روش های بهینه سازی کمپین ایمیل مارکتینگ

روش های بهینه سازی کمپین ایمیل مارکتینگ

برای اینکه بتوانید از ایمیل مارکتینگ نهایت استفاده را ببرید باید آن را بهینه‌سازی کنید؛ یعنی تمام اجزای آن را طوری تنظیم کنید که بیشترین اثربخشی ممکن را داشته باشند. هرباری که ایمیل ارسالی‌تان نتواند مخاطب را برای انجام اقدامی خاص تحریک کند، یعنی یک شانس تبدیل را از دست داده‌اید. بهینه‌ سازی کمپین ایمیل مارکتینگ یعنی استفاده از ابزارهای گوناگون برای افزایش نرخ تبدیل و ساخت یک رابطهٔ پایدار با مخاطب. وقتی این بهینه‌سازی انجام شود، نهایت بهره‌وری را از فرآیند ایمیل مارکتینگ خواهید داشت. در ادامه راهکارهایی برای انجام این کار پیش رویتان خواهیم گذاشت.

چگونه کمپین ایمیل مارکتینگ را بهینه سازی کنید

نمی‌توان پاسخ این سوال را در یک پاراگراف نوشت. متغیرهای زیادی وجود دارند که باید به‌صورت جداگانه مورد بررسی قرار بگیرند. متغیرهایی که بهینه‌سازی هرکدام کمک زیادی به هدف نهایی شما خواهند کرد.

قابلیت تحویل ایمیل را بهبود ببخشید

مرحلهٔ اول مربوط به زمانی است که ایمیل برای مخاطب فرستاده می‌شود. اگر ایمیل ارسالی به هر دلیلی به مخاطب نرسد، تمام فعالیت‌ها و زحمات شما به باد می‌روند. به‌همین جهت باید از دریافت ایمیل توسط مخاطب اطمینان حاصل شود. برای این کار، اول از همه باید خودتان به‌عنوان یک فرستندهٔ معتبر شناخته شوید. ابزارهایی برای افزایش این اعتبار وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. مسئلهٔ بعدی مربوط به IP شما است. هرچه تعداد ایمیل بیشتری ارسال کنید، IP شما قابل‌قبول‌تر است. درضمن محتوای ایمیلتان را برای اطمینان از اسپم نبودن، مجدداً بررسی کنید. برای این‌کار می‌توانید از ابزارهای موجود هم استفاده کنید.

معیارهای بازاریابی ایمیلی را بررسی کنید

برای بررسی موفقیت یا عدم موفقیت یک کمپین باید معیارهایی را از قبل تعیین کرده باشید تا براساس آن‌ها بتوانید درست قضاوت کنید. در ایمیل مارکتینگ، معیارهای موجود شامل نرخ باز شدن ایمیل، نرخ کلیک، نرخ آنسابسکرایب کردن و … هستند که باید مورد بررسی قرار بگیرند تا بتوانید کمپین ایمیل‌ مارکتینگ‌تان را بهینه‌سازی کنید.

حتما بخوانید: مراحل اجرای یک کمپین ایمیل مارکتینگ موفق

نرخ باز شدن، نسبت افرادی است که ایمیل ارسال شده را باز کرده‌اند به افرادی که ایمیل برایشان ارسال شده است. برای بهینه سازی این پارامتر سه متغیر تاثیرگذارند: نام فرستنده، تیتر و مقدمهٔ ایمیل.

بهینه سازی کمپین ایمیل مارکتینگ

 

نرخ کلیک، نسبت افرادی هستند که روی لینک کلیک کرده‌اند ‌به افرادی که ایمیل به دست آن‌ها رسیده است. برای افزایش نرخ کلیک باید ایمیلتان حاوی پیشنهادات مرتبط به‌همراه محتوای درگیرکننده باشد.

نرخ پرش دو حالت دارد. حالت اول مربوط به زمانی است که صندوق ورودی مخاطبتان پر است و باید منتظر خالی شدن آن باشید تا ایمیلتان به دست مخاطب می‌رسد. حالت دوم وقتی اتفاق می‌افتد که مشکل از طرف شما به‌عنوان فرستندهٔ ایمیل باشد. مثلاً آدرس ایمیل اشتباه. برای بهینه‌‌سازی در این قسمت می‌توانید ایمیل‌های غیرفعال را از لیست ایمیلی‌تان حذف کنید.

نرخ آنسابسکرایب مربوط به تعداد افرادی است که طی یک کمپین ایمیل مارکتینگ تصمیم گرفتند دیگر عضو خبرنامهٔ شما نباشند. همیشه سعی کنید این نرخ را زیر 0.05 درصد حفظ کنید.

نرخ تبدیل، میزان موفقیت یک کمپین ایمیل مارکتینگ را نشان می‌دهد. تعریف این نرخ می‌شود تعداد افرادی که خرید انجام داده‌اند (یا هر اقدام دیگری که مدنظر شما بود) نسبت‌ به تمامی افرادی که ایمیل برای آن‌ها ارسال شده است. بهینه‌سازی فاکتورهای بالا درنهایت به بهینه‌سازی نرخ تبدیل منجر می‌شود.

محتوای باکیفیت تولید کنید

محتوای مرتبط و درگیرکننده همان‌چیزی است که در ایمیل‌ها باید از آن استفاده کنید. ترفندهایی وجود دارند که برای تهیهٔ چنین محتوایی کمکتان می‌کنند. مثلاً بخش‌بندی مخاطبان. هرچقدر مخاطبانتان را براساس ویژگی‌های شخصیتی به گرو‌ه‌های کوچک‌تری تقسیم کنید، راحت‌تر می‌توانید محتوای موردنیاز ایشان را تامین کنید. استفاده از سیستم‌های اتوماسیون هم کمکتان می‌کند. مثلاً فرستادن متن خوش‌آمدگویی به افرادی که تازه عضو خبرنامه شده‌اند. حتماً از تیترهای جذاب که منعکس‌کنندهٔ محتوای ایمیل هستند استفاده کنید. یادتان باشد دوران استفاده از تیترهای زرد به پایان رسیده و مردم نمی‌توانند به هر عنوانی اعتماد کنند. عناوینی که در آن از عبارات خرید، پول، بهترین و… استفاده شده است، اعتبار خود را از دست داده‌اند. پیشنهاد محصول مناسب برای هر فرد و استفاده از تصاویر مناسب در ایمیل، از دیگر مواردی هستند که کیفیت محتوایتان را افزایش می‌دهند.

شخصی ‌سازی ایمیل‌ها

برای بهینه سازی کمپین ایمیل مارکتینگ باید نسبت‌ به شخصی‌سازی ایمیل‌های ارسالی وسواس به‌خرج دهید. آیا هر ایمیل متناسب با نیازهای دریافت‌کننده ارسال می‌شود یا یک متن را به‌صورت فله‌ای برای تمامی افراد لیست می‌فرستید؟

پاسخ به این سوال، تفاوت‌ها را رقم می‌زند. هرچقدر در امر شخصی‌سازی موفق‌تر عمل کنید، نرخ تبدیل بهتری خواهید داشت. فراموش نکنید که ایجاد صمیمیت، یکی از اهداف ایمیل مارکتینگ است و بدون‌ شخصی‌سازی، دست‌یابی به این هدف ممکن نیست.

تقسیم‌بندی ایمیل‌ها

تمامی اعضای لیست شما در یک قسمت از قیف فروش قرار ندارند. برخی از آن‌ها اخیراً عضو شده‌اند و برخی دیگر جزو مشتریان وفادار شما هستند. مسلماً ایمیلی که برای دستهٔ اول فرستاده می‌شود، مناسب دسته دوم نیست! چراکه شاید دستهٔ اول هنوز در مرحلهٔ اعتماد کردن باشد و دستهٔ دوم بخواهد مجدداً خرید کند. پس باید ایمیل‌هایتان را براساس مخاطبان دسته‌بندی کنید و پیام درست را برای افراد درست بفرستید.

کاهش متن و استفاده بیشتر از CTA

مردم هنگامی که ایمیل‌شان را چک می‌کنند، دوست ندارند با متن‌های طولانی مواجه شوند. پس تمام تلاشتان را بر کوتاه‌نویسی بگذارید. یک‌راست سر اصل مطلب بروید و با یک CTA واضح، مخاطب را نسبت‌به عملی که مدنظرتان است ترغیب کنید.

کمپین‌های جالب بصری ارائه دهید

همان‌طور که اشاره کردیم، ایمیل باید بتواند در مدت ‌زمانی کوتاه، خواننده را تحت تاثیر قرار دهد. برای تاثیرگذاری هرچه بیشتر، بهتر است از تصاویر مرتبط استفاده کنید. هرچقدر ایمیلتان از نظر بصری جذاب‌تر باشد، مخاطب‌ هم بیشتر مشتاق به توجه می‌شود.

حتما بخوانید: اهمیت استفاده از ویدئو در ایمیل مارکتینگ

جمع‌بندی: بهینه سازی کمپین ایمیل مارکتینگ

بهینه‌ سازی کمپین ایمیل مارکتینگ آنقدر اهمیت دارد که تمام فعالیت‌ها درصورت بی‌توجهی به این فاکتور بی‌ارزش می‌شوند. برای اینکه نهایت بهره را از کمپینتان ببرید، باید به نکاتی دررابطه با بهینه‌سازی آن توجه کنید. از رسیدن ایمیل به دست مخاطب مطمئن شوید. معیارهای تعیین موفقیت ایمیل مارکتینگ را از قبل تعیین و نسبت‌ به بهبود هرکدام اقدام کنید. محتوای باکیفیت و ارزش‌آفرین تولید کنید. مخاطبان را دسته‌بندی کنید و برای هرکدام، پیام‌های شخصی‌سازی شده ارسال کنید. هم‌چنین دقت کنید که متن ایمیل، کوتاه و تمرکز روی CTA باشد و یادتان باشد هرچقدر ایمیلتان جلوهٔ زیباتری داشته باشد، احتمال موفقیتتان هم بیشتر می‌شود.

0 نظرات

ارسال نظر

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *