آموزش ایمیل مارکتینگ

آموزش ایمیل مارکتینگ و معرفی 5 دوره آموزش ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ یکی از تاثیرگذارترین روش‌های بازاریابی دیجیتال است. زیرا این روش تقریبا برای همه کسب‌وکارها در دسترس است و تقریبا همه افراد با ایمیل به عنوان یک ابزار ارتباطی آشنا هستند. ارسال ایمیل یکی از راه‌های کم‌هزینه و به‌صرفه نیز به حساب می‌آید که در آن می‌توانید با توجه به اندازه کسب‌وکار و استراتژی مارکتینگ خود هزینه کنید و به تعداد زیادی مخاطب دست پیدا کنید. به همین خاطر یک دوره آموزش ایمیل مارکتینگ نیز می‌تواند برای دیجیتال مارکترها بسیار مهم و حیاتی باشد.

کتاب آموزش ایمیل مارکتینگ نجوا می‌تواند منبع مناسبی برای یادگیری ایمیل مارکتینگ و نکات اجرای موفق کمپین‌های ایمیلی باشد. این کتاب رایگان الکترونیکی برای پاسخ‌ به نیازها و سوالات رایج در زمینه ایمیل مارکتینگ طراحی و نگارش شده است.

 

اگر کسی هستید که سال‌هاست با استراتژی ثابت از ایمیل مارکتینگ استفاده می‌کند یا تازه با این ابزار بازاریابی آشنا شده‌اید، این پست برای آشنایی شما با دوره‌های آموزشی ایمیل مارکتینگ مناسب خواهد بود.

آموزش ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ چیست

ایمیل مارکتینگ تقریبا پای ثابت تمام استراتژی‌های تبلیغاتی و بازاریابی در فضای آنلاین است. کسب‌وکارهای مختلف با توجه به مخاطبان هدف خود از این روش استفاده می‌کنند تا بتوانند محتوای موردنظرشان را به آنها برسانند. با داشتن یک ایمیل و ارسال یک متن ساده هم می‌توانید بازاریابی ایمیلی را انجام دهید، ولی این تمام ماجرا نیست و راهی طولانی در پیش دارید.

در این مطلب آموزش جامع ایمیل مارکتینگ را برای شما منتشر کرده‌ایم تا ببینیم چطور باید از این راهکار جذاب و کاربردی، بهترین استفاده را ببریم. برای شروع بد نیست ببینیم که بازاریابی ایمیلی دقیقا چیست؟

ایمیل مارکتینگ چیست؟

اگر بخواهیم خیلی ساده این مفهوم را تعریف کنیم، درواقع پیاده‌سازی برنامه‌های بازاریابی بر بستر ایمیل و ارسال پیام الکترونیکی را می‌توان بازاریابی ایمیلی دانست. اما ایمیل مارکتینگ در واقع تعریفی گسترده‌تر دارد؛ چراکه بازاریابی به معنای اطلاع‌‌رسانی، برقراری ارتباط، ارزش‌آفرینی، جلب اعتماد، انتشار محتوا و حتی حفظ ارتباط بعد از نهایی شدن خرید است.

به همین دلیل، ایمیل مارکتینگ، یکی از زیرشاخه‌های دیجیتال مارکتینگ است که در آن تمام فرایندهای بالا از طریق ایمیل انجام می‌شود.

این راهکار نسبت به بسیاری از روش‌های دیگر هزینه کمتری داشته، سریع‌تر و ساده‌تر انجام می‌شود و در نهایت بازگشت سرمایه بسیار خوبی دارد. به همین دلیل بسیاری از کسب‌وکارهای بزرگ و کوچک از این روش استفاده می‌کنند.

چرا باید از ایمیل مارکتینگ استفاده کنیم؟

بعد از اینکه با تعریف دقیق بازاریابی ایمیلی آشنا شدیم، شاید این تصور پیش آید که همه باید براساس دلایل مطرح‌شده از ایمیل مارکتینگ استفاده کنند. اما این همه ماجرا نیست و دلایل زیادی باعث می شود که بخواهیم سراغ این راهکار بازاریابی برویم. قبل از اینکه به مزایای ایمیل بپردازیم، بد نیست کمی به آمارهای جذاب در این حوزه توجه کنید:

 • براساس تحقیقاتی که توسط DMA انجام شده است، هر مشترکی که عضو سیستم ایمیل مارکتینگ شما می‌شود، به طور متوسط 37.66 دلار ارزش دارد. از طرف دیگر بسیاری از روش‌های تبلیغاتی و برقراری ارتباط با مخاطبان در کشور ما در دسترس نیست.
 • به گفته لیتموس نرخ بازگشت سرمایه (ROI) ایمیل مارکتینگ 38 به 1 است. یعنی هر هزینه‌ای که برای بازاریابی ایمیلی انجام می‌دهید می‌تواند 38 برابر برای شما بازگشت سرمایه داشته باشد.

به همین دلیل ایمیل مارکتینگ هنوز هم خیلی خوب جواب می‌دهد و می‌توانید روی آن حساب ویژه‌ای باز کنید، به شرط اینکه اصولی و درست از پتانسیل‌های آن بهره بگیرید. حالا بهتر است کمی دقیق‌تر و بیشتر به مزایای این سیستم بپردازیم و ببینیم چرا کسب‌وکارها باید از ایمیل مارکتینگ استفاده کنند.

مزایای بازاریابی ایمیلی

همان‌طور که اشاره کردیم بازاریابی ایمیلی مزایای متعددی دارد که در این قسمت به آنها اشاره می‌کنیم:

 1. اجرای سریع و آسان: به‌طور کلی شما می‌توانید کمپین‌های ایمیل مارکتینگ خود را نسبت به برنامه‌های دیگر سریع‌تر اجرا کنید. به کمک‌های سرویس‌های مختلف و با داشتن اطلاعات کافی و حتی بدون دانش برنامه‌نویسی و فنی می‌توانید بهترین ایمیل‌ها را بفرستید.
 2. هزینه مقرون‌به‌صرفه: بازاریابی ایمیلی یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین راهکارهای بازاریابی است که می‌توانید از طریق ایمیل‌های خودتان یا از راه سرویس‌های ایمیل مارکتینگ، محتوایتان را به صورت انبوه ارسال کنید و به اندازه مصرف، هزینه بپردازید.
 3. بازگشت سرمایه بسیار خوب: همانطور که اشاره کردیم این روش بازگشت سرمایه بسیار خوبی دارد و در ازای هزینه پرداختی، چندین برابرآورده برای شما خواهد داشت.
 4. اثربخشی سریع و لحظه‌ای: بعد از اجرای کمپین‌های ایمیل مارکتینگ و به محض دیده شدن محتوای ایمیل توسط کاربران می‌توانید منتظر نتایج مثبت آن باشید.
 5. محتوای سفارشی و شخصی‌سازی شده: در دنیای امروز دیگر پیام‌های تکراری جذاب و ترغیب‌کننده نیست. به همین دلیل از ایمیل می‌توانید برای ارسال محتوای سفارشی‌سازی و شخصی‌سازی شده متناسب با مخاطبان هدف خود استفاده کنید.
 6. طبقه‌‌بندی مخاطبان و مشتریان: ارسال پیام‌های واحد یا اجرای کمپین‌های یکسان برای همه مخاطبان و مشتریان جالب نیست. برای مثال شما نمی‌توانید کمپینی که با هدف ریتنشن مارکتینگ و وفادارسازی مشتریان انجام داده‌اید، برای سرنخ‌های جدید هم تکرار کنید.
 7. بستر رایگان انتشار محتوا: اگر محتوای جذابی دارید، حتما باید به فکر دیده شدن و توزیع آن باشید. ایمیل یکی از بسترهای رایگان برای انتشار محتواست که کمک مطالب جذاب و کاربردی را به مخاطبان و مشترکان خود برسانید.
 8. ارتباط بی‌واسطه با لیست خودتان: در ایمیل مارکتینگ شما لیستی واقعی از مخاطبان و مشتریانتان دارید و می‌توانید بدون واسطه برای اهداف مختلف با آنها در ارتباط باشید.
 9. ارزیابی رفتار مشتریان: به کمک کمپین‌های ایمیل مارکتینگ و گزارش‌های دقیق و تحلیلی که دریافت می‌کنید، می‌توانید تحلیل خوبی روی رفتار مشتریان، علایق، نیازها و ارتباطات آنها داشته باشید.

برای ایمیل مارکتینگ ازکجا شروع کنیم؟

احتمالا این سوال هم در ذهن شما وجود دارد که برای یادگیری ایمیل مارکتینگ از کجا شروع کنید؟ اگر بخواهیم بدون فوت وقت سراغ اصل مطلب برویم، به طور کلی برای شروع بازاریابی ایمیلی به موارد زیر نیاز دارید:

ایجاد استراتژی ایمیل مارکتینگ

اگر دنبال موفقیت هستید، هیچ کاری را نباید بدون داشتن استراتژی و برنامه‌ریزی دقیق شروع کنید. برای ایمیل مارکتینگ هم اولین کار داشتن استراتژی مدون و استاندارد است. باید بدانید در چه وضعیتی قرار دارید، برنامه‌های شما چیست و قرار است به کجا برسید.

برای این کار می‌توانید خودتان دست به کار شوید و یک برنامه‌ریزی دقیق انجام دهید. اما یادتان باشد مهمترین موضوعی که باید مشخص کنید این است که ایمیل مارکتینگ چه جایگاهی در برنامه‌های بازاریابی شما دارد و قرار است چه کمکی به مخاطبان و مشتریان کند.

برای تدوین بهترین استراتژی ایمیل مارکتینگ باید مراحل زیر را در نظر بگیرید:

 1. تعریف مخاطبان هدف: اینکه قرار است کمپین شما برای چه مخاطبانی اجرا شود و محتوا قرار است به دست چه کسانی برسد، اهمیت زیادی دارد. این نکته را فراموش نکنید یک ایمیل موفق و موثر، ایمیلی است که مرتبط با مخاطبان هدف باشد. بنابراین مانند دیگر راهکارهای بازاریابی، اینجا هم باید از طراحی پرسونا، تشخیص نیاز و مشکلات آنها شروع کنید.

«شناخت پرسونا، اولین گام در ایجاد استراتژی ایمیل مارکتینگ»

 1. هدف‌گذاری دقیق: مرحله بعدی مانند دیگر استراتژی‌ها، هدف‌گذاری و تعیین دقیق اهداف است. برای این کار می‌توانید از مدل‌های مختلفی چون SMART یا 5S استفاده کنید.
 2. ایجاد راهی برای ثبت نام: قرار است برای مخاطبان هدف خود ایمیل بفرستید. پس باید روش‌هایی را در نظر بگیرید که بیشترین و باکیفیت‌ترین سرنخ‌ها عضو لیست ایمیل شما شوند. این افراد با مشترک شدن در سرویس شما، اجازه می‌دهند محتوای خود را از طریق ایمیل برای آنها بفرستید. برای این کار می‌توانید از فرم‌های ثبت نام یا خبرنامه استفاده کنید.
 3. تعیین نوع کمپین ایمیلی: کمپین‌های ایمیل مارکتینگ تنوع زیادی دارند و انتخاب گزینه مناسب می‌تواند سخت و گیج‌کننده باشد. آیا به صورت روزانه یا هفتگی خبرنامه می‌فرستید؟ باید درباره محصولات جدید اطلاع‌رسانی کنید؟ پست‌های ارزشمند بلاگ را به اشتراک می‌گذارید؟ سوالاتی از این دست و پاسخ‌هایی که بازاریاب‌ها به آنها می‌دهند مشخص می‌کند که کدام کمپین بازاریابی ایمیلی برای شما بهتر است.
 4. زمان‌بندی: باید مشخص کنید که قرار است هر چند وقت یک بار با مخاطبان لیست ایمیل خود در ارتباط باشید و چه زمانی باید منتظر باشند. این زمان‌بندی به کارشما نظم می‌دهد و اجرای دقیق آن باعث افزایش اعتماد و وفاداری مخاطبان خواهد شد.
 5. اندازه‌گیری نتایج: بدون سنجش نتایج به دست آمده و بررسی گزارش‌های تحلیلی، هیچ کمپینی موفق نمی‌شود. بازاریاب‌ها باید همه چیز را اندازه‌گیری کنند؛ چراکه گاهی تغییر یک متریک یا KPI می‌تواند نتایج قابل توجهی به همراه داشته باشد.

ایجاد لیست ایمیل

وقتی قرار است برای عده‌ای ایمیل بفرستید، باید لیستی از مخاطبینی که هدف اصلی شما هستند تهیه کنید. ضمن اینکه باید خودشان تمایل داشته باشند که در سرویس ایمیل مارکتینگ شما عضو شوند. هر چه بیشتر بتوانید با روش‌های مختلفی چون انتشار کتاب‌های الکترونیکی رایگان، کد تخفیف، برگزاری وبینار، اینفوگرافی و… سرنخ‌های بیشتری جمع‌آوری کنید، شانس شما برای موفقیت بیشتر خواهد شد.

انتخاب سرویس ایمیل مارکتینگ مناسب

مرحله بعدی که اهمیت زیادی هم دارد، انتخاب بهترین سرویس بازاریابی ایمیلی است که بتواند کار شما را به درستی انجام دهد. برای این منظور می‌توانید سراغ سرویس‌های خارجی و ایرانی بروید که هر کدام مزایای خودشان را دارند و در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

سرویس‌های ایمیل مارکتینگ زیادی در سراسر دنیا وجود دارند که به صورت پیش‌فرض قابلیت‌های زیادی چون موارد زیر را در اختیار کاربران قرار می‌دهند و بیشتر امکانات آنها مشابه یکدیگر است:

 1. ارسال انبوه و زمان‌بندی شده انواع ایمیل
 2. کاربری آسان و امکان استفاده به صورت Drag & Drop
 3. بخش‌‌بندی مشترکان و مخاطبان هدف (سگمنتیشن)
 4. استفاده از قالب‌های پیش‌فرض بدون نیاز به دانش فنی
 5. سفارشی‌سازی و شخصی‌سازی محتوا
 6. اتوماسیون بازاریابی
 7. گزارش‌های آماری و تحلیلی
 8. سازگاری با پلتفرم، نرم‌افزار و سیستم‌های مدیریت محتوا
 9. پیاده‌سازی تست A/B
 10. امکان طراحی فرم‌های مختلف

شرکت‌های مختلفی در سراسر دنیا هستند که در زمینه سرویس‌های بازاریابی ایمیلی فعالیت می‌کنند.

اما همان‌طور که می‌دانید تقریبا بیشتر مواقع کاربران ایران به دلایل مختلف در استفاده از سرویس‌های خارجی به ویژه نسخه‌های پریمیوم و پلن‌های پولی دچار مشکل می‌شوند.

محدودیت‌های استفاده از سرویس‌های ایمیل مارکتینگ خارجی:

 • تحریم‌ کاربران ایرانی
 • مسدود کردن IPهای ایران
 • پرداخت ارزی و هزینه‌های بالا
 • نبود پشتیبانی مناسب
 • کارنکردن برخی قابلیت‌ها در ایران
 • سفارشی‌نبودن متناسب با نیاز کاربران ایرانی

نجوا، نام یکی از قوی‌ترین و کامل‌ترین سرویس‌های ایمیل مارکتینگ ایرانی است که به خوبی بعد از تحقیقات کامل و نیازسنجی کاربران ایرانی توانسته سرویسی را ارائه کند تا نه‌تنها هم‌پای نمونه‌های خارجی امکانات جامعی داشته باشد، بلکه مشکلات آنها را نیز نداشته باشد.

در پلن رایگان سرویس ایمیل مارکتینگ نجوا می‌توانید ماهیانه تا 3000 ایمیل رایگان ارسال کنید. هر زمانی هم به ارسال ایمیل بیشتر یا استفاده از امکانات حرفه‌ای نیاز داشته باشید، می‌توانید خیلی راحت پلن خود را ارتقا دهید و برخلاف نمونه‌های خارجی، هزینه مورد نظر را به صورت ریالی بپردازید.

سرویس ایمیل مارکتینگ نجوا به کاربران ایرانی کمک می‌کند تا همیشه بتوانند از پشتیبانی فنی و تخصصی و مشاوره‌های مارکتینگی این تیم بهره ببرند. پس نیازی نیست هر زمان به مشکل خوردید نگران عدم پشتیبانی و تحریم باشید.

طراحی ایمیل‌های جذاب و فرم‌های ثبت نام

در گام بعدی باید ایمیل‌های موردنظر و فرم‌های ثبت نام را طراحی و منتشر کنید تا بتوانید مشترکان را افزایش دهید. برای این کار می‌توانید از قالب‌های آماده سرویس خود استفاده کنید. اما طراحی ایمیل‌های جذاب و فرم‌های ثبت نام، تنها به جلوه‌های ظاهری و زیبایی‌های بصری خلاصه نمی‌شود و ترفندهایی وجود دارد که باید آنها را رعایت کنید:

 • موضوع و عنوان جذاب: عنوان ایمیل، ویترین کار شماست و اگر می‌خواهید ایمیل‌هایتان باز شده و خوانده شود، باید تیتر خوب و جذابی برای آن در نظر بگیرید. این کار کمک می‌کند که نرخ باز شدن آن بالاتر برود. ضمن اینکه استفاده از ایموجی‌ها نیز می‌تواند نرخ باز شدن ایمیل را دوچندان کند.
 • تصاویر زیبا: ایمیل‌هایی که فقط حاوی محتوای متنی هستند، جذابیت زیادی ندارند. اگر می‌خواهید محتوای شما چشمگیر و چشم‌نواز باشد، استفاده از تصاویر زیبا، باکیفیت و جذاب را فراموش نکنید. البته که عکس‌ها باید به موضوع و محتوای ایمیل مرتبط باشد.
 • ریسپانسیو بودن: کاربران ایمیل‌های شما را روی دستگاه‌های مختلف مشاهده می‌کنند و در نتیجه خیلی مهم است که طراحی شما ریسپانسیو و واکنشگرا باشد. حسابی حواستان به کاربران موبایل باشد.
 • کال تو اکشن کاربردی: اگر هیچ‌گونه دعوت به اقدامی (CTA) را در ایمیل خود تعبیه نکنید، خیلی هم نباید منتظر نتایج جذاب باشید. کال تو اکشن اصولی و جذاب در افزایش نرخ کلیک و نرخ تبدیل غوغا می‌کند.
 • شخصی‌سازی: همان‌طور که پیشتر هم اعلام کردیم کاربران عاشق محتوای سفارشی‌سازی شده برای خودشان هستند و دوست دارند مستقیم خطاب قراربگیرند.

اتوماسیون ارسال ایمیل

برنامه زمانی ارسال ایمیل

یکی از کارهای جذابی که درمرحله بعدی باید انجام دهید فعال‌سازی پاسخگویی خودکار برای مشترکان جدید یا حتی مشترکان قدیمی و مشتریان است. این سیستم می‌تواند به صورت خودکار بعد از نهایی شدن ثبت نام و عضویت درسرویس بازاریابی ایمیلی، محتوای کاربردی و مفید را برای مشترکان جدید ارسال کند.

کار دیگری که می‌توانید انجام دهید، سگمنتیشن یا بخش‌بندی دریافت‌کنندگان ایمیل براساس معیارهای مشخص است. در این حالت می‌توانید کمپین خودتان را دقیق‌تر اجرا کرده و محتوای موردنظر را دقیقا به دست مخاطبان هدف برسانید. فرض کنید تخفیفی در نظر گرفته‌اید که فقط باید به دست خریدارانی برسد که طی یک سال گذشته بیش از 5 میلیون تومان از شما خرید کرده‌اند.

اقدام بعدی در اتوماسیون بازاریابی مشخص کردن جریان‌های کاری (Workflow) است که در آن تمام فعالیت‌های مربوط به شما و کاربران به صورت دقیق مشخص می‌شود. در این حالت سیستم نرم‌افزاری با پیش‌فرض‌های قبلی که شما برای آن تعریف کرده‌اید، می‌داند در صورت فعالیت یا رفتار مشخص از سوی کاربر، اقدام مورد انتظار بعدی چه خواهد بود.

فرکانس ارسال ایمیل

برای مشخص کردن فرکانس ارسال ایمیل و اینکه هر چند وقت یک بار باید پیام خودتان را برای مخاطبان ارسال کنید، روش‌های مختلفی وجود دارد. اگر در شروع کار هستید، براساس پرسونا و رفتار مخاطبان و گیرندگان باید پیش بروید و چاره‌ای جز آزمون و خطا ندارید. سپس می‌توانید براساس گزارش‌های مختلف و تست A/B پیشروی کنید تا به مدل موردنظرتان برسید.

بررسی و آنالیز نتایج ایمیل مارکتینگ

تجزیه و تحلیل دیتاهای ایمیل مارکتینگ

درصورتی که روی هر کمپین نظارت دقیقی وجود نداشته باشد، نمی‌توانید مشکلات موجود را برطرف و کمپین خود را اصلاح کنید. بنابراین باید کمپین خود را براساس شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPIs) مختلف مانند نرخ بازشدن ایمیل، نرخ کلیک، نرخ تبدیل، تعداد افرادی که عضویت خود را لغو کردند و بازخوردهای مشترکان اصلاح کنید.

برای بررسی نتایج به دست آمده، موارد مختلفی وجود دارد که باید به درستی آنها را اندازه‌گیری کنید:

 • گزارش تحویل: در این قسمت باید بررسی کنید نرخ ایمیل‌های ارسال شده به اینباکس مشترکان نسبت به کل ایمیل‌های ارسالی چقدر بوده است.
 • نرخ بازکردن: این قسمت درصد باز شدن ایمیل بعد از ارسال به اینباکس مشترکان را نشان می‌دهد.
 • نرخ کلیک: یکی از مهمترین شاخص‌های کلیدی که باید بررسی کنید نرخ کلیک است. در این قسمت اندازه‌گیری می‌کنیم که چند درصد مشترکان بعد از خواندن محتوای ایمیل روی دکمه CTA آن کلیک کرده‌اند.
 • لغو عضویت: تعداد افرادی که عضویت خود را لغو کرده‌اند و دیگر نمی‌خواهند ایمیل شما را دریافت کنند هم مهم است.

دوره‌های آموزش ایمیل مارکتینگ به چه دردی می‌خورند؟

دوره‌های آموزش ایمیل مارکتینگ تکنیک‌ها و منابعی در اختیار شما قرار می‌دهند تا به این وسیله استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود را تقویت کنید.

در پیش گرفتن یک استراتژی روتین ایمیل مارکتینگ کار چندان سختی نیست اما یه دوره آموزشی مناسب می‌تواند مهارت‌ها و دانسته‌های شما را صیقل دهد. اگر تا به حال ۱-۲ کمپین اجرا کرده‌اید و مطمئن نیستید از یک دوره آموزشی چه چیزی نصیبتان می‌شود، آمار و شاخص‌های زیر ممکن است به شما کمک کند اهمیت کسب دانش درباره بازاریابی ایمیلی را درک کنید.

۱. ۲۰ درصد از درآمد حاصل از ایمیل مارکتینگ، حاصل کمپین‌های خودکار و اتوماتیک شده است.

۲. حدود ۵۳ درصد نرخ باز شدن ایمیل‌ها، مربوط به دستگاه‌های تلفن همراه است.

۳. کمپین‌های سگمنت یا بخش‌بندی شده می‌توانند تا ۷۶۰ درصد افزایش درآمد به همراه داشته باشند.

۴. کمپین‌های ایمیل مارکتینگ هدفمند و شخصی‌سازی شده می‌توانند تا ۷۷ درصد در بازگشت سرمایه مشارکت داشته باشند.

در ادامه برخی از دوره‌های برتر آموزش ایمیل مارکتینگ را که می‌توانید از آن‌ها برای افزایش مهارت‌های بازاریابی خود استفاده کنید، بررسی می‌کنیم.

بهترین دوره‌های آموزش ایمیل مارکتینگ که می‌توانید همین امروز شروع کنید

1.    آکادمی هاب‌اسپات: ایمیل مارکتینگ

آکادمی هاب‌اسپات (HubSpot Academy) منبعی برای یادگیری همه‌جانبه پیاده‌سازی یک کمپین ایمیل مارکتینگ اثرگذار است. این دوره در پایان یک گواهی‌نامه شرکت در دوره نیز برای علاقمندان ارائه می‌کند.

آموزش ایمیل مارکتینگ هاب‌اسپات

در این دوره می‌توانید چگونگی بخش‌بندی کاربران برای بهینه کردن کمپین‌ها، طراحی ایمیل‌ها و نحوه آنالیز نتایج کمپین‌هایتان را بیاموزید. زمانی که در وب‌سایت ثبت نام ‌کنید، در مجموع به بیش از ۳ ساعت ویدیوی آموزشی دسترسی خواهید داشت. این دوره می‌تواند یک دوره جامع و مختصر و مفید برای شروع آموزش ایمیل مارکتینگ شما و بهبود و تقویت آن باشد.

2.    لیندا: بازاریابی محتوایی- خبرنامه

Lynda.com محتوای متنوعی از دوره‌های آموزش ایمیل مارکتینگ ارائه می‌کند. خبرنامه‌ها یک ابزار مناسب برای دسترسی به کاربران هستند و به همین خاطر این دوره نیز می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌های ممکن باشد.

دوره آموزشی خبرنامه

بیش از ۸۰ درصد دیجیتال مارکترها از ارسال خبرنامه به‌عنوان جزئی از استراتژی بازاریابی خود بهره می‌برند. در این دوره چگونگی ادغام خبرنامه در استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال را می‌آموزید و یاد می‌گیرید چگونه از بانک ایمیل خود بهتر و موثرتر استفاده کنید.

طول این دوره کوتاه کمی بیش از ۳۰ دقیقه است و از این جهت قابل توجه است که با صرف زمانی اندک، نکات و تکنیک‌های ساخت یک خبرنامه گیرا و تاثیرگذار را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.

این دوره نیاز به اشتراک در سایت لیندا دارد اما در یک ماه اول اشتراک می‌توانید به صورت رایگان از دوره‌های این سایت استفاده کنید.

3.    لیندا: مدیریت لیست‌‌ها و کمپین‌های ایمیل مارکتینگ

این دوره نیز از سایت Lynda.com انتخاب شده است اما توجه آن به سوی گنج باارزش شما یعنی لیست ایمیل مارکتینگ کسب‌وکارتان است. لیست اعضا و مخاطبین شما یک عنصر اساسی برای تعریف استراتژی دیجیتال مارکتینگ شماست.

دوره آموزشی لیندا مدیریت لیست‌ها

هیچ کمپین ایمیل مارکتینگ موفقی بدون رسیدگی منظم به لیست مخاطبین اجرا نخواهد شد و این دوره تصفیه کردن و بهینه‌سازی لیست ایمیل را به شما آموزش می‌دهد. در این دوره یاد می‌گیرید که چگونه بانک ایمیل خود را غنی‌تر کنید، مخاطبینتان را بخش‌بندی کنید و روی کمپین‌های ایمیلی‌تان تست A/B انجام دهید.

طول این دوره حدودا یک ساعت و نیم است و مانند دوره قبلی استفاده از آن نیاز به اشتراک لیندا دارد که متاسفانه برای کاربران ایرانی، دشواری‌های پرداخت ارزی را به همراه دارد.

4.    کلیک‌مایندد: دوره آموزش ایمیل مارکتینگ

کلیک‌مایندد (ClickMinded) هفت دوره ویژه دیجیتال مارکتینگ ارائه می‌دهد که دوره ایمیل مارکتینگ آن بر چگونگی بهینه‌سازی استراتژی شما متمرکز است.

کلیک‌مایندد: ایمیل مارکتینگ

این دوره برای یادگیری همه‌جانبه ابزار ایمیل مارکتینگ مناسب است و در آن همه چیز از جمله شیوه طراحی و ایده‌پردازی تا گزارش‌گیری و بررسی کمپین ایمیل را خواهید آموخت.

این دوره مانند باقی ویدیوهای کلیک‌مایندد به بخش‌های جزئی‌تر شکسته شده و به این ترتیب بین ۳ تا ۶ ساعت از شما زمان خواهد گرفت. این دوره نیز نیازمند پرداخت دلاری است اما با خرید پکیج کامل دوره‌های ارزان‌تر در دسترس خواهد بود.

5.    آکادمی دیجیتال مارکتینگ: دوره آنلاین تخصصی ایمیل مارکتینگ

این دوره توسط آکادمی دیجیتال مارکتینگ ارائه می‌شود و به صورتی جامع و همه‌جانبه،‌ اهمیت ایمیل مارکتینگ و چگونگی ساخت کمپین ایمیل مارکتینگ را آموزش می‌دهد.

دوره آنلاین تخصصی ایمیل مارکتینگ

در این دوره ۱۲ ساعته نقشه راه ایمیل مارکتینگ، استراتژی ایمیل مارکتینگ حرفه‌ای، تکنیک‌های جمع‌آوری لید، بخش‌بندی مخاطبان و ایجاد و نگهداری لیست‌ها، طراحی قالب ایمیل، ایمیل‌های ترنزکشنال و تحلیل کمپین‌های ایمیل مارکتینگ را می‌آموزید و با اتومیشن مارکتینگ و چرخه‌های خودکارسازی فرایند مارکتینگ آشنا خواهید شد.

زمان برگزاری دوره آنلاین ایمیل مارکتینگ ۲۸ تیر ۹۹ است و مزیت ویژه این دوره آن است که با برگزاری منظم و به صورت تفصیلی همه ابعاد ایمیل مارکتینگ را پوشش می‌دهد و بر خلاف گزینه‌های پیشین به زبان فارسی و برای مخاطب فارسی‌زبان ارائه می‌شود.

چه‌طور بهترین و مناسب‌ترین دوره آموزش ایمیل مارکتینگ را انتخاب کنیم؟

تعداد دوره‌های آموزش ایمیل مارکتینگ بسیار فراتر از آن است که در این مقاله کوتاه بگنجد اما ما از میان آن‌ها ۵ دوره را برگزیده‌ایم که با رویکردهای گوناگون به این شیوه بازاریابی دیجیتال می‌پردازند. به این ترتیب شما می‌توانید با توجه به نیاز و توانمندی‌های خود بهترین دوره را انتخاب کنید.

 • نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید و با توجه به آن‌ها بفهمید که بهتر است روی یادگیری کدام جنبه‌های ایمیل مارکتینگ تمرکز بیشتری داشته باشید.
 • تصمیم بگیرید که می‌خواهید چه میزان زمان صرف یادگیری این روش دیجیتال مارکتینگ و تکنیک‌های آن کنید.
 • تصمیم بگیرید چه میزان می‌خواهید برای این یادگیری هزینه کنید. نکته دیگر آن‌که انتخاب دوره‌های غیررایگان خارجی با دشواری‌هایی روبه‌روست و با توجه به نوسان‌های ارزی هزینه بیشتری را نیز به کاربران ایرانی تحمیل می‌کند.

جمع‌‌بندی

ایمیل مارکتینگ یکی از بهترین راهکارهای بازاریابی است که تقریبا می‌توان گفت بیشتر کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ به آن نیاز دارند و بهتر است از این روش استفاده کنند. در حالی که بازاریابی ایمیلی مزایای زیادی دارد و اجرای آن به نظر ساده می‌رسد، ولی برای اینکه بتوانید به درستی به نتایج مطلوب و موردنظر خود برسید، باید موارد زیادی را بدانید.

در این مطلب تلاش کردیم، نکات مهم بازاریابی ایمیلی را بصورت جامع به شما آموزش دهیم تابه کمک آنها بتوانید به اهداف مشخص شده خود برسید. همچنین 5 تا از بهترین دوره‌های آموزش ایمیل مارکتینگ برای یادگیری هرچه بهتر شما معرفی کردیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *