دیجیتال مارکتینگ چیست

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

سوال خوبی است! چرا که هنوز بسیاری از کاربران به ویژه آن‌هایی که درابتدای راه هستند دقیقا نمی‌دانند دیجیتال مارکتینگ چیست، چه زیرمجموعه‌هایی دارد و از کجا باید شروع کنند. در این مطلب به طور جامع و مفصل با هم درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد.

بازاریابی دیجیتال دنیای بسیار گسترده‌ای دارد و از آنجایی که بازار پررونقی هم دارد، خیلی‌ها دوست دارند در این حوزه فعالیت کنند. اما برای شروع باید بدانید دیجیتال مارکتینگ واقعا چیست و بعد از آن به یک نقشه راه نیاز دارید که بخش‌های مختلف را برای شما توضیح داده باشد. بدون شک بعد از اینکه به صورت عمومی با بازاریابی اینترنتی آشنا شدید، اگر بخواهید به صورت حرفه‌ای ادامه دهید، می‌توانید در یک یا دو حوزه فعالیت تخصصی داشته باشید و عمیق شوید.

برای شروع سراغ تعریف دیجیتال مارکتینگ و آشنایی با این حوزه می‌رویم، سپس به مزایا و اهمیت آن می‌پردازیم و در ادامه به طور کامل درباره زیرشاخه‌های بازاریابی دیجیتال خواهیم گفت. در انتها هم چند منبع خوب را به شما معرفی خواهیم کرد.

آشنایی با دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ هم مانند بسیاری از مفاهیم دیگر تعاریف مختلفی دارد که از سوی کارشناسان متفاوت مطرح شده است. یکی از ساده‌ترین تعاریف این است که دیجیتال مارکتینگ یعنی استفاده از ابزارهای دیجیتال و آنلاین برای تحقق اهداف فروش و بازاریابی.

اما سایت معتبر هاب اسپات معتقد است دیجیتال مارکتینگ یعنی اجرای تمام فرآیندهای بازاریابی بر بستر دستگاه‌های الکترونیکی و متصل به اینترنت.

نکته مهم اینجاست که براساس هر دو تعریف فوق، بازاریابی دیجیتال که به اشتباه به آن بازاریابی اینترنتی هم گفته می‌شود، فقط در فضای آنلاین نیست و می‌توان بخش‌هایی از آن چون اس‌ام‌اس مارکتینگ را در فضای آفلاین هم اجرا کرد.

از آنجایی که روز‌به‌روز به تعداد کسب‌وکارهای حاضر در فضای آنلاین اضافه می‌شود و از طرف دیگر شاهد نفوذ اینترنت و ظهور تکنولوژی‌های جدید هستیم، در نتیجه بازار بازاریابی دیجیتال حسابی داغ است. بنابراین اگر بتوانید به عنوان یک متخصص خودتان را مطرح کنید، می‌توانید جایگاه و درآمد خوبی داشته باشید.

چرا باید از دیجیتال مارکتینگ استفاده کنیم؟

براساس تعاریفی که ارائه کردیم خیلی راحت می‌توان به اهمیت دیجیتال مارکتینگ پی برد. روش‌های زیادی برای بازاریابی وجود دارد، ولی یکی از  پرکاربردترین و بهترین گزینه‌ها بازاریابی دیجیتال است. در ادامه بیشتر به مزایای دیجیتال مارکتینگ می‌پردازیم و بررسی می‌کنیم که چرا باید از این سیستم و زیرمجموعه‌های آن استفاده کرد.

تعداد مخاطبان بیشتر

با توجه به گستردگی کاربران حاضر در فضای آنلاین، استفاده از تکنولوژی و دستگاه‌های مختلف و به لطف زیرشاخه‌های دیجیتال مارکتینگ، می‌توانید تعداد زیادی از مخاطبان را هدف قرار دهید. ضمن اینکه این فرایند کاملا تکرارپذیر است و می‌توانید بارها و بارها از روش‌های مختلف با مخاطبان ارتباط داشته باشید.

هدف‌گیری دقیق مخاطبان

هدف‌گیری دقیق مخاطبان

در دنیای آفلاین خیلی سخت است که بتوانید دقیق مخاطبان هدف خود را پیدا کنید و معمولا برنامه‌های بازاریابی و تبلیغات در معرض دید افراد زیادی قرار می‌گیرد. اما در دنیای آنلاین با توجه به تحلیل رفتار کاربران، استفاده از ابزارهای مختلف، بررسی گزارش‌های تحلیلی، طراح دقیق پرسونای مخاطب و… می‌توانید پیام و محتوای خودتان را دقیقا برای مخاطبان هدف بفرستید.

کاهش هزینه‌ها

هر چه بتوانید دقیق‌تر با مخاطبان هدف‌تان خود در ارتباط باشید و محتوای سفارشی‌سازی شده را برای آنها بفرستید، برنامه و هزینه‌های شما هدفمندتر خواهد بود و از طرف دیگر نتایج بهتری به دست می‌آورید. از  طرف دیگر براساس گزارش‌های تحلیلی مختلف و تست‌هایی چون تست A/B می‌توانید کمپین‌های خود را بهینه و اصلاح کنید. به همین دلیل استفاده از دیجیتال مارکیتنگ باعث کاهش هزینه‌های شما می‌شود.

قابلیت اندازه‌گیری و گزارش‌دهی

قابلیت اندازه‌گیری و گزارش‌دهی در دیجیتال مارکتینگ

یکی از مهمترین برتری‌های دیجیتال مارکتینگ نسبت به روش‌های سنتی آفلاین بازاریابی که درواقع ما را بیش از پیش نسبت به استفاده از آن ترغیب می‌کند، امکان دریافت گزارش‌های دقیق و جامع و قابلیت اندازه‌گیری داده‌هاست. ابزارهای مختلف که به صورت رایگان و پولی در اختیار شما هستند کمک می‌کنند تا بتوانید گزارش دقیقی از تمام  بخش‌های کمپین‌های خود داشته باشید و براساس گزارش‌های دریافتی، اندازه‌گیری و تحلیل داده‌ها برای آینده تصمیم‌های دقیق‌تری بگیرید.

داده‌محور بودن

با اینکه تخصص و تجربه در هر زمینه‌ای ارزش زیادی دارد، ولی یکی از مزایای مهم دیجیتال مارکتینگ، داده‌محور بودن تمام بخش‌های آن است. همه جا اعداد و ارقام و گزارش‌ها هستند که حرف می‌زنند و به راحتی امکان رهگیری و اثبات تمام اتفاقات براساس داده‌ها و اطلاعات به دست آمده وجود دارد.

فرایندهای تعاملی و دو سویه

تبلیغات روزنامه‌ای و مکتوب، محیطی مانند بیلبورد، رادیویی یا تلویزیونی و حتی تبلیغات کنار زمین فوتبال کاملا یک طرفه هستند. اما در بازاریابی دیجیتال و فضای آنلاین به خوبی می‌توانید از ظرفیت گفتگو و محتوای دوسویه و تعاملی بهره ببرید. این کار کمک می‌کند مخاطبان به شما اعتماد بیشتری داشته باشند، حرف‌هایشان را بشنوید، نیازهایشان را تشخیص دهید و در نهایت بتوانید فروشتان را بیشتر کنید.

تنوع زیاد ابزارها و کانال‌های توزیع محتوا

در دیجیتال مارکتینگ انبوهی از ابزارها و کانال‌های توزیع محتوا وجود دارد که برای هر کاری می‌توانید از چند گزینه مختلف استفاده کنید. این ابزارها و کانال‌های توزیع محتوا باعث می‌شود کیفیت محتوای ارائه شما افزایش پیدا کند، تحلیل خوبی روی بازار و رقبا داشته باشید، مخاطبان زیادی را پوشش دهید، همواره با کاربران در ارتباط باشید و بتوانید از روش‌های متنوع برای بازاریابی و تبلیغات استفاده کنید.

شاخه‌های بازاریابی دیجیتال

همان‌طور که گفتیم دیجیتال مارکتینگ خیلی گسترده است و زیرمجموعه‌های بسیار زیادی دارد. دراین قسمت می‌خواهیم بیشتر به شاخه‌های بازاریابی دیجیتال بپردازیم.

بازاریابی توسط موتورهای جستجو (SEM)

بازاریابی توسط موتورهای جستجو (SEM)

Search engine marketing‌ یکی از زیرمجموعه‌های مهم دیجیتال مارکتینگ است. از آنجایی که بسیاری از ورودی‌های ما از سمت موتورهای جستجو می‌آیند، در نتیجه هر چه بتوانیم ترافیک ورودی بیشتر و باکیفیت‌تری بگیریم، می‌توانیم بیش از پیش به موفقیت نزدیک شویم.

به طور کلی بازاریابی موتورهای جستجو را می‌توان عبارتی در نظر گرفت که فعالیت‌های تبلیغاتی پولی مانند تبلیغات کلیکی و گوگل ادز در موتورهای جستجو زیرمجموعه آن قرار می‌گیرند. اما به طور کلی SEM به فرایند دریافت ترافیک ورودی به کمک خرید تبلیغات و کلیک در موتورهای جستجو گفته می‌شود.

بهینه سازی برای موتورهای جستجو

بهینه سازی برای موتورهای جستجو

بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (SEO) به مجموعه فعالیت‌ها و اقداماتی گفته می‌شود که از نظر محتوایی و فنی کمک می‌کند بیشتر ترافیک ورودی ارگانیک (بدون هزینه) را دریافت کنید. این روش نتایج بلند مدت و ماندگاری دارد و از آنجایی که جنگ کسب‌وکارها برای دستیابی به نتایج صفحه اول گوگل و دیگر موتورهای جستجوست، در نتیجه فراگیری SEO اهمیت بسیار زیادی دارد.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که سئو فقط کسب بهترین رتبه‌ها نیست و باید بتوانید در نتایج جستجو شده توسط کاربران بهترین جایگاه را داشته باشید. تمام هدف ما این است که بیشترین ترافیک ورودی را بگیریم که اتفاقا مخاطبان هدف ما باشند.

سئو به صورت کلی شامل سه نوع زیر می‌شود:

 • سئوی داخلی (on-page): در این حالت بیشترین کاری که باید انجام دهید مربوط به انواع محتوای موجود در سایت است. باید تلاش کنید متناسب با نیاز کاربران بهترین و ارزشمندترین محتوا را برای آنها آماده کنید.
 • سئوی خارجی (off-page): هم‌زمان که روی محتوا و نکات فنی سایت خود زمان می‌گذارید، ولی باید حواستان به محتوای بیرون از سایت باشد که به شما مربوط است. این مطالب کمک می‌کند بتوانید بک‌لینک‌های خوبی بگیرید و هر چه لینک‌های برگشتی (با رعایت اصول استاندارد) به سمت سایت شما بیشتر باشد، اثربخشی بهتری در سئو دارد.
 • سئوی فنی (Technical): به جز دو گزینه قبلی که بیشتر روی محتوای با کیفیت و ارزشمند و دریافت بک‌لینک فعال هستند، سئوی فنی که به مواردی چون سرعت، رابط کاربری و تجربه کاربری، نقشه و…. سایت مربوط است هم اهمیت زیادی دارد.

یکی از اقداماتی که خیلی خوب برای سئو خارجی سایت، افزایش آگاهی از برند، بازاریابی محتوایی و افزایش ترافیک ورودی خوب جواب می‌دهد، رپورتاژ آگهی است. برای اینکه بتوانید رپورتاژ خود را در سایت‌های معتبر و پرمخاطب منتشر کنید، سرویس‌های مختلفی وجود دارد.

تریبون یکی از بزرگترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین پلتفرم‌های انتشار رپورتاژ آگهی در ایران است که پیشنهادهای جذابی را به کسب‌وکارها ارائه می‌دهد. علاوه بر هزینه معقول استفاده از تریبون می‌توانید از مزایای زیر هم بهره‌مند شوید:

 • صرفه‌جویی در وقت و منابع شما
 • سیستم گزارش‌دهی دقیق
 • نمایش بیشتر با ویترین‌های خبری
 • رصد خودکار و دائمی بودن لینک‌ها
 • امکان تولید رپورتاژ آگهی

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

این روزها که بسیاری از کاربران ساعت‌های زیادی از زمان خود را در شبکه‌های اجتماعی سپری می‌کنند، کسب‌وکارهای زیادی هستند که از این فضا برای بازاریابی و تبلیغات استفاده می‌کنند. بازاریابی درواقع فرایندی است که شامل اطلاع‌رسانی، برقراری و حفظ ارتباط با مخاطبان و مشتریان، خلق ارزش و جلب اعتماد می‌شود.

از این رو شبکه‌های اجتماعی به ویژه اینستاگرام، توییتر، لینکدین، فیسبوک و… اهمیت زیادی در تحقق اهداف بازاریابی و فروش شما دارند. بازاریابی شبکه‌های اجتماعی نسبت به بسیاری از روش‌های مقرون‌به‌صرفه‌تر بوده ولی در مقابل اثربخشی زیادی دارد.

برای اینکه بتوانید برنامه‌های بازاریابی و تبلیغات خود را در سوشال مدیا به خوبی پیاده کنید و کمپین‌های موفقی داشته باشید، باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • استراتژی: بدون داشتن استراتژی درست و مدون نباید هیچ‌کاری کنید. استراتژی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی شامل بخش‌های مختلفی می‌شود که نشان می‌دهد کجا هستید و قرار است با چه برنامه‌هایی به کجا برسید.
 • پرسونای مخاطب: بدون شک شناسایی دقیق مخاطبان اهمیت بی‌شماری دارد؛ چراکه نمی‌توانید برای آنهایی محتوا تولید کنید که هدف شما نیستند. پرسونای مخاطب یکی از مهمترین زیرمجموعه‌های استراتژی است که مشخص می‌کند مخاطبان هدف شما چه افرادی هستند، چه نیازها و علایقی دارند، دنبال چه محتوایی می‌گردند و چطور به آن محتوا دسترسی پیدا می‌کنند.
 • تقویم محتوا: اصل بازاریابی شبکه‌های اجتماعی روی تولید محتوا استوار است. بنابراین داشتن یک تقویم محتوای دقیق و استاندارد از هم چیز مهم‌تر است؛ چراکه مشخص می‌کند دقیقا باید چه کار کنید، چه افرادی درگیر هستند و قرار است به چه نتیجه‌ای برسید.
 • تولید محتوای ارزشمند: تمام توضیحاتی که درباره بازاریابی در بخش قبلی ارائه کردیم، فقط و فقط با تولید محتوای کاربردی و ارزشمند که نیاز و علایق مخاطبان را پوشش دهد در شبکه‌های اجتماعی محقق می‌شود.
 • استفاده از ابزارها: برای اینکه بتوانید کمپین‌های خوبی را طراحی کنید و محتوایتان جذاب باشد، باید با ابزارهای مختلف برای تولید محتوا و گزارش‌گیری آشنا باشید. برخی از این ابزارها در تولید سریع محتوای باکیفیت به شما کمک می‌کنند، بعضی مناسب خودکارسازی فرایندها هستند و برخی هم برای گزارش‌گیری و تحلیل دقیق کاربرد دارند.
 • گزارش‌گیری و تحلیل داده‌ها: بخش مهمی از فرایند بازاریابی شبکه‌های اجتماعی که به توجه ویژه و تخصص نیاز دارد، مربوط به دریافت گزارش‌های دقیق و تحلیلی است. به کمک این گزارش‌ها می‌توانید برنامه تولید محتوایتان را تقویت یا اصلاح کنید یا آنهایی که خروجی مناسبی ندارد کنار بگذارید.

جریان یک سرویس ایرانی قدرتمند برای تبلیغات و بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی به ویژه اینستاگرام است که امکان بررسی و مقایسه فهرست پیج‌های پرمخاطب را فراهم می‌کند. به کمک جریان می‌توانید مدیریت دقیقی روی کمپین‌های خودتان داشته باشید و بدون پرداخت کمیسیون با اینفلوئنسرها همکاری کنید.

جریان با رسانه‌ها و اینفلوئنسرهای زیادی قرارداد همکاری دارد و با استفاده از این سرویس می‌توانید به رسانه‌های گسترده دسترسی داشته باشید و کمپین‌های اثربخشی را اجرا کنید.

بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی یا Content Marketing یکی از اصلی‌ترین ارکان دیجیتال مارکتینگ است؛ چرا هر جایی را نگاه کنید به محتوا گره خورده است. بازاریابی محتوایی یعنی تولید محتوای ارزشمند و کاربردی و انتشار و توزیع آن با هدف اطلاع‌رسانی، برقراری و حفظ ارتباط، ارزش آفرینی و افزایش اعتماد در راستای تحقق اهداف فروش و بازاریابی.

بازاریابی محتوایی اصلی‌ترین بخش بازاریابی درونگرا (Inbound marketing) است. در این روش برخلاف بازاریابی برونگرا که ما به کمک روش‌های مختلف سراغ مخاطب و مشتری می‌رویم، این کاربر است که با توجه به نیاز خود جستجو کرده و سراغ ما می‌آید.

در این روش هم مانند بازاریابی شبکه‌های اجتماعی باید استراتژی دقیق داشته باشید و از طرف دیگر فقط و فقط متناسب با نیاز دقیق مخاطب، محتوای ارزشمند، جذاب و کاربردی تولید کنید.

اینفلوئنسر مارکتینگ

این روزها بازار اینفلوئنسر مارکتینگ حسابی داغ است. اینفلوئنسرها همان افراد مشهوری هستند که تعداد زیادی دنبال‌کننده دارند و می‌توانند روی تصمیم مخاطبان و خریداران تصمیم زیادی داشته باشند. این افراد با تولید محتوای سرگرم‌کننده یا تخصصی تعداد زیادی فالوئر جذب می‌کنند و سپس در ازای دریافت هزینه، محتوای کسب‌وکارهای مختلف را منتشر کرده یا تبلیغات انجام می‌دهند.

سایت، بلاگ یا پیج این افراد درواقع بستر بسیار خوبی برای نشر و توزیع محتواست. گاهی خودشان تولید محتوا کرده و گاهی هم محتوای دریافتی از سمت برندها و کسب‌وکارها را منتشر می‌کنند.

تبلیغات بنری

تبلیغات بنری هم طرفداران زیادی دارد. این روش که جزو تبلیغات کلیکی به شمار می‌رود، همان طرح‌هایی است که به صورت متحرک یا ثابت در سایت‌های پرمخاطب مشاهده می‌کنید. بیشترین هدف از تبلیغات بنری افزایش آگاهی از برند (Brand Awareness) است. کاربران بعد از کلیک روی بنر کسب‌وکارها وارد صفحه فرود (Landing Page) آنها می‌شوند و اگر محتوای خوبی دریافت کنند، بدون شک نرخ تبدیل افزایش پیدا کرده و تبدیل به مشتری می‌شوند.

اما تبلیغات بنری مزایای دیگری دارد که می‌توان از مهمترین آنها به افزایش ترافیک ورودی سایت، تولید سرنخ‌های هدفمند و باکیفیت، بهبود رتبه گوگل، افزایش فروش و برگرداندن مشتری‌های از دست رفته اشاره کرد. برای رسیدن به این اهداف، محتوای بنرها و دعوت به اقدام (Call To Action) در نظر گرفته شده اهمیت بسیار زیادی دارد.

یکتانت، بزرگترین پلتفرم تبلیغات آنلاین در ایران است که بهترین خدمات تبلیغات بنری را در کنار دیگر تبلیغات مانند همسان، ریتارگتینگ، کلیکی، موضوعی، کلیدواژه و پوش نوتیفیکیشن به کسب‌وکارها ارائه می‌کند. این مجموعه با تاثیرگذارترین رسانه‌های ایران همکاری می‌کند تا بتواند بهترین نتیجه را رقم بزند.

تبلیغات بنری یکتانت شامل موارد زیر می‌شود:

 • بنری ثابت
 • بنری کلیکی
 • بنری ریتارگتینگ

ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ از زیرشاخه های دیجیتال مارکتینگ

بی‌تردید ایمیل مارکتینگ یکی از بهترین و کاربردی‌ترین زیرمجموعه‌های بازاریابی دیجیتال است که در استراتژی بیشتر کسب وکارهای کوچک و بزرگ وجود دارد. بازاریابی ایمیلی مزایای بسیار زیادی دارد و به همین دلیل خیلی‌ها به خوبی از آن بهره می‌برند. در این روش برنامه‌های بازاریابی و ارتباطی شما بر بستر ایمیل اتفاق می‌افتد. تنها نکته استفاده از این روش، تنها کافیست با اصطلاحات رایج در ایمیل مارکتینگ آشنا باشید.

مهمترین مزایای ایمیل مارکتینگ:

 • اجرای آسان و سریع: شما با کمترین دانش فنی و به کمک سرویس‌های قدرتمند ایمیل مارکتینگ می‌توانید خیلی سریع و راحت کمپین‌های بازاریابی ایمیلی خود را اجرا کنید.
 • هزینه مقرون‌به‌صرفه: این روش نسبت به بسیاری از گزینه‌‌های دیگر هزینه بسیار پایین و مقرون به صرفه‌ای دارد. البته ناگفته نماند که استفاده از سرویس‌های خارجی با هزینه‌های سنگین ارزی خیلی منطقی به نظر نمی‌رسد.
 • بازگشت سرمایه خوب (ROI): اگر بتوانید به صورت اصولی کمپین‌های خود را اجرا کنید، ایمیل مارکتینگ با توجه به هزینه پرداختی بازگشت سرمایه بسیار خوبی دارد.
 • اثربخشی آنی: این روش یکی از گزینه‌هایی است که خیلی زود جواب می‌دهد و می‌تواند بعد از ارسال ایمیل‌ها، در مدت کوتاهی اثربخشی آن را ببینید.
 • بستر رایگان نشر محتوا: ایمیل یکی از بهترین بسترهایی است که می‌توانید محتوای جذاب، کاربردی و شخصی‌سازی‌شده را به صورت رایگان در اختیار مخاطبان قرار دهید.
 • هدف‌گیری دقیق مخاطبان: اگر می‌خواهید کمپین‌های شما موفق شوند، باید دقیقا پیام‌تان را به مخاطب هدف برسانید. به کمک بازاریابی ایمیلی می‌توانید با بخش‌بندی مخاطبان، محتوای سفارشی و شخصی‌سازی شده مورد علاقه آنها را برایشان بفرستید.

تقریبا تمام سرویس‌های ایمیل مارکتینگ موجود در دنیا قابلیت‌های مشابه به همدیگر دارند و تلاش می‌کنند فرایند بازاریابی ایمیلی برای کسب‌وکارها ساده‌ و عملیاتی شود. اما کاربران ایرانی با توجه به مشکلات زیر در استفاده از ابزارهای خارجی مشکلات جدی دارند:

 • تحریم کاربران ایرانی و مسدودشدن IPهای ایران
 • هزینه‌های زیاد به دلیل پرداخت ارزی
 • نبود پشتیبانی مناسب
 • مشکل اجرای برخی قابلیت‌ها در ایران

نجوا یکی از قوی‌ترین و کامل‌ترین سرویس‌های ایمیل مارکتینگ ایرانی است که با نیازسنجی کاربران ایرانی طراحی شده است تا نه‌تنها هم‌پای نمونه‌های خارجی امکانات جامعی داشته باشد، بلکه کاربران ایرانی به راحتی بتوانند از آن استفاده کنند. کار با سرویس ایمیل مارکتینگ نجوا بسیار راحت است، با این حال اگر با مشکلی روبه‌رو شدید، راهنمای پنل ایمیل مارکتینگ نجوا را مطالعه نمایید.

در پلن رایگان سرویس ایمیل مارکتینگ نجوا می‌توانید ماهیانه تا 3000 ایمیل رایگان ارسال کنید. هر زمانی هم به ارسال ایمیل بیشتر یا استفاده از امکانات حرفه‌ای نیاز داشته باشید، می‌توانید خیلی راحت پلن خود را ارتقا دهید و برخلاف نمونه‌های خارجی، هزینه مورد نظر را به صورت ریالی بپردازید.

استفاده از سرویس نجوا به کاربران ایرانی کمک می‌کند تا همیشه بتوانند از پشتیبانی فنی و تخصصی و مشاوره‌های مارکتینگی این تیم بهره ببرند. پس نیازی نیست هر زمان به مشکل خوردید نگران نداشتن پشتیبانی و تحریم باشید.

پیشنهاد میکنیم برای یادگیری بهتر این مبحث، مقاله آموزش ایمیل مارکتینگ را مطالعه کنید.

ویدئو مارکتینگ

این روزها، ویدئو یکی از بهترین انواع محتواست که مخاطبان بسیار زیادی دارد و در فرایند تولید محتوای خود باید حتما از آن استفاده کنید. ویدئو مارکتینگ به تولید محتوای ویدیویی با موضوعات مختلف در راستای اهداف بازاریابی و تبلیغات گفته می‌شود. همان‌طور که در بخش بازاریابی محتوایی گفتیم، ویدئو هم جزوی از انواع فرمت‌های محتواست و باید تمام موارد را برای تولید و توزیع آن رعایت کنید.

برای تولید محتوای ویدئویی ابزارهای زیادی وجود دارد. حرفه‌ای‌ها سراغ ادوبی پریمیر یا افترافکت می‌روند، ولی اگر می‌خواهید سریع روی گوشی خود کلیپ بسازید می‌توانید از اپلیکیشن‌های قدرتمندی چون کاین مستر، ویوا ویدئو یا کمتازیا استفاده کنید.

اگر می‌خواهید در بازاریابی ویدیویی خود موفق باشید 6 نکته طلایی زیر را باید در نظر بگیرید:

 1. دنبال داستان‌سرایی باشید و به فروش مستقیم فکر نکنید.
 2. چند ثانیه اول ویدئو بیشترین اهمیت را دارد.
 3. برای مخاطبان هدف محتوا تولید کنید.
 4. هرگز کال تو اکشن را فراموش نکنید.
 5. سئو و کلمات کلیدی اینجا هم مهم هستند.
 6. تبلیغات پولی و اینفلوئنسر مارکتینگ را هم می‌توانید با ویدیو مارکتینگ ترکیب کنید.

افیلیت مارکتینگ

افیلیت مارکتینگ یا سیستم همکاری در فروش یکی از مدل‌های جذاب برای کسب درآمد و تبلیغات است که در واقع می‌توان آن را بازی سه سر برد دانست. در این روش سایت‌های پرمخاطب که کاربران به آنها اطمینان زیادی دارند، محتوای مورد نظر کاربران را تولید و منتشر کرده و آنها را به سمت سایت فروش سوق می‌دهند. سپس در ازای خرید کاربران، درصدی برای سایت ناشر در نظر گرفته می‌شود.

در طرف مقابل سایتی که کارمزد می‌پردازد هم فروش خود را بالا می‌برد و هم ترافیک خوبی دریافت می‌کند. کاربران نیز می‌توانند در این سیستم خریدهای خوبی داشته باشند.

پوش نوتیفیکیشن

اینکه بتوانیم همواره ارتباط خودمان را با مخاطبان و مشتریان فعلی حفظ کنیم یا آنها را در جریان جدیدترین محتوا و محصولات قرار دهیم، اهمیت بسیار زیادی دارد. پوش نوتیفیکیشن یکی از بهترین بسترها برای این کار است که نمونه آنها را به صورت پیام‌های دریافتی روی گوشی‌های هوشمند یا وب‌سایت‌ها می‌بینید.

این روش که یکی از زیرمجموعه‌های دیجیتال مارکتینگ بیشتر برای افزایش آگاهی از برند، افزایش ترافیک ورودی و حفظ ارتباط با مخاطبان و مشتریان کاربرد دارد.

یکی از بهترین سرویس‌های پوش نوتیفیکیشن ایرانی که در بسیاری از نظرسنجی‌ها بیشترین استفاده را دارد، سرویس نجوا است. مزایای استفاده از نجوا شامل موارد زیر می‌شود:

 • کاربری آسان و فارسی بودن کامل پنل
 • نداشتن دغدغه فیلترینگ سرویس‌ها و تحریم کاربران ایرانی
 • امکان ارائه API دقیق حتی برای ارسال به یک کاربر خاص
 • سازگاری با سرویس‌های مختلف نظیر وردپرس
 • گزارش‌گیری دقیق و امکان به اشتراک‌گذاری آمار ارسال
 • ارسال نوتیفیکیشن خودکار
 • امکان ارسالی دیتای اضافی در قالب JSON
 • ارسال پوش نوتیفیکیشن بدون محدودیت

جمع‌‌بندی

دنیای دیجیتال مارکتینگ خیلی گسترده است و زیرمجموعه‌های بسیار زیادی دارد. با توجه به حضور روزافزون کسب‌وکارها و کاربران در دنیای آنلاین و استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی نیاز مبرم به بازاریابی دیجیتال وجود دارد و به همین دلیل بازار آن حسابی داغ است.

این اقیانوس بی‌کران زیرمجموعه‌های زیادی دارد که به صورت جزیره‌های متصل به هم قرار دارند و هر جایی که لازم باشد می‌توانید از یک یا چند سرویس و ابزار مختلف استفاده کنید. در این مطلب به طور جامع درباره دیجیتال مارکتینگ و زیرمجموعه‌های آن صحبت و چند سرویس ایرانی قدرتمند نیز معرفی کردیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *