استراتژی موفق در ایمیل مارکتینگ

استراتژی موفق در ایمیل مارکتینگ

هیچ کدام از کانال‌های بازاریابی دیجیتال را نمی‌توان بدون استراتژی تصور کرد، ایمیل مارکتینگ هم از این قاعده مستثنی نیست. داشتن استراتژی در ایمیل مارکتینگ کمک می‌کند بهترین خروجی را از کمپین طراحی شده داشته باشیم. احتمالا اطلاعاتی کلی در رابطه با میزان اثربخشی ایمیل مارکتینگ دارید که اکنون در حال خواندن این مقاله هستید. برای اینکه یک کمپین بازاریابی ایمیلی به‌بهترین شکل اجرا شود، باید استراتژی مناسبی را برای آن درنظر بگیریم. این استراتژی می‌تواند شامل موارد مختلفی اعم از انتخاب قالب مناسب برای ایمیل‌ها، جداسازی مخاطبان با فیلترهای مختلف در لیست موجود، آنالیز نتایج و… شود. در این مقاله می‌خواهیم لازمه‌های یک استراتژی ایمیل مارکتینگ موفق را بشناسیم. (چنانچه تمایل به استفاده از سرویس ارسال ایمیل دارید، می‌توانید از شرایط و تعرفه‌های نجوا اطلاعات کسب کنید)

اهمیت داشتن استراتژی در ایمیل مارکتینگ

شکی در مفید بودن ایمیل مارکتینگ نیست و در مقالات گذشته به تفصیل دررابطه با این موضوع صحبت کرده‌ایم. اکنون می‌خواهیم فاکتوری که به عملکرد درست این کانال کمک می‌کند را بررسی کنیم، یعنی داشتن استراتژی مناسب در ایمیل مارکتینگ!

استراتژی یعنی داشتن یک‌سری دستور‌العمل مشخص و عمل کردن مطابق آن‌ها

همان‌طور که می‌دانید ایمیل مارکتینگ یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین کانال‌های بازاریابی دیجیتال است که هرسال نسبت‌به سال قبل نتایج بهتری از خود نشان می‌دهد. بزرگ‌ترین مزیت این کانال، ROI یا نرخ بازگشت سرمایه بی‌نظیر آن است. خوب است بدانید ROI این کانال بااختلاف بهتر از کانال‌های دیگر دیجیتال مارکتینگ است. بهتر از سئو، بازاریابی محتوایی، تبلیغات کلیکی و… . اگر انتظار ROI بی‌نظیری را دارید، باید استراتژی مناسبی داشته باشید. نمی‌توانید بدون هیچ برنامه‌ای شروع به ارسال ایمیل کنید و انتظار داشته باشید که اوضاع مطابق میل شما پیش برود. در ادامه نکاتی را درمورد تنظیم یک استراتژی ایمیل مارکتینگ مفید مشاهده خواهید کرد.

حتما بخوانید: مارکتینگ اتومیشن چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

5 نکته در ایجاد یک استراتژی ایمیل مارکتینگ موفق

نکات زیادی برای ایجاد چنین استراتژی‌ای وجود دارند؛ اما 5 نکته پیش رو مهم‌ترین آن‌ها هستند:

 1. از تحویل ایمیل‌هایتان اطمینان حاصل کنید.
  بهترین متن را آماده کنید، بهترین تصویر را پیوست کنید، در بهترین قالب و بهترین زمان آن را برای مناسب‌ترین مشتری ارسال کنید. تمام این بهترین‌ها اگر ایمیل به‌دست گیرنده نرسد هیچ فایده‌ای ندارند! درست مانند کارت عروسی پر زرق و برقی که به دست مهمان نرسیده، ایمیلی که وارد صندوق ورودی مخاطب نشود هم هیچ فایده‌ای برایتان ندارد. پس حتماً از تحویل ایمیل‌هایتان مطمئن شوید. قبل از هرچیزی باید از درستی آدرس ایمیل طرف مقابل مطمئن شوید. پس از اینکه ایمیل را فرستادید باید آن را در قسمت Sent مشاهده کنید؛ اگر ایمیل فرستاده شده در Outbox قرار داشت یعنی فرستاده نشده است. (چنانچه می‌خواهید بدانید smtp چیست مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم)
 2. تقسیم بندی مخاطبین در لیست ایمیل‌ها
  تقسیم‌بندی مخاطبین در لیست ایمیل‌ها، کمکتان می‌کند تا پیام مناسب را در زمان مناسب برای فرد مناسب ارسال کنید. همچنین قابل پیش‌بینی است که از فرستادن پیام اشتباه برای افراد اشتباه در زمان اشتباه جلوگیری می‌کند! مورد اول می‌تواند منجربه افزایش نرخ فروش و تبدیل شود و مورد دوم در اعتمادسازی بین مخاطب و مجموعه فرستنده ایمیل موثر است. برای تقسیم‌بندی مخاطبین در لیست ایمیل‌ها، باید یک لیست مرتب داشته باشید که جداسازی مخاطبان در آن راحت‌تر انجام شود. تقسیم‌بندی‌های کلی و بزرگ مثل محل زندگی، جنسیت، بازه سنی و… در این مرتب‌سازی کمکتان می‌کنند. همچنین باید تا جای ممکن شناخت درستی از مخاطبانتان داشته باشید و اطلاعاتتان از آن‌ها کامل باشد.

  افزایش نرخ تبدیل در ایمیل مارکتینگ با شخصی سازی ایمیل‌ها!

 3. استفاده از بازاریابی درونگرا در ایمیل مارکتینگ
  بازاریابی درونگرا به زبان ساده نوعی از بازاریابی است که در آن کسب‌و‌کار به‌شکل غیرمستقیم از خدمات و محصولاتش صحبت می‌کند. مسلماً شما هم با این شکل از بازاریابی آشنایی کامل دارید. برای اینکه استراتژی ایمیل مارکتینگ موفقی داشته باشید، باید از تکنیک‌های مربوط به بازاریابی درونگرا یا Inbound Marketing استفاده کنید. ایمیل مارکتینگ می‌تواند به ساخت یک رابطه مستحکم بین کسب‌و‌کارها و مخاطبانشان کمک کند. ایمیل ارسالی باید این حس را به مشتری القا کند که از جانب یک انسان فرستاده شده. انسانی که می‌خواهد به او کمک کند تا مشکلش را برطرف کند و نه صرفاً فردی که فقط به‌فکر منافع شخصی خودش است. برای اجرای هرچه بهتر این شکل از بازاریابی در ایمیل مارکتینگ باید قیف‌های تبدیل کسب‌و‌کارتان را به‌خوبی بشناسید و اهدافتان را کاملاً مشخص کنید.
  نکات ایجاد یک استراتژی ایمیل مارکتینگ موفق
 4. بهینه سازی ایمیل ‌ها برای دریافت بیشترین تبدیل
  ایمیل مارکتینگ نرخ بازگشت سرمایه فوق‌العاده‌ای دارد. براساس آمارهای جوامع جهانی، به‌ازای هر دلاری که برای ایمیل مارکتینگ هزینه می‌شود، 51 دلار بازگشت سرمایه را شاهد خواهیم بود. عددی بسیار بزرگ و قابل‌توجه! اما برای داشتن این ROI بزرگ، باید نکاتی را درنظر بگیرید و ایمیلتان را به‌جهت داشتن بیشترین نرخ بازگشت سرمایه بهینه‌سازی کنید. برای انجام این کار تمرکز روی دو موضوع ضروری است. نرخ بازشدن ایمیل و نرخ کلیک. برای افزایش نرخ باز شدن ایمیل‌ باید از تیترهای جذاب و درگیرکننده استفاده کنید. تیترهایی که توجه مشتری را به خود جلب کنند و آن‌ها را برای بازکردن ایمیل تحریک کنند.
  برای افزایش نرخ کلیک باید بیشترین ارزش ممکن را ارائه کنید. وقتی فردی از مرحله اول عبور می‌کند، دوست دارد بلافاصله پس از باز کردن ایمیل ارزشی را مشاهده کند. وگرنه حرکت او به سمت هدف مدنظر شما به پایان می‌رسد. باید CTA منحصر‌به‌فرد و تحریک‌کننده‌ای داشته باشید تا مشتری را به کلیک کردن روی لینک مربوطه ترغیب کند.
 5. انتخاب بهترین قالب برای ایمیل‌ها
  ایمیل‌ها با اهداف مختلف برای افراد مختلف با مشاغل مختلف ارسال می‌شوند. ایمیلی که برای معرفی یک محصول فرستاده می‌شود با ایمیلی که از به‌روز‌رسانی‌های وبلاگتان حکایت دارد فرق می‌کند. پس قطعاً قالبی که برای هرکدام باید استفاده شود هم تفاوت دارند. قالب مناسب قالبی است که ساده باشد و مخاطب را برای انجام اقدام موردنظرتان گمراه نکند.
حتما بخوانید: چنانچه قصد یادگیری و آموزش میلرلایت را دارید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید!

استراتژی موفق در ایمیل مارکتینگ

هیچ فعالیتی در دنیای بازاریابی دیجیتال بدون داشتن استراتژی موفق نخواهد بود و ایمیل مارکتینگ هم مانند تمام کانال‌های این فضا از همین قاعده پیروی می‌کند. ایمیل مارکتینگ بیشترین نرخ بازگشت سرمایه را در میان تمام کانال‌های دیجیتال مارکتینگ دارد. برای اینکه بتوانیم نهایت بهره را از این موضوع ببریم، باید یک استراتژی ایمیل مارکتینگ مناسب داشته باشیم. موارد بسیاری در تنظیم یک استراتژی مناسب دخیل هستند. مانند تقسیم‌بندی مخاطبین، استفاده از بازاریابی درونگرا، انتخاب قالب درست، بهینه‌سازی ایمیل‌ها برای داشتن بیشترین نرخ تبدیل، آنالیز ایمیل‌های ارسالی و اصلاح ایمیل‌های آتی براساس نتایج آنالیز و … .

0 نظرات

ارسال نظر

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *