بانک ایمیل چیست؟ خرید بانک ایمیل یا ایجاد آن؟

در بحث ایمیل مارکتینگ و شروع کمپین‌های آن، اول از همه به یک بانک ایمیل احتیاج داریم. این بانک ایمیل، متشکل از ایمیل کاربرانی است که به کسب‌وکار شما مرتبط هستند. ولی برخی به اشتباه تصور می‌کنند باید این لیست را بخرند.

مثلا اگر شما سایت لوازم آرایشی و بهداشتی دارید، بانک ایمیل شما باید بیشتر ایمیل‌های مربوط به «خانم‌ها» باشد. حالا بانک ایمیل را چگونه باید تهیه کنیم؟ آیا باید آن را از سایت‌های مختلف بخریم یا خودمان آن را درست کنیم؟ برای دانستن پاسخ این سوال ها، در این مقاله همراه ما باشید.

ایمیل مارکتینگ

بانک ایمیل چیست؟

بانک ایمیل در واقع لیستی از نام و آدرس ایمیل افرادی است که شما به عنوان یک کسب‌وکار یا استارتاپ می‌توانید به آن‌ها ایمیل بفرستید، محصولات جدید را معرفی کرده یا اخبار و مقالات سایت را ارسال کنید. این افراد باید کسانی باشند که به کسب‌وکار شما علاقه‌مند هستند و دوست دارند از آخرین تخفیف‌ها و محصولات باخبر باشند. بنابراین بانک ایمیل شما نباید ایمیل افرادی باشد که ممکن است شما را اسپم کنند یا علاقه‌ای به کسب‌وکار شما ندارند.

پیش از مطالعه این مقاله، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا مقاله آموزش ایمیل مارکتینگ حرفه‌ای را مطالعه کنید!

اهمیت استفاده از بانک ایمیل در ایمیل مارکتینگ

چرا باید از بانک ایمیل در سرویس ایمیل مارکتینگ استفاده کنیم؟

برخی از کسب‌وکارها و بلاگرهایی که به تازگی کارشان را شروع کرده‌اند، شاید مزایای بانک ایمیل را ندانند. اما از آنجایی که ایمیل مارکتینگ بخش زیادی از سرمایه‌گذاری برگشت‌پذیر را شامل می‌شود، بنابراین برای شروع کمپین‌های ایمیل مارکتینگ به لیست ایمیل احتیاج داریم. اهمیت لیست ایمیل آنقدر زیاد است که به هیچ‌وجه نمی‌توانیم آن را در سرویس‌ ایمیل مارکتینگ نادیده بگیریم. موارد زیر بعضی از مزایای بانک ایمیل هستند:

با بانک ایمیل خیلی راحت به مشتریان‌تان ایمیل می‌فرستید

طبق گزارش‌های موجود در حوزه ایمیل مارکتینگ، بیش از 3.6 میلیارد کاربر ایمیل وجود دارد. این مقدار حتی بیشتر از نیمی ‌از کل جمعیت جهان است. در سال 2022 این عدد از 4.2 میلیارد هم بیشتر می‌شود. به علاوه، مطالعات نشان می‌دهند که حداقل 91 درصد از کاربران و مشتریان سایت‌ها، حداقل روزی یک‌بار ایمیل‌شان را چک می‌کنند. حتی کسانی که با اینترنت و شبکه‌های اجتماعی میانه خوبی ندارند و روزها و هفته‌ها به آن سر نمی‌زنند، ایمیل‌شان را باز می‌کنند. این اعداد به ما نشان می‌دهد که چرا ساخت یک بانک ایمیل برای هر کسب‌وکاری لازم است.

زمانی که ایمیلی را برای کاربران سایت ارسال می‌کنید، کلمات و پیام شما مستقیما به مشتری‌تان می‌رسد. شما در این ایمیل، کاربر سایت‌تان را با نام خودش خطاب می‌کنید و می‌توانید برای او یک تخفیف ویژهٔ شخصی ارسال کنید. هم‌چنین به دلیل ماهیت شبکه‌های اجتماعی و حجم زیادی از اخبار و تصاویر در این شبکه‌ها، مخاطبان شما ممکن است اخبار و محصولات جدیدتان را از دست بدهند. اما اگر همین اخبار را به ایمیل خودشان بفرستید، قطعا مطلع می‌شوند و شاید خرید کنند.

بازدیدکنندگان سایت را ترغیب می‌کنید که دوباره به سایت برگردند

بیش از 70 درصد از کسانی که سایت شما را ترک می‌کنند، هیچ وقت به سایت برنمی‌گردند. این عدد ممکن است کمی ‌ترسناک باشد، اما حقیقت دارد. برای اینکه متوجه این قضیه شوید، کافیست به تحلیل‌های گوگل آنالیتیکس سایت‌تان نگاه کنید و درصد بازدیدکننده‌های جدید و بازدیدکننده‌هایی را ببینید که برگشته‌اند. بازدیدکننده‌های سایت شما ارزشمند هستند زیرا آن‌ها از بین میلیون‌ها وب‌سایتی که در جهان وجود دارد، سایت شما را انتخاب کرده‌اند.

اگر یک بانک ایمیل داشته باشید و برای بازدیدکننده‌های سایت‌تان ایمیل بفرستید، آن‌ها تمایل بیشتری به بازگشت به سایت شما نشان می‌دهند. از آن‌ها دعوت کنید که یک مقاله یا محصول دیگر را ببینند. حتی می‌توانید برای آن‌ها یک درصد تخفیف شخصی ارسال کنید و از آن‌ها دعوت کنید که محصولات جدید شما را ببینند.

ایمیل‌ها شخصی است و مستقیما به دست خریدار احتمالی شما می‌رسد

وقتی که ایمیل را می‌فرستید، متن آن را با نام کاربر شروع کنید. با این کار، کاربران حس بهتری نسبت به شما پیدا می‌کنند و به سایت برمی‌گردند. شخصی‌سازی متن ایمیل به پیشرفت کمپین ایمیل مارکتینگ کمک می‌کند. شخصی سازی به نوعی درآمد شما را هم بیشتر می‌کند، هیچ وقت آن را نادیده نگیرید. شرکت‌های بزرگ معمولا از بانک ایمیل استفاده می‌کنند.

این لیست ایمیل متعلق به شما است و می‌توانید هر لحظه که بخواهید آن را تغییر دهید

بیشتر کسب‌وکارها در شبکه‌های اجتماعی عضو هستند و دنبال کننده دارند. اما این دنبال کننده‌ها در اصل متعلق به آن شبکه‌ها هستند. در حالی‌که لیست ایمیل متعلق به شما است و خودتان آن را کنترل می‌کنید. در مقابل، اگر الگوریتم‌های فیسبوک یا اینستاگرام تغییر کند، شما نمی‌توانید کاری بکنید، فقط باید محتوای صفحه‌تان را مطابق با آن الگوریتم‌ها تنظیم کنید. اما لیست ایمیل متعلق به شما است.

حتما بخوانید: آموزش ساخت لیست ایمیل

شرکت‌های بزرگ عاشق لیست‌های ایمیلی هستند

اگر برندها و شرکت‌های بزرگ جهان را بررسی کنید، متوجه می‌شوید که آن‌ها هزینهٔ زیادی را برای کمپین‌های ایمیل مارکتینگ خود اختصاص می‌دهند. فیسبوک، اینستاگرام یا گوگل را درنظر بگیرید. همهٔ ما در هفته حداقل یک‌بار از شبکه‌های اجتماعی‌مان ایمیل دریافت می‌کنیم. ممکن است اطلاعیه یا پیام‌ها به ایمیل ما ارسال شود یا پست‌های جدید به دستمان برسد. این شرکت‌ها می‌دانند که بانک ایمیل بسیار ارزشمند است و ساخت آن به ارتقای فروش کمک می‌کند. به گفتهٔ برندهای برتر جهان، لیست‌های ایمیلی، یک سرمایه‌گذاری بلندمدت و فوق‌العاده هستند که با هزینهٔ کم، بازگشت سرمایهٔ زیادی دارند.

ارسال ایمیل باعث ایجاد حس اعتماد در بین مشتریان و بازدیدکننده‌های سایت می‌شود

ارسال ایمیل به مشتریان باعث ایجاد اعتماد بین شما و آن‌ها می‌شود. زمانی که مردم ایمیل شما را می‌خوانند، ایمیل در پیام‌های شخصی آن‌ها ظاهر شده است و کاملا محرمانه است. این پیام به صورت عمومی‌ در بیلبوردهای شهر یا شبکه‌های اجتماعی نیست، بلکه فقط برای یک نفر ارسال شده است. بنابراین امکان ارتباط و خرید بیشتر می‌شود. در لیست ایمیل، مشتریان احساس می‌کنند که بخشی از یک مکاملهٔ خصوصی هستند و می‌توانند آزادانه و با اعتماد به نفس، سوال بپرسند. بنابراین، ارسال یک ایمیل کوتاه باعث می‌شود که بازدیدکننده دوباره به سایت شما برگردد و خرید کند.

درآمد شما افزایش پیدا می‌کند

تصور کنید که هر کدام از بازدیدکننده‌های وب سایت شما یک لید یا مشتری راغب هستند. آیا نباید اطلاعات آن‌ها را داشته باشید تا محصولات خود را برای آن‌ها بفرستید؟ شما می‌دانید که آن‌ها به سایت و محصولات شما علاقه‌مند هستند. پس با ارسال ایمیل، آن‌ها را تشویق به خرید می‌کنید. به همین دلیل است که احتمال خرید اعضای سایت بیشتر است. چون این افراد در سایت شما ثبت نام کردند و وارد لیست ایمیل شما شدند.

چرا خرید بانک ایمیل اشتباه است؟

در بخش قبلی از مزایای بانک ایمیل گفتیم. اما این بانک ایمیل را باید از کجا تهیه کنیم؟ آیا باید از شرکتی خریداری کنیم یا خودمان می‌توانیم درست کنیم؟ ما به شما نشان می‌دهیم که خرید بانک ایمیل کار اشتباهی است.

  1. هیچ تضمینی برای فعال بودن آدرس ایمیل‌ها وجود ندارد. ممکن است آدرس ایمیل‌ها اشتباه باشند یا غیرفعال شده باشند. شما نمی‌دانید آیا آن کاربر هنوز از این آدرس ایمیل استفاده می‌کند یا خیر.
  2. بانک ایمیل یک لیست انحصاری است و فقط مختص کسب‌وکار شما است. پس قطعا یک لیست عمومی ‌در یک سایت که همه می‌توانند آن را بخرند برای شما مناسب نیست. لیست ایمیل هر کسب‌وکاری باید با توجه به محصولات و مخاطبان آن تنظیم شود.
  3. همان‌طور که گفتیم، شما هیچ اطلاعاتی راجع به این آدرس‌ها و صاحبان‌شان ندارید. بنابراین احتمال اینکه دریافت کنندگان ایمیل، علاقه‌ای به ایمیل‌های شما نداشته باشند وجود دارد. ممکن است ایمیل‌های شما را اسپم کنند. در این صورت پولی که خرج کردید، هدر رفته است.

اگر علاقه‌مند هستید در مورد روش‌های ارسال ایمیل بدون اسپم شدن بدانید، مقالهٔ “راهنمای ارسال ایمیل بدون اسپم شدن” نجوا را از دست ندهید!

 چگونه یک بانک ایمیل برای کسب‌وکارمان ایجاد کنیم؟

برای اینکه بتوانید کمپین ایمیل مارکتینگ موفقی داشته باشید، به یک بانک ایمیل خوب احتیاج دارید. ولی این بانک ایمیل خوب را باید خودتان بسازید. آدرس‌هایی که در بانک ایمیل شما وجود دارند، کسانی هستند که به موضوع کسب‌وکار، محصول و سایت شما علاقه دارند. بنابراین منتظر ایمیل شما هستند. خیلی از مشتری‌های سایت شما ممکن است یک‌بار از شما خرید کنند و دیگر سری به سایت شما نزنند. ولی با ارسال یک ایمیل و معرفی محصولات جدید، دوباره از سایت خرید کنند.

این افراد به شما اجازه می‌دهند که برای‌شان ایمیل بفرستید. حالا چگونه می‌توانید از بازدید کنندگان سایت اجازه بگیرید و ایمیل شان را دریافت کنید؟ دو روش برای این کار وجود دارد. در روش اول، فرد فرمی‌ را پر می‌کند و ایمیل را در اختیار شما قرار می‌دهد. در روش دوم، بازدیدکننده در سایت ثبت نام می‌کند و عضو سایت شما می‌شود. در این حالت، وقتی فرم ثبت نام پر می‌شود، فرد تصمیم می‌گیرد که از شما ایمیل دریافت کند یا خیر. برای اینکه بازدیدکننده فرم را پر کند یا در سایت ثبت نام کند، باید او را به این کار تشویق کنیم و انگیزه‌های مختلفی برای او بگذاریم.

راه‌های مختلفی برای تشویق کاربر به ثبت نام و دریافت ایمیل وجود دارد که در این بخش به آن‌ها اشاره می‌کنیم. ممکن است کاربر چیزی را جست و جو کرده باشد و پاسخ سوال خودش را در وب‌سایت شما دیده است. برای اینکه دوباره او را وارد سایت کنید، با یک فرم ثبت نام، اشتراک خبرنامه، کد تخفیف، نمونه رایگان از محصول، ارسال رایگان کتاب و مقاله، ایمیل او را دریافت کنید.

استفاده از پاپ آپ برای ایجاد بانک ایمیل

حتما دیده‌اید که وقتی وارد بعضی از سایت‌ها می‌شوید و یک صفحه را باز می‌کنید، سریعا یک اطلاعیه در بالا، پایین یا وسط سایت ظاهر می‌شود. به این اطلاعیه‌ها، بنرهای پاپ آپ می‌گویند. کاربر بر روی این بنرها کلیک می‌کند، وارد فرم ثبت نام یا دریافت ایمیل می‌شود و ایمیل خود را وارد می‌کند. سایت‌های آموزشی یا وبلاگی نیز یک نمونهٔ معروف از استفاده از پاپ آپ‌ها هستند. در برخی از این سایت‌ها، بخشی از مقاله‌ها برای همهٔ کاربران اینترنت نشان داده می‌شوند، اما اطلاعات کامل مقاله‌ها فقط برای اعضای سایت قابل مشاهده است. اعضای سایت کسانی هستند که در سایت ثبت نام کردند و ایمیل شان را در اختیار صاحب سایت قرار دادند. اخبار، مقاله‌ها و دوره‌های جدید برای این افراد ارسال می‌شود.

در اکثر فروشگاه‌های اینترنتی، کاربر بدون عضویت در سایت نمی‌تواند خرید کند. برای عضویت هم باید ایمیل یا مشخصات خودش را وارد کند. اگر یک فروشگاه اینترنتی هستید، حتما در انتهای فرایند خرید یا قبل از انجام فرایند خرید، عضویت در سایت را بگذارید. سعی کنید برای کاربرانی که ایمیل‌شان را دارید، کدهای تخفیف شخصی بفرستید یا محصولات جدید را اول از همه به او اطلاع دهید.

جمع بندی

در این مقاله به مبحث تهیهٔ بانک ایمیل در سرویس‌ها و کمپین‌های ایمیل مارکتینگ پرداختیم و متوجه شدیم که خرید بانک ایمیل اصلا به نفع سایت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی نیست. چون این ایمیل‌ها معتبر نیستند و ممکن است برای سایت، درآمد و بازخورد مثبتی نداشته باشند. هم‌چنین ایمیل‌هایی که سایت‌های دیگر در اختیار ما می‌گذارند، ممکن است اصلا به کسب‌وکار ما ارتباطی نداشته باشند. در چنین شرایطی، کاربران، ایمیل را اسپم می‌کنند و آن را نمی‌خوانند. برای تهیهٔ بانک ایمیل منحصر به فرد سایت خودتان باید از کاربران برای ارسال ایمیل اجازه بگیرید. این کار را می‌توانید با ارائهٔ کد تخفیف‌های شخصی، فراخوان شرکت در مسابقه، ارسال محصول رایگان، یا محصولات آینده انجام دهید.

0 نظرات

ارسال نظر

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *