ارسال ایمیل انبوه؛ مثبت یا منفی در ایمیل مارکتینگ؟

ارسال ایمیل انبوه؛ مثبت یا منفی در ایمیل مارکتینگ؟

بالاخره ایمیل انبوه بفرستیم یا نه؟ ارسال ایمیل انبوه برای ما اثرات مثبت دارد یا منفی؟ همیشه دغدغه‌هایی نسبت به ارسال تعدادی زیادی ایمیل وجود دارد و برخی معتقدند نباید این کار را انجام دهیم. اما در طرف مقابل نیاز داریم با مخاطبان زیادی در ارتباط باشیم. در این مطلب پاسخ سوالات مختلف و موارد دیگر را بررسی می‌کنیم.

ایمیل مارکتینگ و اهمیت آن

قبل از بررسی ارسال ایمیل انبوه و مزایا و مضرات آن، باید اهمیت ایمیل مارکتینگ را درک کرده باشیم. این کانال از بازاریابی دیجیتال، به‌معنای استفاده از ایمیل برای تحقق اهداف بازاریابی برند یا کسب‌و‌کار است. یعنی بسته‌به هدفی که برای بازاریابی تعیین شده، با ارسال ایمیل به مخاطبان بالقوه، آن‌ها را به انجام کاری خاص تشویق می‌کنیم، یا آن‌ها را برای دریافت ایمیل‌های بعدی که مستقیماً از آن‌ها می‌خواهند کاری را انجام دهند آماده می‌کنیم. خیلی‌ها تصور می‌کنند دوران استفاده از ایمیل به پایان رسیده است. مخصوصاً استفاده از آن درجهت تحقق اهداف بازاریابی را کاری عبث و بیهوده می‌دانند؛ اما حقیقت چیز دیگری است. اگر از این کانال به‌شکل اصولی استفاده شود، نتایج بسیار خوبی را درقیاس با مبلغ هزینه شده می‌بینید؛ یعنی دراصل ایمیل مارکتینگ یک کانال تاثیرگذار در فرایند بازاریابی است که اتفاقاً مقرون‌به‌صرفه هم هست.

ایمیل قدیمی‌ترین وسیله ارتباطی دیجیتال است که تقریباً هم‌سن‌وسال خود اینترنت است. بیش از نیمی از کاربران اینترنت ایمیل دارند. طبق نتایج یک تحقیقات، روزانه نزدیک به 200 میلیارد ایمیل ارسال می‌شود که بیش از نیمی از این تعداد مربوط به کسب‌و‌کارهای مختلف است. این آمار نشان می‌دهد ایمیل هنوز هم راه ارتباطی محبوب بین کسب‌و‌کارها است. مهم‌ترین مزیت بازاریابی ایمیلی حفظ رابطه برند با مشتریان بالقوه و مشتریان قدیمی است. دراصل بااستفاده از ایمیل مارکتینگ می‌توان هم برای جذب مشتری جدید تلاش کرد و هم قدیمی‌ها را به چرخه خرید بازگرداند.

ایمیل مارکتینگ و اهمیت آن

ایمیل مارکتینگ؛ یک شمشیر دو لبه

احتمالاً بارها درمورد تیغ جراحی و فردی که تیغ را در دست دارد شنیده‌اید. اگر این تیغ در دستان یک جراح متخصص باشد، زندگی افراد نجات داده می‌شود. درنقطه مقابل اگر همان تیغ را به یک قاتل زنجیره‌ای بدهید، جان یک یا چند انسان درمعرض خطر است. این حکایت خنثی بودن ابزار را نشان می‌دهد؛ یعنی تیغ جراحی ذاتاً ماهیت خوب یا بدی ندارد و این فرد استفاده‌کننده است که خیر یا شر بودن آن را تعیین می‌کند. ایمیل مارکتینگ هم دقیقاً مانند تیغ جراحی است. نه اینکه ناجی یا گیرنده جان انسان‌ها باشد، اما می‌تواند در موفقیت یا شکست کسب‌و‌کارها نقش تعیین‌کننده‌ای داشته باشد.

شاید بتوان گفت ایمیل مارکتینگ به‌نوعی تیغ جراحی کسب‌و‌کارها در دنیای دیجیتال است.

بازاریابی ایمیلی اگر به‌درستی انجام شود، تصویری مطلوب و متناسب با آن چیزی که می‌خواهید مشتری از کسب‌وکارتان داشته باشد، خلق می‌کند؛ اما اگر برنامه‌ریزی درستی برای استفاده از این کانال نداشته باشید و صرفاً فقط بخواهید ایمیل ارسال کنید، نه‌تنها نتیجه‌ نمی‌گیرید، بلکه ممکن است ضرری سنگین به کسب‌وکارتان وارد کنید. برای اینکه ایمیل مارکتینگ سوخت پیشروی کسب‌و‌کارتان باشد و نه مانعی در مسیر آن، باید به‌درستی از این کانال استفاده کنید.

حتما بخوانید: ایمیل مارکتینگ چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

ارسال ایمیل انبوه؛ یکی از اشتباهات در ایمیل مارکتینگ

عنوان این قسمت به راحتی پاسخ پرسشی را می‌دهد که همان ابتدای مطلب مطرح کردیم. اما چرا ارسال ایمیل انبوه برای کسب‌وکارها مضر است؟ در دنیای دیجیتال افراد پیوسته در معرض حجم زیادی از محتوا قرار دارند. مسلماً امکان مصرف تمام این محتواها برای آن‌ها فراهم نیست، مگر آن‌هایی که نیازی از ایشان برطرف می‌کنند. پس باید ایمیلتان به‌دست افرادی برسد که نیازمند محتوای درون ایمیل هستند. درغیر این‌صورت ایمیل شما هم به خیل عظیم محتواهای بی‌ارزشی می‌پیوندد که مصرف نمی‌شوند. ارسال ایمیل انبوه به افراد مختلف، بدون درنظر گرفتن این موضوع که آیا آن‌ها مخاطبانتان هستند یا نه، نوعی ایجاد مزاحمت است. این مزاحمت سبب می‌شود ایمیل شما اسپم محسوب شود و کسب‌وکارتان به‌عنوان هرزنامه در ذهن مخاطبان نقش ببندد.

یکی از بایدهای علم نوین بازاریابی، بخش‌بندی بازار و مخاطبان است؛

یعنی قبل از هر اقدامی باید مخاطبان و مشتریان بالقوه‌تان را شناسایی کنید و پیامتان را به‌دست آن‌ها برسانید. ارسال ایمیل انبوه اقدامی مخالف این قاعده است. اگر پرسونایی تعریف نشده باشد، نمی‌توان محتوای ایمیل را مطابق نیازهای او تهیه کرد. درنتیجه ایمیلی که ارسال می‌کنید اسپم می‌شود.

حتما بخوانید: راهنمای ارسال ایمیل بدون اسپم شدن | چرا ایمیل اسپم می‌شود؟

جمع‌بندی

ایمیل به‌عنوان قدیمی‌ترین راه ارتباطی در دنیای اینترنت، همچنان یکی از تاثیرگذارترین کانال‌های بازاریابی دیجیتال به‌حساب می‌آید. باتوجه به اینکه بیش‌از نیمی‌از کاربران اینترنت ایمیل دارند و درصد بالایی از ایمیل‌های مبادله‌ای روزانه مربوط به مسائل تجاری است، ایمیل مارکتینگ می‌تواند ابزاری بی‌نظیر برای تحقق اهداف بازاریابی کسب‌و‌کارهای گوناگون باشد. مزایایی مثل مقرون‌به‌صرفه بودن و حفظ ارتباط با مشتریان قدیمی و جذب مشتریان جدید، اهمیت ایمیل مارکتینگ را توجیه می‌کنند. البته اگر قصد استفاده از ایمیل مارکتینگ را دارید، حتماً این موضوع را درنظر بگیرید که باید طبق اصول و قواعد پیش بروید، اگرنه ممکن است ناخواسته به‌ کسب‌و‌کارتان آسیب بزنید. یکی از اشتباهات رایج که مضرات بسیار زیادی را به‌دنبال دارد، ارسال ایمیل انبوه به افراد مختلف است. بدون در‌نظر گرفتن این موضوع که آیا دریافت‌کننده اصلاً نیازی به محتوای ایمیل دریافتی دارد یا خیر؟

1 نظر

ارسال نظر

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *