نکات کلیدی اس‌ام‌اس مارکتینگ

برای موفقیت در اس‌ام‌اس مارکتینگ، تصمیم گرفتیم نکاتی را برای شما جمع‌آوری کنیم که با رعایت کردن آن‌ها، کمپین‌های بهینه‌تر و موفق‌تری ارسال خواهید کرد. این نکات کلیدی طبق تجربیات نجوا به شما ارائه می‌شود.

 1. لیست مناسب مشتریان: مشتریان هدف را بدست آورید و یک لیست مناسب از آن‌ها برای خود بسازید. در نظر داشته باشید که ارسال پیامک به مشتریانی که کسب‌و‌کار شما را می‌شناسند، نتیجه‌ای باور نکردنی برای شما به ارمغان خواهد آورد.
  باید به‌طور مرتب شماره‌های قدیمی را که قابل دسترسی نیستند، حذف کنید. زیرا این کار در ذخیرهٔ زمان و هزینه، کمک‌کننده خواهد بود. همچنین برای جذب اعضای جدید، فرم عضوگیری شماره تماس ایجاد کنید تا همیشه لیستی به‌روز از مشتریان خود داشته باشید.
 2. روز و ساعت ارسال مناسب: تجربه نشان می‌دهد که صبح‌ها حدود 9 صبح و شب‌ها غروب به بعد، زمان مناسبی برای ارسال پیامک است. جمعه‌ها و روزهای تعطیل زیاد توصیه نمی‌شود. از طرفی پنجشنبه شب‌ها را می‌توان زمان طلایی ارسال پیامک دانست. با این حال، زمان ارسال پیامک در صنایع مختلف ممکن است متفاوت باشد. پیشنهاد می‌کنیم این زمان را طبق نوع کسب‌وکار خود و تجربهٔ ارسال‌های قبلی به‌دست آورید.
 3. ارائه پیشنهاد ویژه: سعی کنید به زمانی که مشتریان برای خواندن پیامک شما صرف می‌کنند، احترام بگذارید و فقط برای ارائه پیشنهادات ویژه یا اطلاع‌رسانی‌های مهم از پیامک استفاده کنید. هر زمان که به کسی از میان لیست خود، پیامک می‌فرستید، مطمئن باشید که پیشنهاد با ارزشی را ارائه می‌دهید. مثلا یک به‌روزرسانی از سهام موجود، یادآوری قرار ملاقات بعدی با وی، کدهای تخفیفی جامع یا اطلاع رسانی یک حراج. 
 4. متن پیامک جذاب: زمانی که پیامک ارسال می‌کنید، فقط چند ثانیه فرصت دارید که توجه مخاطب را جلب نمایید و در او انگیزهٔ لازم برای برقراری ارتباط ایجاد کنید تا مخاطب تصمیم بگیرد با شما ارتباط برقرار کند یا پیامک شما را پاک کند. برای ایجاد انگیزه می‌توانید کد تخفیف در نظر بگیرید یا یک پیشنهاد عالی داشته باشید که مخاطب احساس کند با رد پیشنهاد شما چیزی را از دست می‌دهد. به همین منظور:
 • کلمات کلیدی پیامک خود را در ابتدای متن پیامک قرار دهید و سعی کنید تا می‌توانید کوتاه و جذاب بنویسید. 
 • فراموش نکنید که حتما در متن پیامک، شماره تماس قرار دهید. اگر شمارهٔ ثابت در متن تماس وارد می‌کنید، حتما باید پیش شماره را هم بنویسید تا مخاطب با لمس صفحه بتواند مستقیما با شما تماس بگیرد. انجام همین نکتهٔ ساده به شدت می‌تواند در افزایش CTR شما تاثیر داشته باشد.
 • مزیت رقابتی خود و منفعتی که برای کاربر می‌توانید داشته باشید را به‌خوبی بیان کنید.
 • زیاد از ایموجی استفاده نکنید، مخصوصا در ابتدای پیامک.
 • حتما و حتما متن پیامک ارسالی با لندینگی که کاربر با کلیک بر روی لینک SMS به آن هدایت می‌شود، از همه نظر قرابت داشته باشد (برای مثال این‌طور نباشد که در پیامک بگوییم تخفیف 80 درصدی ولی در لندینگ محصولی با این تخفیف نداشته باشیم).
 • شخصی سازی: پیامک شما باید برای هر یک از مشتریانتان شخصی باشد. به طور کلی استفاده از نام فرد، به جای استفاده از یک اصطلاح کلیدی مانند “مشتری” موثرتر است. برای اینکه پیامک موفق باشد، مهم است که مشتریان خود را همانند یک دوست صدا بزنید.

  برای اطمینان از نرخ تبدیل مثبت، کمپین های اس‌ام‌اس باید به گروه‌بندی‌های مناسب اختصاص داده شوند. اطلاعاتی مانند جنسیت، سن، محل و تاریخ خریدهای گذشته باید همیشه به هنگام ارسال پیامک در نظر گرفته شود؛ چرا که این امر نقش مهمی در میزان بازدهی کمپین ایفا می‌کند.

  علت این نکته کاملا واضح است. مثلا شما نمی‌توانید از تبلیغ لوازم آرایشی برای مردان، بازدهی مثبتی دریافت کنید. همچنین توجه به تاریخ خرید مشتری و با استفاده از داده‌های جمعیت شناختی، می توانید به‌طور موثرتری به اهداف خود دست یابید. 

 • پاسخگویی به مشتریان، پیگیری و بهینه‌سازی: شما باید زمانی را به ارسال پیامک اختصاص دهید که بتوانید پاسخگوی سوال‌های مخاطبانتان باشید. این نکتهٔ مهمی است که در طول روز، زمان کافی در اختیار مشتریانتان قرار دهید تا بتوانید به آن‌ها در انجام اقدامات لازم برای خریدشان کمک کنید. همچنین می توانید از برنامه‌های پنل پیامکی برای ایجاد یک برنامهٔ منظم برای ارسال پیامک استفاده کنید.  
 • ردیابی و بهینه سازی: این مراحل، جزو مراحل نهایی هستند که شما باید دنبال کنید تا بتوانید کمپین بازاریابی پیامک خود را از لحاظ نرخ پاسخ و ROI اندازه‌گیری کنید. برای بهینه‌سازی کمپین پیامک، می‌توانید پیشنهادهای مختلف را در زمان‌های مختلف با تغییر متن ارسالی تغییر دهید. همچنین می‌توانید گروه‌های مختلف مشتریان را هدف قرار دهید تا بتوانید گزینه‌ای را که برایتان مناسب‌تر است، پیدا کنید.

چک لیست ارسال پیامک

برای ارسال یک کمپین موفق پیامکی، این موارد را قبل از ارسال چک کنید:

 1. شارژ پنل پیامک خود را قبل از ارسال چک کنید. حداقل موجودی پنل پیامک شما باید برابر با تعداد صفحات پیامک ضرب در تعداد مخاطبینی که قصد ارسال به آن‌ها را دارید باشد.
  • لطفا موجودی پنل نجوا را با شارژ پنل پیامک اشتباه نگیرید! شارژ پنل پیامک از قسمت مالی-> خرید-> شارژ پنل پیامک قابل مشاهده است.
 2. متن و ظاهر پیامک خود را قبل از ارسال چک کنید و آن را با نکات مطرح شده در بخش قبل ارزیابی نمایید.
 3. در صورتی که شماره اختصاصی تهیه کرده‌اید، حتما ارسال‌کنندهٔ خود را چک کنید که درست انتخاب شده باشد.
 4. لیست مخاطبینی که پیامک شما را دریافت می‌کنند چک کنید که درست انتخاب شده باشند.
 5. ساعت و زمان ارسال را حتماً بررسی کرده و سعی کنید در زمان مناسب ارسال کنید.

نمونه کمپین‌های موفق اس‌ام‌اس مارکتینگ

نمونه کمپین‌های موفق اس‌ام‌اس مارکتینگ