظر خود را برای آن وارد کنید.

        Activate Google Analytics Tracking: با کلیک روی Show Advanced Options این گزینه را مشاهده می‌کنید. در صورت تمایل این گزینه را فعال کنید و مقادیر مورد نظر UTM را وارد کنید.

ساخت کمپین

گام دوم: طراحی ایمیل

با Next Step به مرحله بعد می‌روید که در آن ظاهر و محتوای ایمیل ارسالی خود را طراحی می‌کنید.

برای این کار می‌توانید بین سه ابزار انتخاب کنید:

ادیتور ایمیل

۱. Drag & Drop Editor: پنل ایمیل مارکتینگ نجوا ابزار Drag & Drop را در اختیار شما می‌گذارد که در آن با کشیدن و وارد کردن بلاک‌های متنی، تصاویر،‌ دکمه‌ها و سایر عناصر طراحی یک ایمیل جذاب و ریسپانسیو بسازید.

۲. Rich Text Editor: با استفاده از ادیتور، ایمیل‌های ساده متنی بسازید.

۳. Paste Your Code: کد HTML مورد نظرتان را در این قسمت وارد کنید.

به محض اینکه ایمیل را ساختید می‌توانید پیش‌نمایش ایمیل در دستگاه‌های مختلف را ببینید و تست ارسال را انجام دهید. با ارسال نمونه تستی به آدرس ایمیل خود می‌توانید مطمئن باشید طراحی بصری و محتوایی ایمیل به درستی اجرا شده و موارد مورد نظرتان به شکل مطلوب به کاربر نمایش داده می‌شود. 

پیش‌نمایش ایمیل

گام سوم: مشخص کردن گیرنده

حالا نوبت آن است که مشخص کنید مخاطبین دریافت‌کننده ایمیل شما چه کسانی هستند. هم‌چنین می‌توانید از search filters برای فیلتر کردن مخاطبین و از exclusion lists برای استثنا کردن برخی دسته‌ها استفاده کنید.

مشخص کردن مخاطبین کمپین

گام چهارم: فرستادن ایمیل یا زمان‌بندی برای ارسال

در این قسمت می‌توانید انتخاب کنید ایمیل همین حالا ارسال شود یا با زمان‌بندی مناسب آن را در بهترین زمان ارسال کنید.

یک ساعت پس از ارسال کمپین می‌توانید در صفحه Campaign در پنل ایمیل مارکتینگ، گزارش‌ها و آمارهای مربوط به کمپین و رفتار کاربران خود را نیز از طریق پنل ببینید.

با انجام مراحل بالا شما اولین کمپین ایمیلی خود را ساخته‌اید و گزارش آن را دریافت کرده‌اید. اگر در هر مرحله نیاز داشتید ادامه کار را متوقف یا به زمانی دیگر موکول کنید، کمپین شما در پیش‌نویس‌ها (Drafts) ذخیره می‌شود و در کمپین‌ها در دسترس خواهد بود.