کمپین ایمیل مارکتینگ

۹ تکنیک ایمیل مارکتینگ پس از خرید مشتری و کاربرد آن

تا حالا به این فکر کرده‌اید که چطور می‌توانید مشتریانی را که یک بار از شما خرید کرده‌اند، به برند خود وفادار کنید؟

ارسال ایمیل‌ پس از خرید یکی از قطعات پازلی است که مشتریان را وفادار می‌کند؛ به‌شرطی که با استراتژی‌های درستی این نوع ایمیل را ارسال کنید! معمولاً این نوع از ایمیل‌ها کمک می‌کنند تا مشتری بیشتر از یک‌بار به فروشگاهتان سر بزند.

اگر می‌خواهید با استراتژی‌های ایمیل مارکتینگ پس از خرید مشتری آشنا شوید و ارتباط بلندمدتی با مشتریان خود بسازید و جذب مشتری بیشتری داشته باشید، این مقاله را بخوانید.

ایمیل پس از خرید مشتری چیست؟

ایمیل‌های پس از خرید بخشی از استراتژی بازاریابی ایمیلی هستند که معمولاً به‌طور خودکار، بعد از خرید‌ به صندوق ورودی (اینباکس) مشتری فرستاده می‌شوند.

هدف از ارسال ایمیل بعد از خرید مشتری این است که با پیشنهادهای جدید و تکنیک‌های بازاریابی محتوایی، فکر و ذهن مشتری را به برند خود مشغول کنیم.

بهترین قسمت ماجرا هم این است که شما بعد از خرید مشتری می‌توانید داده‌های خوبی مثل رفتار خرید و علایق مشتری را ذخیره کرده تا ایمیل‌های بعدی‌ را بهینه‌تر کنید. بهتر است برای درک بهتر است در ابتدا بدانید ریتنشن مارکتینگ چیست؟ ریتنشن مارکتینگ یعنی مشتریان فعلی خود را حفظ کنیم و آن‌ها را ترغیب کنیم تا دوباره از ما خرید کنند، این روش کمک میکند تا مشتری‌های وفادار ایجاد کنیم.

این نوع از ایمیل‌ها همیشه تبلیغاتی نیستند؛ بلکه ایمیل‌هایی هدفمند با استراتژی قوی به‌شمار می‌آیند که به وفاداری و بازگشت مشتریانتان کمک می‌کنند. همچنین در مقایسه با سایر انواع ایمیل‌ها هم بیشترین نرخ کلیک و باز‌کردن را دارند.

حالا که با تعریف این ایمیل‌ها آشنا شدید، بیایید چند ایده و مثال خوب در این زمینه به شما معرفی کنیم.

۹ ایده ایمیل مارکتینگ پس از خرید مشتری

کمپین‌های ایمیلی که بعد از خرید مشتری فرستاده می‌شوند، به محصولات شما، چرخه عمر مشتری و عادت‌های خرید مشتریانتان بستگی دارند.

در ادامه می‌خواهیم ۹ ایده برای نمونه ایمیل مارکتینگ پس از خرید مشتری را به شما معرفی کنیم:

۱. ایمیل تأیید سفارش

یکی از ابتدایی‌ترین ایده‌ها این است که بعد از خرید مشتری، پیام تشکر برایش بفرستید و اطلاعات محصول یا پرداختی را تأیید کنید. ایمیل تأیید سفارش یک راه عالی برای ایجاد اعتماد بین شما و مشتریان، پس از خرید است. با استفاده از اتومیشن بازاریابی میتوانید ایمیل تأیید سفارش را برای مشتری ارسال کنید.

یک نمونه ایمیل از این ایده را در تصویر زیر می‌بینید:

نمونه ایمیل تأیید سفارش

با ارسال این نوع ایمیل هم خلاصه‌ای از آیتم‌های سفارش‌داده‌شده و اطلاعات تماس را در اختیار مشتری قرار می‌دهید و هم بابت خریدش تشکر می‌کنید.

۲. ارائه تخفیف برای خرید بعدی

ارائه کد تخفیف حتی بعد از خرید مشتری هم می‌تواند به بازاریابی ایمیلی شما کمک کند؛ اما چطور؟

این کد تخفیف برای خرید اول مشتری نیست؛ بلکه برای خریدهای بعدی ارسال می‌شود. در این صورت، مشتری با احتمال بیشتری به فروشگاه یا وب‌سایت شما برمی‌گردد تا خرید بعدی‌ خود را با کد تخفیفی که قبلاً فرستاده‌اید، انجام دهد. ارائه تخفیف میتواند ایده‌ای مناسب برای ایمیل مارکتینگ نوروز باشد تا فروش شما را چندین برابر کند.

حتی می‌توانید با ارزیابی رفتار خرید مشتری، یک ایمیل شخصی‌سازی‌شده بسازید و کد تخفیف را برای محصولاتی ارائه کنید که مطابق با علاقه و رفتار همان مشتری است.

نمونه‌ای از این ایمیل را می‌توانید در تصویر زیر ببینید که بعد از خرید، کد تخفیفی برای دو خرید بعدی به مشتری ارائه داده است:

نمونه ایمیل ارائه تخفیف برای خرید بعدی

۳. ارائه نکات حفظ و استفاده از محصول خریداری‌شده

فرقی نمی‌کند چه چیزی می‌فروشید؛ در هر صورت، بدانید افرادی هستند که برای استفاده بهینه از محصول یا خدمت شما به کمک نیاز دارند. معمولاً چند روز بعد از خرید مشتری، بهتر است نحوه استفاده را برایشان ایمیل کنید.

می‌توانید با کمک پست‌های وبلاگ یا محتواها و ویدئوهای آموزشی، نکات حفظ و استفاده از محصول خریداری‌شده را برای مشتری بفرستید.

برای مثال، اگر در زمینه فشن و مُد کار می‌کنید، می‌توانید برای هماهنگ‌کردن لباس‌های خریداری‌شده با لباس‌های دیگر، چند توصیه بفرستید یا اگر لوازم آشپزی می‌فروشید، دستورالعمل استفاده از آن‌ها را ایمیل کنید.

مثال‌های متعددی در این خصوص وجود دارد؛ اما نکته اصلی این است که در هر صنعتی هم که فعال باشید، سعی کنید توصیه‌ها و اطلاعات مفیدی را به مشتریان خود ارائه دهید.
نمونه‌ای از این نوع ایمیل را می‌توانید در تصویر زیر ببینید که در خصوص نحوه استفاده و مصرف درست عطر خریداری‌شده توضیح داده است:

نمونه ایمیل پس از خرید ارائه نکات حفظ و استفاده از محصول خریداری‌شده

حتما بخوانید: معایب خرید لیست ایمیل، چرا لیست ایمیل نخریم؟

۴. ایمیل نظرسنجی پس از خرید

نظرسنجی ایمیلی و پرسیدن درباره میزان رضایت مشتری از محصول یا خدمت خریداری‌شده هم نمونه‌ای از ایمیل مارکتینگ پس از خرید مشتری است.

ارسال این نوع از ایمیل‌ها یکی از منطقی‌ترین کارهایی است که معمولاً به برندها توصیه می‌شود؛ چون هر برندی برای بهبود عملکرد خود به بازخورد مشتریانش نیاز دارد. بازخورد گرفتن از مشتری تکنیکی شگفت‌انگیز برای تعامل با او و ایجاد اعتماد است.

فقط حواستان باشد که نام محصول، تاریخ تحویل یا شماره سفارش را در ایمیل خود قرار دهید تا مشتری بفهمد دقیقاً درباره کدام خرید، بازخورد می‌خواهید و سردرگم نشود.

نمونه‌ای از ایمیل نظرسنجی پس از خرید را در یکی از ایمیل‌های قدیمی اسنپ می‌بینیم:

نمونه ایمیل نظرسنجی پس از خرید

۵. پیشنهاد برای خرید بعدی

معرفی آیتم‌های متناسب با نیاز مشتری در کنار خریدهای قبلی به ایجاد روابط بلندمدت و افزایش رضایت مشتری کمک می‌کند. در این تکنیک معمولاً آیتم‌هایی پیشنهاد داده می‌شوند که با خرید اصلی مشتری مرتبط هستند.

در این ایمیل باید مشتری را قانع کنید تا هم‌زمان با خرید اصلی این محصولات را هم بخرد.

می‌توانید در ایمیل تأیید ارسال (که سفارش مشتری تکمیل شده) پیشنهاد برای خریدهای بعدی را قرار دهید.

این رویکرد رایج را اکثر شرکت‌های پوشاک به‌کار می‌گیرند؛ به این صورت که لباس‌های دیگر و لوازم جانبی را همراه با خرید قبلی به مشتری توصیه می‌کنند.

یک راه دیگر هم این است که محصولاتی را که بیشتر مشتریان خریداری‌ کرده‌اند، معرفی کنید. اگر محصولی را تعداد زیادی از افراد خریده باشند، پیشنهاد خوبی است که در ایمیل‌های پس از خرید خود، برای مشتریان دیگر بفرستید. نمونه‌ای از ایمیل پیشنهادهای خرید بعدی را در تصویر زیر ببینید:

نمونه ایمیل پیشنهاد برای خرید بعدی

۶. ارسال ایمیل برای حفظ مشتری

همیشه مشتریانی هستند که به وب‌سایتتان سرمی‌زنند؛ اما بدون هیچ خریدی برمی‌گردند. برای جلوگیری از این موضوع به مشتریان دیگری که اغلب از شما خرید می‌کنند، نگاه کنید. چه محصولاتی می‌خرند؟

برای مشتریان دیگری که مدت زیادی است از شما خریدی نکرده‌اند، ایمیل بفرستید و آن محصولاتی را که پرتکرار و پرفروش هستند، پیشنهاد کنید. این کار می‌تواند به بازگشت دوباره، وفاداری و حفظ مشتری کمک کند.

نمونه‌ای از این نوع ایمیل را می‌توانید ببینید:

نمونه ارسال ایمیل برای حفظ مشتری

۷. پیشنهادهای ویژه و سورپرایز

ممکن است مشتریانی داشته باشید که فعال‌تر هستند و چندین بار از شما خرید کرده‌اند. حالا شما می‌توانید سورپرایزشان کنید و پیشنهادها و هدایای شگفت‌انگیزی به آن‌ها بدهید.

راه‌های مختلفی برای این کار وجود دارد؛ از جمله اینکه برایشان یادداشت شخصی‌سازی‌شده بفرستید و برای خرید‌شان تشکر کنید. بعد به‌خاطر دریافت بالاترین امتیاز (خرید بیشتر) برایشان جایزه بفرستید یا کد تخفیف خوبی بدهید.

حتی می‌توانید در ایمیل خود آن‌ها را به تجربه‌های هیجان‌انگیزی مثل آنباکسینگ و استفاده از محصولات جدید به‌صورت رایگان دعوت کنید.

نمونه‌ای از ایمیل پیشنهادهای ویژه را ببینید که تخفیف زیادی برای استفاده از تمام خدمات سرویس ارائه کرده است:

نمونه ایمیل پیشنهادهای ویژه و سورپرایز

۸. ارسال محصولات جدید و آپدیت‌ها

ممکن است محصولات شما هر فصل تغییر کنند یا اصلاً قابلیت‌های جدیدی را به آن اضافه کنید. ارسال ایمیل از آپدیت محصولات، میزان تعامل با مشتری را چندبرابر افزایش می‌دهد.

شما می‌دانید که مشتریانتان قبلاً چه محصولاتی را خریداری کرده‌اند. حالا می‌توانید نسخه‌های جدیدی از محصول را در کمپین ایمیلی بعدی ارائه دهید.

برای مثال، اگر کسی لوازم زمستانی خرید، برای فصل جدید به سراغش بروید و مجموعه تابستانی را به او پیشنهاد دهید.

سعی کنید به‌روز باشید و ایمیل‌هایتان را طوری آماده کنید که مشتریان را به خرید مجدد ترغیب کند. نمونه‌ای از ایمیل دیجی‌کالا را برای معرفی آپدیت‌های جدید محصولات می‌بینید:

نمونه ایمیل ارسال محصولات جدید و آپدیت‌ها

۹. تکرار کمپین‌های موفق قبلی

و حالا می‌رسیم به آخرین ایده برای ارسال ایمیل‌های پس از خرید!

اگر مطمئن نیستید که چه نوع کمپین ایمیلی را ارسال کنید، به گزارش‌های ایمیل خود نگاه کنید: کدام کمپین عملکرد خیلی خوبی داشت؟ آیا این کمپین برای یک تخفیف ۷۰ درصدی بود یا اینکه با همکاری یک اینفلوئنسر برگزار شد؟

حالا شما مثل همان کمپین را با الگو و تم یکسان تکرار کنید؛ اما این دفعه محصول یا خدمت خود را تغییر دهید. سعی کنید آن محصولی را که مشتریان دوست دارند، معرفی کنید.

تا الان چند ایده ایمیل مارکتینگ پس از خرید مشتری را گفتیم؛ اما هنوز یک نکته مهم باقی مانده است: اینکه در این نوع از ایمیل‌ها باید به چه محتواها و اجزایی اشاره شود؟

حتما بخوانید: smtp مخفف چیست؟ با کاربرد آن‌ آشنا شوید

اجزای ضروری ایمیل پس از خرید

ایمیل‌هایی که بعد از خرید مشتریانتان می‌فرستید، باید این اجزا و اطلاعات را داشته باشند:

  • شماره سفارش
  • رسید پرداخت
  • جزئیات محصول
  • اطلاعات تماس از پشتیبانی
  • اطلاعات مربوط به ارسال و تحویل کالا

حالا می‌توانید این اجزا را با توجه به صنعت و حوزه کاری خود تطبیق دهید و حتی شاید لازم باشد که به اطلاعات دیگری در ایمیل‌ بعد از خرید اشاره کنید.

پس از این اطلاعات ضروری، می‌توانید با ۹ ایده‌‌ای که بالاتر گفتیم، اثرگذاری ایمیل‌های پس از خرید خود را چندبرابر کنید.

مشتریان را بعد از خرید به حال خود رها نکنید!

درست است که یکی از اهداف اصلی‌تان احتمالاً خرید مشتریان از برند شماست؛ اما فکر نکنید که با خرید‌کردن مشتری، کارتان تمام می‌شود! شما باید حتی بعد از خرید هم، بازاریابی مستمری داشته باشید و مشتریانتان را دوباره برگردانید.

در این مقاله همه آنچه را که باید درباره تکنیک‌های ایمیل مارکتینگ پس از خرید مشتری بدانید، گفتیم. شما با چه تکنیک‌های دیگری آشنایید؟ در بخش کامنت‌ها برایمان بنویسید.

0 نظرات

ارسال نظر

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *