استراتژی دیجیتال مارکتینگ

استراتژی دیجیتال مارکتینگ و نکات کاربردی آن

آیا می‌دانستید که با وجود فراگیر شدن اینترنت، هنوز هم هر روز به تعداد کاربران اینترنتی اضافه می‌شود؟ کسب‌وکارها همیشه در آرزوی این بوده‌اند که بتوانند صدای خود را به تعداد زیادی از مردم برسانند و تبلیغ محصولاتشان را برای تعداد زیادی از افراد ارسال کنند، از همان‌جا بود که ساختار دیجیتال مارکتینگ شکل گرفت.

اشتباه نکنید! استراتژی دیجیتال مارکتینگ فقط به دانش استفاده از اینترنت و گوشی‌های هوشمند و شبکه‌های اجتماعی برنمی‌گردد، بلکه چیزی فراتر از اینترنت است. با این حال از آن‌جا که امروزه بیشتر مردم از اینترنت و فضای مجازی استفاده می‌کنند اغلب استراتژی دیجیتال مارکتینگ را با استراتژی فضای مجازی اشتباه می‌گیرند. در این مقاله قصد داریم درباره معنای استراتژی دیجیتال مارکتینگ و نکات کاربردی آن سخن بگوئیم و به شما بگوئیم چگونه می‌توانید به شکلی بهینه استراتژی کاملی را پیاده کنید.

دیجیتال مارکتینگ و اهمیت داشتن استراتژی

همان‌طور که اشاره کردیم دیجیتال مارکتینگ فقط به اینترنت و فضای مجازی باز نمی‌گردد بلکه به استفاده از هر نوع وسیله الکترونیکی برای بازاریابی محصولات و خدمات اطلاق می‌شود.

در واقع دیجیتال مارکتینگ به هر شکلی از بازاریابی گفته می‌شود که در آن از وسایل الکترونیکی استفاده شود.

دیجیتال مارکتینگ ممکن است هم به صورت آنلاین و هم به صورت آفلاین انجام پذیرد و در هر دو مدل نیز برای داشتن استراتژی دیجیتال مارکتینگ کامل مورد نیاز است. بنابراین از طریق کانال‌های مختلفی می‌توان دیجیتال مارکتینگ را انجام داد. از شبکه‌های اجتماعی، اپلیکیشن‌های موبایلی، ایمیل، اپلیکیشن‌های تحت وب، موتورهای جستجو و وبسایت‌ها گرفته تا کانال‌های قدیمی‌تر دیجیتالی مانند تلویزیون و رادیو را می‌توان در استراتژی دیجیتال مارکتینگ جای داد.

از جمله دلایلی که ممکن است بازاریابی دیجیتال نتیجه بخش نباشد این است که کسب‌وکارها استراتژی دیجیتال مارکتینگ ندارند و در نتیجه آن هیچ هدفی را دنبال نمی‌کنند. نداشتن هدف و استراتژی متناسب باعث می‌شود که نتوانید مشتریان جدید بگیرید و با مشتریان خود به درستی ارتباط برقرار نخواهید کرد. از جمله اهمیت داشتن استراتژی دیجیتال مارکتینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اگر استراتژی دیجیتال مارکتینگ داشته باشید مسیر پیش رویتان را به خوبی می‌شناسید و می‌دانید قرار است به کجا برسید.
 • دقیقا متوجه خواهید شد که مخاطبتان چه کسانی هستند و سهم شما از بازار چه میزان است.
 • می‌توانید پیشنهاد ارزشی مناسبی ارائه کنید و از رقبای خود به راحتی پیشی بگیرید.
 • به درستی می‌توانید هزینه‌های خود را مدیریت کنید و از اتلاف بیهوده هزینه جلوگیری کنید.
 • به خوبی می‌توانید برنامه‌های خود را بهینه کنید و به اندازه کافی خلاقیت در انجام هر بخش داشته باشید.
 • از موقعیت‌های جدید می‌توانید سریعا مطلع شوید و به خوبی از آن‌ها استفاده کنید و میزان مشتریان خود را افزایش دهید.

پیاده‌سازی استراتژی دیجیتال مارکتینگ

استراتژی دیجیتال مارکتینگ یعنی برنامه‌ای بریزید و طی آن یک سری از فعالیت‌ها را انجام دهید تا به اهداف دیجیتال مارکتینگ خود برسید. برای اینکه بتوانید استراتژی دیجیتال مارکتینگ مستحکمی ایجاد کنید این چند مرحله را بپیمایید:

پرسونای مخاطب خود را بیابید.

در هر استراتژی بازاریابی چه دیجیتال باشد یا نباشد باید بدانید که مخاطبانتان چه کسانی هستند. بهترین استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ بر اساس اطلاعات جزئی پرسونای مخاطب ایجاد شده است و اولین قدم برای داشتن استراتژی عالی، شناخت مخاطبان و نیازها و دغدغه‌های آنهاست. شما این کار را می‌توانید توسط ابزارها و پرسشنامه‌های پرسونای مشتری انجام دهید.

اهداف خود و ابزارهای دیجیتال مارکتینگ مورد نیازتان را مشخص کنید.

باید اهداف دیجیتال مارکتینگ خود را متناسب با اهداف کلی کسب‌وکار خود بچینید. برای مشخص کردن اهداف خود می‌توانید از اهداف هوشمند یا SMART Goals بهره‌مند شوید. برای این‌که بتوانید اهدافتان را اندازه‌گیری کنید و در زمان هزینه خود صرفه جویی کنید، باید از ابزارهای اندازه‌گیری و ابزارهای دیجیتال مارکتینگ استفاده کنید. مثلا برای اندازه‌گیری و تحلیل کمپین‌های خود می‌توانید از گوگل آنالیتیکس، SEMrush یا Moz استفاده کنید. برای ارسال پوش نوتیفیکیشن و ایمیل مارکتینگ از نجوا بهره‌مند شوید و برای جستجوی کلمات کلیدی از Ahrefs یا KWfinder استفاده کنید.

کانال‌های دیجیتال خود را ارزیابی کنید.

اگر تحلیلی از انواع کانال‌های بازاریابی خود داشته باشید و بدانید کدام یک برایتان مناسب‌تر است بهتر می‌توانید درباره آن‌ها تصمیم بگیرید و هیچ‌گاه احساس سردرگمی نخواهید کرد. مثلا کانال ایمیل مارکتینگ یکی از مهمترین و پربازده‌ترین کانال‌هایی است که به کمک آن می‌توانید میزان نرخ تبدیل خود را افزایش دهید.

محتوای فعلی خود را بررسی کنید و نیازهای جدید خود را شناسایی کنید.

احتمالا تا کنون محتواهای مختلفی در وبسایت یا شبکه‌های اجتماعی خود منتشر کرده‌اید، لیستی از این محتواها تهیه کنید و ببینید کدامیک بیشتر با اهدافتان همسو هستند. اگر به محتواهای جدید نیازمندید نیز لیستی از آن‌ها ایجاد کنید و بر اساس نیازهای مخاطبین خود شروع به تولید آنها کنید.

نتایج کمپین‌ها و اقدامات خود را بسنجید و بررسی کنید.

برای اینکه بدانید دقیقا کدام بخش از استراتژی شما سودآور بوده و کدامیک را نباید تکرار کنید نیاز است که حتما شاخص‌هایی از پیش طراحی کنید و پس از اجرای استراتژی آن شاخص‌ها را بررسی کرده و نتایج آن را استخراج کنید. نهایتا با این کار متوجه خواهید شد که کدام یک از استراتژی‌ها شما را به اهدافتان نزدیک‌تر کرده است.

رهگیری KPIها در یک کمپین دیجیتال مارکتینگ

شاخص کلیدی عملکرد یا KPI همان متر و اندازه شما برای سنجش میزان موفقیت یک کمپین دیجیتال مارکتینگ است. به کمک این شاخص‌ها می‌توانید مشخص کنید که با اجرای هر کمپین چقدر به اهداف خود نزدیک شده‌اید.

 • دیجیتال مارکترها با مشخص کردن این شاخص‌ها نشان می‌دهند که تا چه حد کارهایشان تاثیر مثبت بر کسب‌وکار گذاشته است. سنجش این شاخص‌ها در دنیای آنلاین بسیار راحت‌تر از دنیای آفلاین است.
 • مهم‌ترین قسمت ایجاد شاخص‌های عملکرد کلیدی، انتخاب این است که ببینید چه چیزی را باید بسنجید. برای انتخاب KPI مناسب فقط کافیست فاکتوری را در نظر بگیرید که بر اهداف سازمان شما تاثیر می‌گذارد.
 • به طور کلی هر KPI به نرخ تبدیل گره خورده است. به کمک نرخ تبدیل می‌توانید ببینید چه تعداد از کاربران به هدف شما نزدیک‌تر شده‌اند. برای سنجش عملکرد خود باید شاخص‌های قابل اندازه‌گیری متناسب با اهدافتان را بسنجید.

فرض کنید مثلا کمپین ایمیل مارکتینگی دارید و می‌خواهید نهایتا بدانید که چه تعداد از کاربرانتان ایمیل شما را باز کرده‌اند و چه تعداد آن‌ها پس از دیدن ایمیل وارد وبسایتتان شده‌اند. به این ابزار می‌توانید از ابزارهای مناسب این کار استفاده کنید. مثلا در پلتفرم ایمیل مارکتینگ نجوا می‌توانید داده‌های هر کمپین را به صورت آنی مشاهده کنید.

یا مثلاً می‌خواهید طی اعلامیه‌های متفاوتی به کاربرانتان اطلاعات مختلفی را بدهید. برای این کار سرویس پوش نوتیفیکیشن نجوا با نمایش دادن اطلاعیه شما در گوشه صفحه نمایشگر کاربر، او را از این اطلاعیه باخبر می‌کند. پس از آن نیز شما می‌توانید تعداد کلیک‌ها و نرخ تبدیل مشتریان خود را در بخش آمارهای نجوا مشاهده کنید.

سنجش کیفیت استراتژی دیجیتال مارکتینگ پیاده سازی شده

تقریبا نیمی از کسب‌وکارها سالیانه 10 هزار دلار روی بخش بازاریابی خود سرمایه‌گذاری می‌کنند. 93 درصد آنان بودجه دیجیتال مارکتینگ خود را افزایش داده‌اند اما فقط 39 درصد آنها اعلام کرده‌اند که استراتژی دیجیتال مارکتینگ اثربخشی داشته‌اند. برای اینکه بتوان این میزان را افزایش داد باید به گونه‌ای به آمارها و داده‌های صحیح دست پیدا کرد که تحلیل درستی داشته باشند و بتوان آن‌ها را بهبود بخشید. برای سنجش کیفیت استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود به نکات زیر توجه کنید:

 1. میان ارزش و مسائل کم اهمیت‌تر تفاوت قائل شوید. مثلا برای شما ارزشمندتر است که کاربران ایبوک شما را دانلود کنند، میزان نرخ تبدیل بالاتری داشته باشید، لیدهای باارزش‌تری بیابید، هزینه دریافت مشتری را کاهش دهید و مشتریانتان زمان بیشتری به شما متعهد بمانند. در عوض دانستن ترافیک وبسایت، زمان روی صفحه، نرخ پرش، تعداد فالوئرهای شبکه‌های اجتماعی و بازدید از صفحات ارزش کمتری دارند.
 2. نرخ تبدیل را دست کم نگیرید. شاید برخی از حرکات مخاطبان شما در لحظه برایتان سودی نداشته باشند اما در درازمدت به شما کمک کنند. مثلا مشترک شدن کاربران در خبرنامه، تعداد دانلودهای ایبوک یا ایجاد حساب از این دسته تبدیل‌ها هستند. در عوض برخی از حرکت‌های کاربران نقطه عطفی برایتان محسوب می‌شوند. مثلا اگر با پشتیبانی شما تماس بگیرند، درخواست دمو کنند یا روی سایتتان خرید کنند باید برایتان بسیار ارزشمند باشد.
 3. در کمپین‌های مختلف بازاریابی باید به گونه‌های متفاوتی کیفیت استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود را بسنجید. مثلا در موتورهای جستجو نرخ کلیک، تعداد بک لینک و جایگاه ارگانیک برای کلمات بیزنسی بسیار مهم است. در شبکه‎‌های اجتماعی تعداد منشن‌ها، تعداد انتشار محتواها و میزان تعامل اهمیت دارد. در کمپین‌های ایمیلی نیز بهتر است میزان کلیک‌های روی CTA، نرخ فوروارد و نرخ تبدیل به مشتری را در نظر بگیرید.

نتیجه‌گیری

فراموش نکنید اگر چیزی را نتوانید اندازه‌گیری کنید قطعا نمی‌توانید آن را مدیریت کنید. پیش از آنکه وارد دنیای دیجیتال مارکتینگ شوید حتما استراتژی و برنامه خود را مشخص کنید سپس به کمک ابزارها و شاخص‌های سنجش عملکرد، آن را به نتیجه و هدفتان نزدیک کنید. در این راه می‌توانید از ابزارهایی مانند ایمیل مارکتینگ نجوا یا سرویس پوش نوتیفیکیشن نجوا نیز استفاده کنید و کار خود را ساده‌تر پیش ببرید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *