اتوماسیون بازاریابی و ابزارها

بر اساس نتایج مطالعات جدید، 80 درصد از کاربران اتوماسیون بازاریابی با استفاده از ابزارهای مارکتینگ اتومیشن شاهد رشد در تعداد لیدها بوده‌اند. 77 درصد هم میزان نرخ تبدیل خود را نیز روبه افزایش دانسته‌اند.

گسترش اتوماسیون بازاریابی امری غیرقابل اجتناب است. هرچه تعداد کسب‌وکارهایی افزایش می‌یابد که به سمت دیجیتالی شدن پیش می‌روند، بازاریابان نیز به سمت روش‌های موثرتر و قابل اندازه‌گیری برای کمپین‌های بازاریابی پیش می‌روند.

اتوماسیون بازاریابی برای موفقیت کلی کمپین‌های آنلاین بازاریابی به گفته 91 درصد از کسانی که از این تکنولوژی استفاده می‌کنند بسیار مهم تلقی شده است. در این مقاله قصد داریم به طور کامل درباره اتوماسیون بازاریابی یا همان Marketing Automation به طور کامل توضیح دهیم و ابزارهای مختلف آن را بررسی کنیم.

اتوماسیون بازاریابی چیست؟

اتوماسیون بازاریابی یعنی برای انجام فعالیت‌های بازاریابی خود از نرم‌افزاری استفاده کنیم که تمام این فعالیت‌ها را به صورت اتوماتیک و خودکار انجام دهد. بسیاری از بخش‌های بازاریابی شرکت‌های بزرگ وظایف تکراری مانند ایمیل مارکتینگ، پست‌گذاری شبکه‌های اجتماعی و حتی کمپین‌های تبلیغاتی خود را خودکارسازی می‌کنند. چرا که در این صورت هم در زمان صرفه‌جویی کرده‌اند و هم می‌توانند تجربه‌ای شخصی‌سازی‌شده برای مشتریان خود فراهم کنند. تکنولوژی اتوماسیون بازاریابی این امر را بسیار ساده کرده است.

به کمک این تکنولوژی شما قادر خواهید بود که تمام ایمیل‌های خود را به صورت اتوماتیک و توسط پلتفرمی مانند نجوا به مخاطبان خود ارسال کنید.

اهمیت استفاده از اتوماسیون در بازاریابی

بهترین تیم‌های بازاریابی از مارکتینگ اتومیشن برای اجرای صحیح کمپین‌های خود و تقویت تیم فروش با لیدهای بهتر و رسیدن به ROI بزرگ‌تر استفاده می‌کنند.

اما چه چیزی این سازمان‌ها را از دیگر سازمان‌ها متفاوت می‌کند؟ احتمالا باید گفت استفاده صحیح از ابزارهای موجود دلیلی است که ما آن‌ها را باهوش‌تر، خلاق‌تر یا بهتر می‌پنداریم. این ابزارها به آن‌ها بینشی درباره تمام قیف فروششان می‌دهد. همچنین این ابزارها به آن‌ها اجازه می‌دهد که به طوری موثرتری زمان صحیح آمادگی خرید نزد لیدها را مشخص کنند. در شرایط کنونی داشتن چنین توانایی‌هایی برای شرکت‌ها حیاتی به نظر می‌رسد.
با استفاده از اتوماسیون بازاریابی، بازاریابان بهتر می‌توانند کیفیت لیدها را بسنجند و به سمت خرید سوقشان دهند و در نتیجه درآمد و رشد بیشتری را رقم زنند.

به طور خلاصه، اتوماسیون بازاریابی به بخش‌های مختلف کمک می‌کند که نرخ بازگشت سرمایه خود را افزایش دهند. اینکه بتوانند اثربخشی کمپین‌‍‌های مختلف را مشخص کنند، به بخش‌های بازاریابی کمک می‌کند که از مرکز هزینه‌ها به سمت تولید درآمد حرکت کنند.

اگر تیم‌های مارکتینگ ثابت کنند که کمپین‌های موفقی اجرا کرده‌اند، بودجه بیشتری دریافت می‌کنند و بهتر می‌توانند برنامه‌های خود را پیاده کنند، خلاق‌تر باشند و کمپین‌های جدیدتری هم اجرا کنند که به تولید لید بیشتر کمک کند.

در واقع مارکتینگ اتومیشن کانون بازاریابی قرن 21 است و به شما این امکان را می‌دهد که کمپین‌های خود را ارزیابی کنید، به مخاطبانتان به شکلی موثرتر دست پیدا کنید، لیدهای باکیفیت‌تری ایجاد کنید و نرخ بازگشت سرمایه را نشان دهید.

ابزارهای اتوماسیون بازاریابی

زمانی که می‌خواهید ابزار اتوماسیون خود را انتخاب کنید باید اهداف کاری خود را در نظر بگیرید. ابزارهای اتومیشن به شما کمک می‌کنند عملکردهای مختلفی را انجام دهید و به اهداف خاصی نزدیک شوید که در استراتژی مارکتینگ خود مشخص کرده‌اید. به ازای اهدافی که در نظر گرفته‌اید ابزارهای مختلفی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند فرآیندهای بازاریابی خود را خودکار کنید.

 1. ایمیل اتومیشن: فرض کنید می‌خواهید به کسانی که در وبسایتتان عضو می‌شوند به صورت همیشگی یک ایمیل اتوماتیک ارسال شود و به آن‌ها خوش‌آمد بگویید. برای این‌که این وظیفه تکراری را یک بار برای همیشه انجام دهید، می‌توانید از سرویس ایمیل اتومیشن نجوا استفاده کنید.
 2. مسیر مشتری: اینکه شما چگونه تمایل دارید مشتریان با برندتان تعامل کنند و چگونه رابطه‌تان در طول زمان تغییر کند یکی از کارهایی است که در مسیر مشتری می‌توانید به صورت خودکارسازی شده انجام دهید. اگر مشتریانتان به مرحله‌ای خاص برسند می‌توانید با ارسال ایمیل خودکار با آن‌ها ارتباطی عمیق‌تر و صمیمی‌تر ایجاد کنید. همچنین اگر بخواهید از ابزاری استفاده کنید که مسیر مشتریانتان را برایتان مشخص کند و به کمک نقشه طراحی شده‌ای جایگاه هر مشتری را مشخص کنید می‌توانید از ابزار Customer Journey Builder میل چیمپ استفاده کنید.
 3. زمان‌بندی کردن: شما می‌توانید به کمک ابزارهای مختلف، پست‌های شبکه‌های اجتماعی خود را زمان‌بندی کنید. برای زمان بندی ارسال ایمیل‌هایتان و ارسال دسته جمعی و شخصی سازی آن‌ها از سرویس ایمیل مارکتینگ نجوا، میل چیمپ یا میلرلایت استفاده کنید و برای زمان‌بندی پست‌های شبکه‌های اجتماعی خود از نوین هاب، Hootsuit یا SEMrush بهره ببرید.
 4. ریتارگتینگ: ایمیل‌های ریتارگتینگ و تبلیغات روشی ساده برای یادآوری به مشتریان است که به آنها بگوئید مسیر خریدشان را تکمیل کنند. این را فراموش نکنید که افراد معمولا همان بار اول محصول شما را خریداری نمی‌کنند و شما باید مدام به آن‌ها یادآوری کنید که مسیر خرید را ادامه دهند. به کمک سرویس ریتارگت مارکتینگ یکتانت یا میلچیمپ می‌توانید از خدمات ریتارگتینگ بهره‌مند شوید.
 5. بهینه‌سازی و توصیه‌ها: به کمک ابزار ایمیل مارکتینگ نجوا می‌توانید تست A/B را انجام دهید و ایمیل‌های اتومیت شده خود را از نظر محتوا، زمان ارسال و توصیه محصول بهینه سازی کنید.

از جمله ابزارهای دیگر برای اتوماسیون بازاریابی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Customer.io: اتوماسیون ایمیل‌ها طبق زمان‌بندی بهتر

ابزار اتوماسیون بازاریابی Customer.io

 • Hubspot: تولید لید، مدیریت پایپ لاین و اتوپایلوت

ابزار اتوماسیون بازاریابی Hubspot

 • Pardot: تحلیل بهتر فعالیت‌های بازاریابی

 • Adroll: ایجاد و اتومیت کمپین‌های ad

 • Marketo: تغذیه اتوماتیک لید به شکلی موثر

ابزار اتوماسیون بازاریابی Marketo

 • Dialog Tech: اتومیت تماس‌های داخلی و تحلیل آن‌ها

 • Oracle Eloqua: ارسال کمپین‌های شخصی سازی شده در چند کانال

ابزار اتوماسیون بازاریابی Oracle Eloqua

 • Bizible: بررسی و دنبال کردن فعالیت‌های بازاریابی از چندین کانال

ابزار اتوماسیون بازاریابی Bizible

استفاده از ایمیل مارکتینگ در اتوماسیون بازاریابی

ایمیل اتومیشن یا ایمیل مارکتینگ در اتوماسیون بازاریابی یکی از راه‌هایی است که می‌توان به کمک آن ایمیل‌هایی خودکار ساخت و با افراد زیادی با پیام صحیح و در زمان صحیح ارتباط برقرار کرد. استفاده از ابزارهای اتوماسیون ایمیل به شما این امکان را می‌دهد که فعالیت‌های اضافه را حذف کنید و برای هر بار ارسال ایمیل فعالیت تکراری انجام ندهید.

زمانی‌که تحلیل‌های وبسایتتان را به پلتفرم ایمیل مارکتینگ خود متصل می‌کنید، می‌توانید بر اساس رفتارها، علایق، اولویت‌ها و خریدهای قبلیشان به آن‌ها ایمیل دهید. بدین ترتیب با شخصی سازی ایمیل‌ها، کاربر تجربه بهتری خواهد داشت.

از جمله مزایای ایمیل اتومیشن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تجربه کاربری شخصی سازی شده‌‌ای برای مشتری فراهم خواهید کرد: تحقیقات نشان داده که مشتریان، ایمیل‌های شخصی را بیشتر دوست دارند. 90 درصد مشتریان محتواهای شخصی سازی شده را بسیار اغواکننده می‌دانند. 91 درصد مصرف کنندگان برای کسب‌وکارهایی که پیشنهادهای شخصی به آن‌ها می‌دهند اهمیت بیشتری قائلند. در سال 2019، حدود 72 درصد از مشتریان فقط به پیام بازاریابی پاسخ داده‌اند که در حوزه علایقشان بوده است.
 2. نرخ بازگشت مشتری را بهبود می‌دهید: حتما این نکته را می‌دانید که فروش محصولات و خدمات به مشتریان فعلی بسیار ساده‌تر از یافتن مشتریان جدید و تبدیل آن‌ها به مشتری است. به کمک ایمیل اتومیشن می‌توانید پیام‌های خود را به مشتریان به صورت اتوماتیک ارسال کنید و همیشه آن‌ها را با خود در ارتباط نگه دارید تا فراموشتان نکنند.
 3. ابزارهای ایمیل اتومیشن فعالیت‌های بازاریابی شما را قابل ارزیابی می‌کنند: پلتفرم‌هایی مانند نجوا به شما داده‌هایی ارائه می‌کند که به کمک این داده‌ها می‌توانید ارزیابی دقیقی از اتفاقات کمپین خود داشته باشید.

ایجاد استراتژی اتوماسیون بازاریابی

هیچ فرقی ندارد که شما در چه صنعتی مشغول فعالیت هستید. ابزارهای اتوماسیون بازاریابی به شما کمک می‌کنند به شکلی موثرتر این فرآیندها را پیش ببرید. برای این‌که بتوانید استراتژی مارکتینگ اتومیشن بهتری بچینید این چند قدم را بردارید:

اهداف خود را مشخص کنید: با دانستن دقیق اهدافتان می‌توانید ابزارهای صحیحی را برای اتومیت کردن فرآیندهای خود انتخاب کنید.

پیام خود را ایجاد کنید: چه پیامی را می‌خواهید به مخاطبانتان بفرستید؟ آیا می‌خواهید به آن‌ها یادآوری کنید که خریدشان را رها کرده‌اند؟ به خاطر ثبت نام در وبسایتتان از آن‌ها تشکر کنید؟ یا ارتباطی عمیق‌تر با آن‌ها ایجاد کنید؟ با مشخص شدن این پیام بهتر می‌توانید به مرحله بعد بروید.

ابزار مناسب را انتخاب کنید. قطعا یک ابزار همه فعالیت‌های اتوماسیون را انجام نمی‌دهد و شما باید برای اهداف مختلف و به تناسب پیامتان ابزارهای مختلفی را نیز انتخاب کنید.

استراتژی اتوماسیون خود را با استراتژی کلی بازاریابی خود تطبیق دهید. یا انجام این کار می‌توانید همگام با دیگر فعالیت‌های بازاریابی از اتوماسیون نیز استفاده کرده و سریع‌تر به اهدافتان برسید.

نکات مهم در اتوماسیون بازاریابی

برای این‌که بتوانید در فرآیند اتوماسیون بازاریابی موفق‌تر عمل کنید باید به نکات توجه کنید:

 • درباره سگمنتیشن یا بخش بندی مشتریان خود فکر کنید:
  زمانی می‌توانید از اتوماسیون بازاریابی خود منفعت ببرید که تا حد ممکن پیام‌هایتان برای دریافت کننده شخصی سازی شده باشد. بخش بندی مشتریان به شما کمک می‌کند ایمیل‌هایتان حالت شخصی داشته باشند. این نکته را در نظر داشته باشید که ایمیل‌هایی که به صورت اتوماتیک برای مشتریان ارسال می‌شوند احتمال اسپم شدنشان بسیار زیاد است و نرخ باز شدن کمتری هم دارند. اما اگر مشتریان خود را در دسته‌های مختلف تقسیم کنید می‌توانید پیام‌های به آنها ارسال کنید که دقیقا نقاط ضعف و مشکلات خاص خودشان را هدف قرار می‌دهد.
 • لیست مشتریان خود را بسازید:
  اگر می‌خواهید از لیست مشتریانتان نتیجه‌ بگیرید باید لیست مخصوص به خودتان را ایجاد کنید نه اینکه آن را بخرید. چرا که به قول مدیر ارشد بازاریابی محصولات در هاب اسپات، کمپین‌های شما به خوبی لیست شما هستند. یعنی هر چه لیست بهتری داشته باشید کمپین موفق‌تری نیز ایجاد خواهید کرد. برای ایجاد لیست ایمیل به صورت ارگانیک بهتر است از لندینگ پیج‌های خصوصی استفاده کنید و در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ و کمپین‌های متناسب را به راه بیندازید. بدین ترتیب می‌توانید مطمئن شوید که پیام‌هایتان برای کسانی ارسال می‌شود که به خدمات و محصولاتتان علاقمندند.

بیشتر بخوانید: اهمیت لندینگ پیج مناسب در کمپین ایمیل مارکتینگ

 • ابزارهای خود را به دقت و با حساسیت انتخاب کنید:
  درباره انواع ابزارها، کارکردها و امکاناتشان به درستی تحقیق کنید و نهایتا ابزاری را انتخاب کنید که مطمئنید برای انجام کارهایتان کاملا مناسب هستند. مثلا ابزار ایمیل مارکتینگ نجوا امکانات بی‌نظیری برای فارسی زبانان فراهم کرده و به راحتی به تمام نیازهای مربوط به این حوزه پاسخ می‌دهد. از جمله امکانات این سرویس می‌توان به پشتیبانی از زبان فارسی، پرداخت ریالی، امکان دسته‌بندی و تست A/B و بسیاری دیگر اشاره کرد.
 • تیم پشتیبانی خود را آماده کنید:
  به کمک یک تیم پشتیبانی هم می‌توانید دستورهای لازم را در این ابزارها ایجاد کنید و هم جواب مشتریان را بهتر و به صورت کامل بدهید. به کمک تیم پشتیبانی قوی می‌توانید برنامه‌ها و اهدافتان را سریع‌تر به مقصد برسانید.
 • فراموش نکنید که به انسان‌ها پیام می‌دهید: اگر نیازهای مخاطبانتان را به درستی در پرسونای آن‌ها مشخص کرده باشید و مسیری واقعی برای خریدشان ترسیم کرده باشید، باید اطلاعاتی صحیج را در زمانی صحیح و در فضایی صحیح به آن‌ها برسانید. اما در همه این مراحل نباید روی انسانی مخاطبانتان را هم فراموش کنید چراکه شما با انسان‌ها و همه عواطف، نظرات و احساساتشان طرف هستید نه با روبات!
 • هوشمندانه محتوا تولید کنید: اتوماسیون بازاریابی فقط ارسال چند ایمیل به مخاطبان نیست. شما باید به گونه‌ای با آن‌ها ارتباط برقرار کنید که به سمت قسمت‌های پایینی قیف فروش هدایت شوند، به وبسایتتان سر بزنند و از شما خرید کنند.
 • با تیم فروش خود هماهنگ باشید: یکی از اشتباهاتی که در اتوماسیون بازاریابی اتفاق می‌افتد این است که تیم بازاریابی با تیم فروش هماهنگ نیست و نتایج تلاش‌های تیم بازاریابی با ناآگاهی تیم فروش هدر می‌رود. اگر تیم فروش نتواند مشتریان را راضی نگه دارد و به خوبی آنها را تغذیه نکند هیچ تلاشی به ثمر نمی‌نشیند.
 • تست کردن را فراموش نکنید! شما باید در تمام مراحل اتوماسیون از تست‌های مختلف استفاده کنید، نتایج را ببینید، آن‌ها را تحلیل کنید و مجددا به شیوه‌ای صحیح‌تر اجرایشان کنید. بدین ترتیب خواهید توانست میزان تعامل و مشارکت با مخاطبان را افزایش دهید. اگر در فرآیند اتوماسیون، بخش بندی مخاطبان و لحن پیامتان اشتباه کنید به راحتی مخاطبان را از دست می‌دهید و به نتیجه مطلوب نخواهید رسید.

جمع‌بندی

استفاده از ابزارهای اتوماسیون مارکتینگ یا مارکتینگ اتومیشن یکی از ترندهای روز در بین کسب‌وکارهای موفق دنیاست. این کسب‌وکارها از فرآیندهای خودکار کردن فعالیت‌های بازاریابی استفاده می‌کنند تا در زمان، نیروی کار و هزینه صرفه‌جویی کنند.

شما نیز می‌توانید با مطلع شدن از انواع ابزارهای ایرانی و خارجی فعالیت‌های بازاریابی خود را اتومیت کنید و پیامی صحیح را به مخاطبانتان منتقل کنید تا به خرید از شما رغبت پیدا کنند. از جمله ابزارهای ایرانی مناسب برای اتوماتیک کردن ارسال ایمیل‌های بازاریابی سیستم ایمیل مارکتینگ نجوا است.
برخی از قابلیت‌های این پلتفرم اتوماسیون بازاریابی شامل موارد زیر می‌شود:

پشتیبانی از زبان فارسی، گروه‌بندی کاربران، زمان‌بندی و ارسال خودکار، پشتیبانی فنی و مشاوره مارکتینگ، پرداخت به‌صرفه و ریالی، یکپارچه شدن با سرویس پوش نوتیفیکیشن و طراحی ایمیل‌ها بدون نیاز به دانش فنی و فقط با چند درگ و دراپ برای ورود به عرصه جدید کسب‌وکارهای آنلاین و صرفه‌جویی در هزینه‌های کاری از همین امروز کار با نجوا را شروع کنید و فعالیت‌های بازاریابی خود را به صورت خودکار انجام دهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *