SMS مارکتینگ چیست

SMS مارکتینگ چیست (راهنمای کامل)

اس‌ ام اس مارکتینگ به معنای استفاده از پیامک برای ارسال کمپین‌های تبلیغاتی یا پیام‌های تراکنشی به کاربران است. این ابزار می‌تواند برای ارسال پیشنهادهای ویژه فروش، تخفیف‌ها، اطلاع‌رسانی‌ها و … مورد استفاده قرار گیرد. بازاریابی پیامکی تاثیر زیادی در افزایش فروش، آگاهی‌بخشی و وفادارسازی مشتریان کسب‌وکارها دارد.

در این مقاله قصد داریم بازاریابی پیامکی یا اس ام اس مارکتینگ را دقیق‌تر معرفی کنیم و با امکاناتی که این ابزار برای رشد کسب‌وکارها فراهم می‌کند، بیشتر آشنا شویم.

اهمیت استفاده از اس ام اس مارکتینگ

کاربران و مشتریان کسب‌وکارها هر روزه با انبوهی از محتوای تبلیغاتی در فضای آنلاین و آفلاین مواجه می‌شوند. از بیلبوردهای تبلیغاتی سطح شهرها گرفته تا بنرهای تبلیغاتی وب‌سایت‌ها، تبلیغات درون اپلیکیشن و … هزاران تبلیغ مستقیم و غیر مستقیم توجه کاربران را به خود جلب می‌کنند. اما در این میان ارسال پیام مستقیم به کاربران و مشتریان فرصتی است که کسی نمی‌تواند اهمیت و میزان تاثیرگذاری آن را انکار کند. بازاریابی پیامکی یکی از مهم‌ترین کانال‌ها برای ارسال پیام مستقیم به کاربران و یکی از موثرترین ابزارهای تعامل با مشتریان است.

حتما بخوانید: با راهکارهای افزایش فروش رستوران آشنا شوید!

مزایای اس ام اس مارکتینگ

استفاده از اس ام اس مارکتینگ مزایای زیادی در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهد و برای تکمیل استراتژی موبایل مارکتینگ یک ضرورت به شمار می‌رود. شما می‌توانید با خرید پنل ارسال پیامک نجوا، فرآیند اس ام اس مارکتینگ خود را شروع کنید ولی بهتر است با برخی از مزایای این کانال قدرتمند بازاریابی آشنا شوید:

 • همه کاربران به موبایل دسترسی دارند

بیش از ۶۵ درصد افراد در جهان به گوشی تلفن همراه دسترسی دارند و در ایران تعداد سیم‌کارت‌های فعال موبایل از ۱۱۸ میلیون فراتر رفته است. به همین خاطر مارکترها پیامک را ابزاری می‌دانند که می‌تواند به شکلی گسترده و فراگیر برای هدف گرفتن کاربران مورد استفاده قرار گیرد. تنها به سادگی قرار دادن یک لینک در متن پیامک می‌توانید این ابزار آفلاین را برای دیجیتال مارکتینگ به کار گیرید.

 • SMS مارکتینگ، تکمیل‌کننده ایمیل مارکتینگ است

ایمیل مارکتینگ و SMS مارکتینگ شباهت‌های زیادی با هم دارند اما بهترین نتیجه زمانی حاصل می‌شود که این دو کانال را در کنار هم به کار بگیرید.

حتما بخوانید: با راهکارهای افزایش فروش از طریق بازاریابی پیامکی آشنا شوید!

 • SMS مارکتینگ نرخ تعامل بسیار بالایی به همراه دارد

بیش از ۹۰ درصد پیامک‌ها در ۳ دقیقه اول باز می‌شوند. این بازدهی سریع پیامک را به بهترین ابزار برای ارسال اخبار و اطلاع‌رسانی‌های ضروری و فوری کسب‌وکار شما تبدیل می‌کند.

 • پیامک کاربران آفلاین را نیز هدف می‌گیرد

پیامک ابزاری است که می‌تواند در ترکیب با کانال‌های دیجیتال مارکتینگ مورد استفاده قرار بگیرد و برخلاف این ابزارها کاربران آفلاین و کسانی را که به صورت موقت یا به طور کلی به اینترنت دسترسی ندارند را نیز در جریان پیام‌های مهم شما قرار دهد.

حتما بخوانید: تبلیغات پیامکی چیست و چه مزایایی دارد؟

بهترین زمان استفاده از sms مارکتینگ

درست است که سرویس‌های ارسال پیامک، SMS مارکتینگ را برای ما ساده کرده‌اند اما SMS مارکتینگ تنهای به معنای وارد شدن به یک پنل کاربری، تایپ یک متن با کاراکترهای محدود و فشردن دکمه ارسال نیست. فاکتورهای گوناگونی وجود دارد که باید در اجرای کمپین‌های SMS مارکتینگ به آن‌ها توجه کنید تا کمپین شما مورد توجه کاربران قرار گیرد و نتیجه مقبولی رقم بزند.

برخی از این فاکتور‌ها عبارتند از: ارزشی که کمپین شما به کاربران پیشنهاد می‌کند، گروه مخاطبینی که برای ارسال پیامتان انتخاب می‌کنید و … . اما یکی از مهم‌ترین عواملی که به طور مستقیم بر میزان موفقیت کمپین‌های SMS مارکتینگ موثر است، زمانی از روز است که برای ارسال کمپین‌تان انتخاب می‌کنید.

ممکن است ارزشی که شما به کاربر پیشنهاد می‌کنید، بسیار وسوسه‌انگیز باشد و همه عوامل موثر دیگر نیز به درستی انتخاب شده باشند. اما اگر زمان اشتباهی را برای ارسال کمپین پیامکی انتخاب کرده باشید، تمام زحماتتان نقش بر آب خواهد شد و بر عکس کمپینی با تخفیف کمتر یا پیشنهادی کمتر وسوسه‌انگیز تنها با انتخاب زمان درست ارسال نرخ تعامل و فروش بالاتری رقم بزند.

مهم‌ترین نکته برای انتخاب زمان ارسال کمپین SMS مارکتینگ شناخت مخاطبین کسب‌وکار شماست. اینکه چه زمانی بهترین نتیجه را برای کمپین شما به همراه می‌آورد بستگی زیادی به حوزه فعالیت کسب‌وکارتان و پیامی دارد که می‌خواهید برای مخاطبین بفرستید.

اما به طور کلی برای هر حوزه کسب‌وکار چه زمانی بهترین زمان ارسال است؟

فروشگاه‌های آنلاین

ناگفته پیداست که بازاریابی پیامکی می‌تواند تاثیر فوق‌العاده‌ای در افزایش فروش آنلاین داشته باشد. فروشگاه‌ها می‌توانند از اس ام اس مارکتینگ برای معرفی محصولات جدید، ارائه پیشنهادهای ویژه و تخفیف، تایید خرید و پرداخت و … استفاده کنند. آمارها نشان می‌دهند بهترین زمان برای ارسال پیامک فروش آنلاین ساعت ۱۰-۱۳ و ۱۵-۱۹ روزهای آخر هفته است. زیرا در این زمان خریداران این فروشگاه‌ها در حال استراحت هستند و با آرامش بیشتری برای نیازهای شخصی خود وقت صرف می‌کنند و خرید و گشت‌وگذار در وب‌سایت‌های فروشگاهی هم از فعالیت‌هایی است که بسیاری از کاربران در روزهای تعطیل زمان بیشتری به آن اختصاص می‌دهند.

حتما بخوانید: بهترین راه‌های تبلیغات املاک

ارائه‌دهندگان خدمات

SMS مارکتینگ همیشه با تمرکز بر فروش محصولات اجرا نمی‌شود بلکه می‌تواند به‌عنوان ابزاری برای افزایش تعامل و ایجاد تجربه کاربری بهتر برای کاربران مورد استفاده قرار بگیرد. برای مثال خدمات زیبایی و سلامت مانند آرایشگاه‌ها، مراکز پزشکی و … می‌توانند برای مراجعین یادآوری‌های دوره‌ای، تایید و یادآور نوبت مراجعه و … ارسال کنند. به این ترتیب شما پس از ثبت زمان مراجعه یک پیامک برای تایید نوبت ارسال می‌کنید و پیامک دوم با محتوای یادآوری نوبت مراجعه درست ۲۴ ساعت پیش از زمان نوبت فرستاده می‌شود. با این کار مشتری و مراجع اطمینان و اعتماد بیشتری به کسب‌وکار شما پیدا می‌کند و تعامل عمیق‌تری را تجربه می‌کند.

رستوران‌ها و سرویس‌های سفارش غذا

رستوران‌ها و کترینگ‌ها، سرویس‌های آنلاین سفارش غذا از کسب‌وکارهایی هستند که اقبال زیادی به SMS مارکتینگ نشان داده‌اند و توانسته‌اند به خوبی از این کانال بازاریابی استفاده کنند. شماره تلفن همراه جزو اطلاعاتی است که تقریبا تمام رستوران‌ها از مشتریان خود در اختیار دارند و می‌تواند برای مقاصد مختلف مانند ارسال کد تخفیف، ارسال اطلاعات سفارش یا رزرو، گرفتن بازخورد از مشتریان و … مورد استفاده قرار گیرد و به وفادارسازی مشتریان کمک کند.

چالشی که صاحبان رستوران‌ها و کترینگ‌ها با آن مواجه هستند این است که مطمئن شوند تخفیف‌های پیامکی خیلی زود یا خیلی دیر ارسال نمی‌شود. در صورتی که کمپین خیلی زود ارسال شده باشد، احتمال زیادی وجود دارد که فراموش شود یا با پیام به‌موقع یک رقیب کنار زده شود. از سوی دیگر، اگر ارسال کمپین خیلی دیر انجام شود،‌ ممکن است کار از کار بگذرد و مشتری زمانی پیامک شما را دریافت کند که تصمیم خود را گرفته یا سفارشش را ثبت کرده است. بنابراین بهتر است درست قبل از زمانی که کاربران تصمیم به سفارش غذا می‌گیرند، برایشان پیامک بفرستید یعنی حدود ساعت ۱۲ ظهر و ۱۹-۲۰.

همان‌طور که اشاره کردیم یکی دیگر از کاربردهای مهم SMS مارکتینگ برای رستوران‌ها ارسال پرسشنامه و دریافت بازخورد از کاربران است. به این ترتیب تنها با ارسال یک پیامک می‌توانید به داده‌های بسیاری دسترسی داشته باشید که به شما برای بهبود سرویس‌ها و محصولاتتان کمک می‌کنند و میزان رضایت مشتریان را نشان می‌دهند.

حتما بخوانید: نمونه پیامک تبلیغاتی که می‌توانید برای جذب مشتریان از آن‌ها ایده بگیرید!

به طور کلی…

دسته‌بندی‌هایی که در بالا آوردیم تنها چند دسته از کسب‌وکارها را شامل می‌شوند و کسب‌وکارهای زیادی وجود دارند که SMS مارکتینگ را در استراتژی مارکتینگ خود نیاز دارند اما در این دسته‌بندی‌های نمی‌گنجند.

همان‌طور که گفتیم بهترین زمان ارسال به کسب‌وکار شما و مشتریانتان بستگی دارد اما راه‌حلی که می‌تواند به همه کسب‌وکارها برای بهینه‌سازی کمپین‌های بازاریابی پیامکی کمک کند، بررسی دقیق کمپین‌های قبلی و آنالیز نتایج آن‌هاست. زمان‌ها و شرایط مختلف را برای ارسال پیامتان انتخاب کنید و با آزمون کردن بهترین زمان بازخورد مشتریانتان را شناسایی کنید.

اما اگر هنوز در انتخاب زمان مناسب برای ارسال پیامک به نتیجه قطعی نرسیده‌اید، می‌توان به صورت تقریبی گفت که ساعت ۱۲-۱۵ زمان قابل اعتمادی برای فرستادن کمپین‌های SMS مارکتینگ است. آمارها نشان می‌دهد که حدود ۳۳ درصد از کاربران این زمان را زمان مناسبی برای دریافت پیامک‌های تبلیغاتی می‌دانند.

قوانین استفاده از بازاریابی پیامکی

SMS مارکتینگ یک کانال ساده و در دسترس برای همه کسب‌وکارهاست و برخلاف برخی ابزارهای دیگر بازاریابی، چالش‌های زیادی برای استفاده از آن وجود ندارد. در صورتی که از یک سرویس SMS مارکتینگ معتبر استفاده می‌کنید، با رعایت نکات زیر می‌توانید موفقیت بازاریابی پیامکی برای کسب‌وکارتان را تضمین کنید.

با رضایت خود کاربران برایشان اس ام اس ارسال کنید.

یکی از نقاط قوت کانال‌هایی نظیر ایمیل مارکتینگ و اس ام اس مارکتینگ این است که کاربران و مشتریان با خواست خودشان آدرس ایمیل یا شماره تلفنشان را در اختیار شما قرار داده‌اند. هیچ گاه از لیست‌های آماده که حاوی انبوه شماره‌ تلفن هستند یا اصطلاحا بانک شماره تلفن استفاده نکنید.

حواستان به زمان‌بندی ارسال پیامک باشد.

برخلاف ایمیل که ممکن است کاربر چند روز یک بار آن را چک کند، اس ام اس تقریبا بلافاصله پس از دریافت توسط کاربر باز می‌شود. به همین خاطر پیامک یک راه فوق‌العاده برای ارسال پیام‌های فوری به کاربران است. اما اگر در فرستادن پیامک زمان‌بندی مناسب را رعایت نکنید، همین ویژگی می‌تواند مانند یک تیغ دولبه عمل کند. هیچ کس تمایلی ندارد در ساعات دیر وقت شب یا صبح زود پیامک تبلیغات یا بازاریابی دریافت کند.

نام برند و کسب‌وکارتان را در اس ام اس ذکر کنید.

گاهی هنگام ارسال کمپین‌های پیامکی به همه نکات ضروری دقت می‌کنیم اما نام برند را از قلم می‌اندازیم. طبیعتا شما نمی‌خواهید یک کوپن خرید را برای مشتریانتان بفرستید بدون اینکه بدانند کجا یا به شکلی قرار است از آن استفاده کنند. بنابراین سعی کنید نام برندتان را در جای مناسبی از پیام و به شیوه‌ای جذاب بگنجانید.

بازاریابی پیامکی را در ترکیب و برای تکمیل استراتژی دیجیتال مارکتینگ به کار بگیرید.

دیجیتال مارکتینگ از مجموعه‌ای از ابزارها و روش‌های ارتباط با کاربر تشکیل می‌شود که در کنار هم استراتژی بازاریابی کسب‌وکار شما را می‌سازند و ارتباط و تعامل شما با مشتریان را شکل می‌دهند.

بازاریابی پیامکی و ایمیل مارکتینگ دو کانالی هستند که نقش مکمل یکدیگر را دارند و شما می‌توانید یک کمپین را از طریق هر دو این ابزارها پیش ببرید. به این ترتیب قادرید با ایمیل اطلاعات جزئی‌تر و کامل‌تر را ارسال کنید و با پیامک اطلاعات کوتاه، فوری یا ترغیب‌کننده برای کاربران بفرستید.

حتما بخوانید: مارکتینگ اتومیشن چیست و چه مزایایی دارد؟

ابزارهای بازاریابی پیامکی چیست؟

اس ام اس یکی از قدیمی‌ترین تکنولوژی‌های برقراری ارتباط است و تقریبا به اندازه پیدایش تلفن‌های همراه قدمت دارد. این ابزار جزو اولین ابزارهای ارسال پیام‌های انبوه و تبلیغاتی نیز به شمار می‌رود. در سراسر جهان سرویس‌دهنده‌های زیادی خدمات اس ام اس مارکتینگ ارائه می‌کنند که برخی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

 • مانتی موبایل (Monty Mobile)

مانتی موبایل یکی از سرویس‌دهنده‌های ارسال پیامک در جهان است که خدمات ارتباط با مشتریان از طریق خطوط تلفن را به کسب‌وکارها ارائه می‌کند. این شرکت با همکاری اپراتورها و شتاب‌دهنده‌های سراسر جهان خدمات تماس صوتی، پیامک و … نیاز مشتریان را پاسخ می‌دهد و تبلیغات موبایلی آن‌ها را اجرا می‌کند.

 • موبایل مانکی (Mobile Monkey)

موبایل مانکی یک سرویس ارتباط با مشتریان و اتومیشن است که ابزارهای ارتباطی اینستاگرام، پیام‌رسان فیس‌بوک، پیامک و … ارائه می‌کند. بازاریابی از طریق پیام‌رسان‌ها و پلتفرم‌های مختلف چت پایه اصلی خدمات این وب‌سایت را تشکیل می‌دهد و امکان پیاده‌سازی مارکتینگ اتومیشن نیز کار را برای کسب‌وکارها و آژانس‌های تبلیغاتی ساده‌تر کرده است.

این دو شرکت از ارائه‌دهندگان خدمات مرتبط با بازاریابی پیامکی در جهان هستند اما به علل مختلف از جمله تحریم و متصل نبودن شبکه موبایل ایران امکان استفاده از این سرویس‌ها در ایران وجود ندارد یا بسیار محدود است.

 • سرویس SMS مارکتینگ نجوا

نجوا در ادامه دو محصول قبلی ریتنشن مارکتینگ یعنی پوش نوتیفیکیشن و ایمیل مارکتینگ و برای تکمیل زنجیره بازاریابی کسب‌وکارها، بازاریابی پیامکی را نیز به محصولات خود اضافه کرده است.

ما تلاش کرده‌ایم با طراحی یک پنل کاربری یکپارچه، اضافه کردن بازاریابی پیامکی به استراتژی بازاریابی را برای دیجیتال مارکترها و صاحبان کسب‌وکار ساده‌تر کنیم. اکنون شما می‌توانید به سادگی فشردن یک دکمه در پنل کاربری نجوا (اگر قبلا در نجوا ثبت‌نام کرده‌اید) پنل پیامکی نجوا را نیز فعال کنید و همزمان از ۳ کانال مهم با کاربرانتان تعامل مستقیم برقرار کنید.

در پنل نجوا می‌توانید همه کمپین‌های پیامک، ایمیل و پوش نوتیفیکیشن‌تان را مشاهده کنید و با ترکیب این کانال‌ها بهترین نتیجه را از استراتژی مارکتینگ کسب‌وکارتان بگیرید. در این پنل کاربری می‌توانید کمپین‌های گوناگون ایجاد کنید و گزارش دقیق و تحلیلی این کمپین‌ها را نیز مشاهده و مقایسه کنید.

توصیه‌های مهم در اس ام اس مارکتینگ

 • کوپن‌ها و پیشنهاد‌های ویژه ارسال کنید.
 • کدهای تخفیف اختصاصی و کمپین‌های پروموشنال مثل یکی بخر و یکی هدیه بگیر می‌توانند گزینه‌های خوبی برای ارسال یک کمپین پیامکی باشند.
 • هدف کمپین و اقدامی را که از کاربر انتظار دارید، شفاف‌سازی کنید.
 • از شخصی‌سازی پیامک‌ها غافل نشوید.
 • از پیامک برای گرفتن بازخورد از مشتریان استفاده کنید.
 • پیامک ابزار مناسبی برای هدایت مشتریان به لینک مورد نظر شماست.
 • از اس ام اس‌های ترنزکشنال برای تعمیق رابطه با کاربر استفاده کنید.
حتما بخوانید: ارسال پیامک با نام تجاری چه مزایایی دارد؟

کارهایی که بعد از ارسال پیامک در بازاریابی پیامکی باید انجام داد

تحلیل و آنالیز کمپین از مهم‌ترین مراحل اجرای هر کمپین دیجیتال مارکتینگی است. محاسبه ROI کمپین به شما کمک می‌کند بفهمید چه کانالی بیشتر می‌تواند به کسب‌وکارتان کمک کند. از سوی دیگر مقایسه نتایج کمپین‌های مختلف به شما اجازه می‌دهد بفهمید چه محتوا، لحن و ساختاری بیشتر مورد توجه کاربرانتان قرار می‌گیرد و نتیجه بهتری به همراه می‌آورد.

کمپین‌های بازاریابی پیامکی نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

بنابراین فراموش نکنید پس از اجرای SMS مارکتینگ، نرخ ارسال موفق پیامک‌ها، کلیک روی لینک‌‌ها و نرخ تبدیل کمپین را بررسی کنید.

میزان ارسال موفق نمایانگر میزان اعتبار شماره تلفن‌های لیست مخاطبین شماست و در صورتی که بخش زیادی از پیامک‌ها دلیور نشده باشد، باید به فکر پاک‌سازی لیست و ساخت لیست جدیدی از مخاطبین واقعی کسب‌وکارتان باشید.

SMS مارکتینگ نجوا

سرویس اس ام اس مارکتینگ نجوا تجربه جدیدی از بازاریابی پیامکی را پیش روی کسب‌وکارها قرار می‌دهد. در پنل کاربری نجوا می‌توانید به صورت یکپارچه کمپین‌های پیامک، ایمیل و پوش نوتیفیکیشن را مشاهده کنید و با سادگی و سرعت بیشتری کانال‌های ارتباط مستقیم با مشتریانتان را مدیریت کنید.

3 نظرات
  • یگانه رحیمی
   یگانه رحیمی گفته:

   رضای عزیز،
   شما می‌تونید از بخش فوتر سایت و لینک «وبینارها» به ویدیوی همهٔ وبینارهایی که تا حالا برگزار کردیم دسترسی پیدا کنید.
   موفق باشید

   پاسخ
 1. میلاد شجاعی
  میلاد شجاعی گفته:

  ممنونم محتوای خوب و جالبی بود. این روزا که دیگه کسی حتی به تبلیغات لوله بازکنی برچسب های تو کوچه خیابونم نگاه نمیکنه و اینترنتی سفارش میده، امیدوارم این طرح صیانت از فضای مجازی نتونه راحتی و سرعت توی کارها رو از مردم بگیره و به جاش کسب و کارهای آنلاین روز به رو ز رونق بگیرن، طرف الان برای لوله بازکنی هم اینترنتی سفارش میده چه برسه به سایر کارهای مهم که به اینترنت وابسته هستن.

  پاسخ

ارسال نظر

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *