پروتکل SMTP چیست

پروتکل SMTP چیست: آشنایی با کاربرد و چگونگی کارکرد SMTP

آیا می‌دانید ارسال امن ایمیل‌ها از چه طریقی امکان‌پذیر است؟ شاید تاکنون نام پروتکل SMTP را بارها شنیده باشید اما آیا می‌دانید پروتکلSMTP چیست و چه کاربردی دارد؟

پروتکل SMTP سرویس تحویل ایمیل بسیار قدرتمندی است که حجم انبوهی از ایمیل‌های شما را در زمان کوتاهی ارسال و پیگیری می‌کند. در دنیای دیجیتال، ایمیل‌ها از بهترین راه‌های ارتباطی برای هر کسب ‌و ‌کار هستند. همه دوست دارند ایمیل‌های ارسالی آنها (چه شخصی و چه تجاری) بدون هیچ وقفه‌ای تحویل داده شوند. پروتکل SMTP انتخابی مناسب برای تحویل امن ایمیل‌ها است.

به عبارتی SMTP پروتکل اینترنتی است که دستگاه‌های مختلف را به هم متصل می‌کند و باعث ارسال ایمیل‌های شما می‌شود. می‌توان گفت پروتکل SMTP پستچی مجازی است. این مقاله به سؤالات اصلی شما در مورد پروتکل SMTP جواب می‌دهد. در این نوشته شما با مفهوم SMTP، کاربردهای پروتکل SMTP، نحوه کار این پروتکل و انواع آن آشنا می‌شوید.

پروتکل SMTP چیست؟

هر کسب‌ و ‌کار یا سازمانی نیازهای مختلفی برای ارسال ایمیل دارد. ممکن است بخواهید از ارسال انبوه ایمیل برای اطلاع‌رسانی راجع به ‌کسب ‌و ‌کار خود به مخاطبان استفاده کنید. یا اینکه شاید از ایمیل برای ارسال اطلاعات حساب کاربران استفاده می‌کنید. نیاز شما هرچه باشد موضوع مهم در ارسال ایمیل، اطمینان از تحویل ایمیل است. بنابراین پروتکل SMTP، انتخابی امن برای ارسال ایمیل‌های شما با قابلیت تحویل بالا است.

از هرکسی بپرسید «پروتکل SMTP چیست؟»، اولین جوابی که به ذهن او خطور می‌کند «پروتکل انتقال ایمیل ساده» است. اما تعریف دقیق‌تر برای پروتکل SMTP چیست؟ کاربرد SMTP چیست؟ سرور SMTP چیست؟

پروتکل SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) فناوری برای ارسال ایمیل‌ها از سرور فرستنده به سرور گیرنده و تحویل به صندوق پستی است.

وقتی می‌خواهید برای شخصی ایمیل، پیام کوتاه یا اعلان ارسال کنید، به پروتکلی به نام SMTP نیاز دارید. بیشتر سیستم‌های ایمیل از پروتکل SMTP برای ارسال ایمیل از یک پورت سرور SMTP به پورتی دیگر استفاده می‌کنند.

پروتکل SMTP منحصراً وظیفه ارسال ایمیل را به عهده دارد. وظیفه دریافت و تحویل پیام‌ها با سرورهای POP3 (Post Office Protocol) و IMAP (Internet Message Access Protocol) است. در واقع مانند سیستم نامه‌رسانی در اداره پست، ارسال ایمیل نیز کاری گروهی است. SMTP ایمیل را ارسال می‌کند و POP3 یا IMAP ایمیل را تحویل می‌دهند.

کاربردهای پروتکل SMTP

همان‌ طور که در بخش قبل نیز شرح داده شد، از پروتکل SMTP برای ارسال ایمیل‌های انبوه با قابلیت اطمینان و امنیت بالا استفاده می‌شود. در ادامه کاربردهای رایج پروتکل SMTP بیان می‌شوند.

 • فراهم کردن محیطی امن برای ارسال ایمیل
 • آدرس‌های IP اختصاصی و تنظیمات انعطاف‌پذیر برای API و SMTP
 • امکان شخصی‌سازی ایمیل‌ها
 • تجزیه ‌و تحلیل بلادرنگ به منظور پیگیری ایمیل‌ها

SMTP چگونه کار می‌کند؟

تا اینجا با پروتکل SMTP و نقش آن آشنا شدید. پروتکل SMTP همان‌ طور که گفته شد وظیفه حمل ایمیل در اینترنت را به عهده دارد. اما این سؤال پیش می‌آید که: «SMTP چگونه کار می‌کند؟» در این بخش نحوه کارکرد SMTP از طریق فرایندی ساده شرح داده می‌شود.

 1. ارسال ایمیل از طریق SMTP
  وقتی روی دکمه «ارسال» کلیک می‌کنید، سرویس ایمیل شما به سرور SMTP متصل می‌شود و جزئیات پیام را فراهم می‌کند. سرور SMTP مذکور به دامنه شما متصل است و آدرس مخصوصی مانند smtp.example.com دارد. در مرحله بعد، سرور SMTP گیرنده ایمیل را شناسایی می‌کند. اگر آدرس گیرنده در همین دامنه واقع شده است، ایمیل مستقیماً به سرور IMAP یا POP3 ارسال می‌شود. اگر آدرس گیرنده ایمیل در دامنه دیگری واقع شده باشد، سرور SMTP فرستنده باید با سرور SMTP گیرنده ارتباط برقرار کند.
 2. تحویل ایمیل از طریق IMAP یا POP3
  سرور SMTP شما (فرستنده) برای پیدا کردن سرور SMTP گیرنده باید به DNS متصل شود. DNS به سرور SMTP فرستنده کمک می‌کند تا سرور گیرنده را با استفاده از آدرس IP پیدا کند. (آدرس IP از اعدادی تشکیل شده است که برای شناسایی دستگاه یا سرور متصل به شبکه استفاده می‌شوند). در ادامه ایمیل شما از سرورهای SMTP مختلفی عبور می‌کند تا در نهایت به سرور SMTP گیرنده تحویل داده شود. پس از تأیید، ایمیل به سرورهای IMAP یا POP3 فرستاده می‌شود. این سرورها مسئول تحویل ایمیل به گیرنده هستند.

انواع SMTP

دو نوع مختلف SMTP وجود دارد که در ادامه معرفی می‌شوند:

 • End To End

این نوع از SMTP در سازمان‌های غیر مشابه اجرا می‌شود. در روش End TO End ابتدا باید سرویس SMTP فرستنده با SMTP گیرنده ارتباط برقرار کند و سپس ایمیل را به مقصد ارسال کند.

 • Store and Forward (ذخیره و انتقال)

برای تبادل پیام در یک سازمان از این نوع SMTP استفاده می‌شود. در این روش سرور SMTP فرستنده نمی‌تواند مستقیماً ایمیل را به مقصد ارسال کند، بلکه ابتدا نسخه‌ای از ایمیل در سرور ذخیره می‌شود و بعد یک کپی از آن برای گیرنده ارسال می‌شود.

بهترین ارائه‌دهندگان SMTP

بهترین ارائه‌دهندگان SMTP را می‌شناسید؟ ارائه دهنده SMTP در اصل در ارسال ایمیل‌ها با قابلیت اطمینان بالا به شما کمک می‌کند. سرورهای SMTP به‌ منظور تحویل امن ایمیل‌ها به صندوق ورودی گیرنده و تضمین عدم قرار گرفتن ایمیل‌ها در پوشه اسپم پیکربندی شده‌اند.

در این بخش بهترین ارائه‌دهندگان SMTP با قابلیت ارسال بالا معرفی می‌شوند. لازم به ذکر است که بسیاری از ارائه‌دهندگان SMTP ارسال ایمیل‌های انبوه و خبرنامه ایمیلی از طریق سایت کسب ‌و ‌کار شما را، با بالاترین میزان اطمینان انجام می‌دهند. ارائه‌دهندگان SMTP از نظر ویژگی‌ها، قیمت، نحوه استفاده، تعداد ایمیل‌های مجاز در نسخه رایگان و میزان قابلیت اطمینان آنها در ارسال ایمیل با هم تفاوت دارند.

SMTP.COM

از ارائه‌دهندگان خدمات SMTP پیشرو است که بیش از صد هزار کسب ‌و ‌کار در سراسر دنیا از آن استفاده می‌کنند. این ارائه‌دهنده، بالاترین قابلیت تحویل را در ارسال ایمیل‌های انبوه دارد و گزارش‌های کاملی درباره تعداد ارسال‌ها و بازدیدهای ایمیل برای شما فراهم می‌کند.

SMTP چگونه کار می کند

Sendinblue

Sendinblue یکی از بهترین ارائه‌دهندگان SMTP برای مبتدیان است. آنها پلتفرم بازاریابی قدرتمندی برای ایمیل مارکتینگ ارائه می‌دهند. Sendinblue همچنین دارای ویژگی‌های قدرتمندی در شخصی‌سازی و اتوماسیون بازاریابی است.

کاربرد SMTP چیست

Mailgun

Mailgun ارائه‌دهنده خدمات SMTP بسیار محبوبی برای کسب ‌و‌ کارها است. این ارائه‌دهنده SMTP در ارسال ایمیل‌های کسب ‌و ‌کار بسیار قدرتمند عمل می‌کند. یکپارچه‌سازی Mailgun با سایت وردپرس آسان است و ایمیل‌های بازاریابی شما را با قابلیت اطمینان بالا ارسال می‌کند. البته Mailgun برای مبتدیان چندان مناسب نیست، زیرا استفاده از آن کمی سخت است.

بهترین ارائه دهندگان SMTP

SendGrid

SendGrid ارائه‌دهنده خدمات SMTP مبتنی بر ابر و بسیار قدرتمندی است که بدون نیاز به مدیریت سرور SMTP توسط شما، حجم انبوهی از ایمیل‌ها را ارسال می‌کند. این ارائه‌دهنده دارای ویژگی‌های بسیار زیادی مانند قابلیت کار با هر سایت وردپرسی، بهینه‌سازی تحویل ایمیل، تجزیه ‌و تحلیل ایمیل و قالب‌های ایمیل همراه با ویرایشگر است. قابلیت تحویل بالای ایمیل مهم‌ترین ویژگی این سرویس‌دهنده است.

Amazon SES

سرویس خدمات وب آمازون، Amazon SES (Amazon Simple Email Service) را به‌عنوان افزونه‌ای برای خدمات وب خود ارائه می‌دهد. سرویس مبتنی بر ابر قدرتمند Amazon SES، انتخابی عالی برای بازاریابان و کسب ‌و ‌کارها برای ارسال کمپین‌های ایمیل و اطلاع‌رسانی از طریق ایمیل است.

Google Workspace (G Suite)

G Suite مجموعه‌ای با بهره‌وری بالا و ارائه شده توسط گوگل برای استفاده کسب ‌و ‌کارها است. G Suite امکان استفاده از تقویم، Google Drive و Gmail را با نام دامنه کسب‌ و کار داده و امکان استفاده از سرورهای Google SMTP را برای ارسال ایمیل به شما می‌دهد.

Postmark

Postmark ارائه‌دهنده خدمات SMTP آسانی برای وبسایت‌ها، بازاریابان و کسب‌ و ‌کارها است. از ویژگی‌های این ارائه‌دهنده SMTP می‌توان به قابلیت تحویل بالا، قیمت پایین و یکپارچه‌سازی آسان اشاره کرد.

نجوا

نجوا با ارائه خدمات SMTP سرویس‌دهنده‌ای قدرتمند برای استفاده در ایمیل مارکتینگ است. از ویژگی‌های سرویس نجوا قابلیت تحویل ایمیل بالا، امکان گزارش‌گیری و تجزیه ‌و تحلیل ایمیل‌ها است. سرویس نجوا بسیار مقرون‌به‌صرفه است و استفاده از آن برای ارسال حجم انبوه ایمیل و خبرنامه ایمیلی توسط کسب ‌و ‌کارهای داخلی پیشنهاد می‌شود.

نتیجه

در این مقاله یاد گرفتید که پروتکل SMTP چیست و با کاربرد آن در ارسال امن ایمیل آشنا شدید. سرورهای SMTP نقشی اساسی در عملکرد سازمان‌ها در زمینه ارسال ایمیل به عهده دارند. بهتر است همیشه قبل از انتخاب سرور مناسب وقت بگذارید، در مورد انواع سرورها تحقیق کنید و در نهایت سروری مناسب با توجه به نیازهای کسب ‌و ‌کار یا نیازهای شخصی خود انتخاب کنید.

منابع:

https://gatefy.com/blog/what-is-smtp-simple-mail-transfer-protocol/#:~:text=Simple Mail Transfer Protocol (SMTP,helps to transport your email.

https://digitalthinkerhelp.com/smtp-what-is-simple-mail-transfer-protocol-working-with-commands

https://www.wpbeginner.com/showcase/best-smtp-service-providers-with-high-email-deliverability

https://www.sendinblue.com/blog/what-is-smtp-server

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *