بازاریابی بازگشتی

ریتنشن مارکتینگ (retention marketing) یا بازاریابی بازگشتی چیست؟

بسیاری از کارشناسان معتقدند بعد از این که مخاطبان شما تبدیل به خریدار شدند نباید آنها را رها کنید و حفظ خریدار و تبدیل آنها به مشتری اهمیت بسیار زیادی دارد. از این رو حفظ و بازگرداندن مشتری خیلی مهم است. اینجاست که ریتنشن مارکتینگ یا بازاریابی بازگشتی وارد بازی می‌شود.

ریتنشن مارکتینگ یا بازاریابی بازگشتی

ریتنشن مارکتینگ (Retention Marketing) یا بازاریابی بازگشتی در واقع استراتژی و فرایندهای بازاریابی برای مشتریان فعلی است. این روش روی حفظ مشتریان فعلی و بازگرداندن مشتریانی تمرکز دارد که تراکنشی با کسب‌وکار ما داشته‌اند.

در ابتدای قیف فروش و چرخه عمر مخاطب، بیشترین هدف ما روی ایجاد آگاهی از برند، جلب توجه، کشف مخاطبان بیشتر، آموزش آنها و در ادامه تبدیل سرنخ‌ها به خریدار است. در پایان چرخه نیز باید به دنبال حفظ مشتریان، تعامل با آنها و فعال‌ نگه‌داشتن مشتریان یا به فکر بازگرداندن مشتریان به قیف فروش باشیم که از آن خارج شده‌اند.

ریتنشن مارکتینگ

این نکته مهم را در نظر بگیرید که هدف بازاریابی برگشتی افزایش تعداد مشتریان نیست بلکه هدف اصلی آن:

  • افزایش نرخ بازگشت مشتریان و بازگرداندن مشتریان قبلی به چرخه خرید
  • کاهش نرخ نارضایتی مشتریان و حفظ مشتریان فعلی در چرخه خرید
  • تقویت فرکانس خرید و ترغیب مشتریان به اینکه هر از چند گاهی وارد چرخه خرید شوند

اهمیت استفاده از ریتنشن مارکتینگ

بدون شک بسیاری از مدیران کسب‌وکارها می‌دانند جذب مشتریان جدید چندین برابر حفظ مشتریان فعلی هزینه دارد. ضمن اینکه نارضایتی مشتریان فعلی می‌تواند خطرناک باشد، چراکه آنها می‌توانند سوءتبلیغ کنند. بنابراین حفظ مشتریان و جلب رضایت آنها اهمیت بسیار زیادی دارد. از سوی دیگر این نکته را باید در نظر بگیریم که در دنیای تجارت کسب درآمد و سودآوری نیز خیلی مهم است. بنابراین باید کاری کنیم تا مشتریان دوباره به چرخه خرید برگردند و بارها و بارها خرید خود را تکرار کنند.

در نتیجه ریتنشن مارکتینگ، استراتژی بسیار هوشمندی است. بدون یک طرح ریتنشن، تمام استراتژی‌های بازاریابی در فاز جذب مخاطبان و مراحل اولیه، ناقص و بیهوده خواهد بود. اینکه یک برند باید برای جذب مشتری بیشتر تلاش کند، موضوعی بدیهی است، ولی اینکه چطور تعاملش را با آنها حفظ کرده و دوباره آنها را بازاریابی کند، موضوع مهم‌تری است. از دست دادن مشتریان یک اتفاق هزینه‌بر و خطای راهبردی است. اینجاست که ریتنشن مارکتینگ به شما کمک می‌کند تا ضمن حفظ مشتریان، وفادارسازی آنها و افزایش درآمد، با صرف منابع کمتر نسبت به بازاریابی برای جذب خریدار، بتوانید نتایج بهتری بگیرید.

حفظ مشتریان با ریتنشن مارکتینگ

همان‌طور که اشاره کردیم یکی از کاربردهای ریتنشن مارکتینگ یا بازاریابی بازگشتی این است که مشتریان فعلی به چرخه خرید برمی‌گردند. برای این کار می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید. گاهی ممکن است مشتری در فواصل زمانی کوتاه خرید خود را تکرار کند و گاهی ممکن است این اتفاق در فواصل زمانی طولانی مدت رخ دهد. در مرحله اول حفظ مشتریان فعلی اهمیت دارد، ولی باید تلاش کنید به کمک روش‌های متنوع کاری کنید تا مشتریان، بارها و بارها در فاصله زمانی کوتاه خریدشان را تکرار کنند و همچنان مشتری شما بمانند.

حفظ مشتریان با ریتنشن مارکتینگ

تکنیک‌های بازاریابی بازگشتی

برای اینکه بتوانید به خوبی برنامه‌های ریتنشن مارکتینگ خود را انجام دهید، تکنیک‌های مختلفی برای بازاریابی بازگشتی وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

پیشنهادهای ویژه و تخفیف

باید به روش‌های مختلف به مشتریان یادآوری کنید به فکر آنها هستید تا ترغیب شوند و دوباره از شما خرید کنند. ضمن اینکه باید به فکر بازگرداندن مشتریان نیز باشید. به همین دلیل ارائه آفرهای خاص و تخفیف‌های ویژه می‌تواند خیلی جذاب باشد. گاهی ممکن است مشتریان خیلی جدی به فکر خرید نباشند یا شاید فقط یک بار از شما چیزی خریداری کرده باشند، به همین دلیل تخفیف‌های جذاب یا پیشنهادات ویژه می‌تواند جرقه‌ تازه‌ای برای بازگشت آنها باشد.

خدمات ویژه و سفارشی

مشتریان همیشه دوست دارند ضمن دریافت احترام از سوی شما، با آنها به صورت ویژه و خاص رفتار شود. بنابراین می‌توانید بخش‌بندی ویژه‌ای برای این قسمت داشته باشید و با راه‌اندازی باشگاه مشتریان یا ارائه خدمات VIP کاری کنید که از سمت شما محتوای سفارشی و شخصی‌سازی شده را دریافت کنند. هر چه بتوانید پیشنهادات شخصی‌سازی شده‌ای داشته باشید که متناسب با نیاز خریداران و مشتریان باشد، می‌توانید به بازگشت آنها یا تکرار خرید امیدوارتر باشید.

برنامه‌های وفادارسازی

تمام تلاش شما در بازاریابی بازگشتی و ریتنشن مارکتینگ باید روی وفادارسازی مشتریان متمرکز باشد تا غیر از شما جای دیگری نروند. این روزها وفادارسازی مشتریان بسیار دشوار است و عوامل مختلفی باعث می‌شود خیلی سراغ برندهای دیگر یا رقبا بروند. بنابراین هر بار باید بهترین تجربه خرید را برای آنها رقم بزنید و کاری کنید تا با برنامه‌های وفادارسازی همچنان خریدهایشان را از شما انجام دهند. گیمیفیکیشن به خوبی می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

ابزارهای رایگان

گاهی خدمات شما به گونه‌ای است که مشتریان نیاز به ابزارهای جانبی دارند تا کارشان بهتر انجام شود. در صورتی که چنین امکانی دارید حتما این ابزارها را به صورت رایگان در اختیار آنها قرار دهید. به عنوان مثال یک شرکت هاستینگ می‌توانید گواهینامه SSL رایگان یا افزونه‌های تجاری را به صورت لایسنس‌دار ولی رایگان ارائه دهد.

همکاری در فروش

برای اینکه مشتریان وفادار بسازید و ترغیب شوند دوباره برای خرید سراغ شما بیایند، می‌توانید پیشنهاد همکاری در فروش به آنها بدهید. به طوری که در ازای معرفی شما به دیگران و خرید آنها بتوانند درصدی تخفیف یا پیشنهادهای ویژه‌ای دریافت کنند و به ازای آنها دوباره به فکر خرید از شما باشند.

ریتارگتینگ

یکی دیگر از روش‌هایی که خیلی جواب می‌دهد ریتارگتینگ یا هدف‌گیری مجدد مخاطبان است. براساس خرید مشتریان یا مسیر سفر آنها می‌توانید پیشنهادات ویژه یا مرتبط ارائه کنید و ضمن حفظ ارتباط با آنها کاری کنید که سرانجام خریدشان را قطعی کنند.

شگفت‌زدگی مشتری

مشتریان عاشق سوپرایز هستند و می‌توانید به مناسبت‌های مختلف یادی از آنها کنید. تولد، سالگرد ازدواج، سالگرد اولین خرید و… مناسبت‌های مختلفی هستند که در این روزها مشتریان منتظر اتفاق خاص هستند. اما شاید به فکر شما نباشند و وقتی با یک حرکت غافل‌گیر کننده آنها را خوشحال کنید، بدون شک اثرات مثبتی در وفادارسازی آنها خواهد داشت.

پاسخ‌گویی دقیق به مشتریان

وقتی مخاطبی خریدار یا مشتری شما شد، انتظارات خاصی هم دارد. تمام مراحل خرید فقط نهایی کردن فرایند و پرداخت نیست. مشتریان سوالات و مشکلات مختلفی دارند و منتظر این هستند که شما کاملا حرفه‌ای و محترمانه همیشه به صورت ویژه‌ای پاسخگوی آنها باشید. ضمن اینکه می‌توانید خودتان پیش‌قدم شوید و با نظرسنجی از آنها بازخورد بگیرید تا دفعه بعدی تجربه بهترین برایشان رقم بزنید.

افزایش تعامل

هر چه بتوانید میزان تعامل و مشارکت مشتریان را افزایش دهید، بدون شک می‌توانید به بازگشت آنها و تکرار خریدشان امیدوارتر باشید. برای افزایش تعامل چه جایی بهتر از شبکه‌های اجتماعی؟! بنابراین می‌توانید از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی محتوایی به خوبی استفاده کنید تا رابطه طولانی و عمیق‌تری با مشتریان بسازید و میزان تعامل آنها را افزایش دهید.

افزایش تعامل با کاربران

ابزارهای ریتنشن مارکتینگ

برای اینکه بتوانید از روش‌های گفته شده برای بازاریابی بازگشتی استفاده کنید، می‌توانید سراغ ابزارهای مختلفی بروید که کارتان را ساده‌تر می‌کنند.

پوش نوتیفیکیشن

یکی از بهترین ابزارهای ریتنشن مارکتینگ که می‌توانید از آن کمک بگیرید و مخاطبان را مجددا به سایت بازگردانید و آن‌ها را تشویق به خرید مجدد کنید، پوش نوتیفیکیشن است. پوش نوتیفیکیشن باعث حفظ ارتباط و اطلاع‌رسانی به مشتریان می‌شود. فقط باید دقت کنید که مزاحم آنها نشوید و زیاده‌روی نکنید. پوش نوتیفیکیشن کمک می‌کند مشتریان دوباره به سایت یا اپلیکیشن شما سر بزنند و از اتفاقات جدید باخبر شوند تا دوباره از شما خرید کنند.

ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ بدون‌شک یکی از بهترین روش‌های برقراری و حفظ ارتباط با مخاطبان و مشتریان است. درواقع اصل اول در ریتنشن مارکتینگ این است که ارتباط خود را همیشه با مشتریان حفظ کنید و نه‌تنها از حال آنها باخبر باشید، بلکه پیشنهادات و ارزش‌های جدیدی برای‌شان داشته باشید. بنابراین ابزارهای ایمیل مارکتینگ به خوبی کمک می‌کنند تا به مشتریان نشان دهید که آنها را فراموش نکرده‌اید. همین موضوع ایمیل مارکتینگ را به یکی از مهم ترین ابزارهای بازاریابی بازگشتی تبدیل می‌کند.

ارسال پیامک

ارسال پیامک همچنان یکی از روش‌هایی است که خیلی خوب جواب می‌دهد و نرخ بازدید خوبی دارد. بنابراین می‌توانید پیام خود را کوتاه، جذاب و کاربردی در قالب پیامک برای مشتریان خود ارسال کنید. البته فراموش نکنید که پیام شما باید سفارشی و شخصی‌سازی شده باشد.

سیستم مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)

یکی از بهترین ابزارهایی که به‌ویژه به صورت خودکار می‌تواند می‌تواند در ریتنشن مارکتینگ به شما کمک کند، نرم‌افزارها و سامانه‌های CRM است. سیستم‌های مدیریت ارتباط با مشتری قابلیت‌های زیادی دارند که باعث می‌شوند بتوانند با گروه‌های مختلف مشتریان به خوبی ارتباط سفارشی و شخصی‌سازی شده داشته باشید.

شبکه‌های اجتماعی

یکی دیگر از ابزارهای کاربردی شبکه‌های اجتماعی است که می‌توانید تعامل بسیار خوبی با مشتریان داشته باشید. می‌توانید به سوالات آنها پاسخ دهید، مشکلاتشان را حل کنید، برترین‌ها را معرفی کرده و بازخورد آنها را منتشر کنید.

جمع‌بندی

اینکه یک خریدار بیاید و خریدی را از ما انجام دهد خوب است، ولی بهتر این است که او را حفظ کنیم تا تبدیل به مشتری دائمی ما شود و بارها و بارها خریدش را تکرار کند. به همین دلیل ریتنشن مارکتینگ یا بازاریابی بازگشتی که باعث حفظ مشتریان فعلی و بازگرداندن آنها به چرخه خرید می‌شود اهمیت بسیار زیادی دارد.

این روش مزایای مختلفی دارد و برای اجرای آن می‌توانید از تکنیک‌های مختلفی استفاده کنید که در این مطلب به آنها اشاره کردیم. استفاده از ریتنشن مارکتینگ اهمیت بسیار زیادی دارد و از مزایای مهم آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افزایش نرخ بازگشت مشتریان و بازگرداندن مشتریان قبلی به چرخه خرید
  • کاهش نرخ نارضایتی مشتریان و حفظ مشتریان فعلی در چرخه خرید
  • تقویت فرکانس خرید و ترغیب مشتریان به اینکه هر از چند گاهی وارد چرخه خرید شوند

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *