IP ایمیل و انواع آن

در ابتدا با اصول اولیهٔ آدرس‌های IP و نحوهٔ استفاده از آن​‌ها برای ارسال ایمیل شروع می​‌کنیم.
هر آدرس ارسال‌کننده‌​ای باید به یک آی‌​پی وصل شده باشد تا امکان ارسال برای آن ارسال‌​کننده فراهم شود. کیفیت ارسال‌ها بر روی امتیاز آی‌​پی تاثیرگذار خواهد بود. به‌طور‌کلی، امتیاز آی‌​پی ارسال ایمیل، بازتابی از نحوهٔ انجام ایمیل مارکتینگ در دامنه‌ای است که از طریق آن ارسال انجام می‌شود.

به‌طورکلی دو نوع IP داریم: اشتراکی و اختصاصی. در ادامه هر کدام از این‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

IP اشتراکی

این نوع IP همان‌گونه که از نامش پیداست، توسط چند کسب‌وکار به‌صورت اشتراکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از IP اشتراکی در نجوا رایگان است. فقط کافیست پس از ثبت‌نام در پنل، از بخش راهنما و پشتیبانی یک تیکت ثبت کنید و درخواست IP اشتراکی کنید تا کارشناسان ما آن را به پنل شما اختصاص دهند.

IP اختصاصی

برخلاف IP های مشترک، آدرس IP اختصاصی برای یک فرستنده رزرو شده است و فقط برای ارسال پیام‌​های آن فرستنده استفاده می‌​شود. شما در صورت داشتن IP اختصاصی، با ارسال ایمیل​‌هایی که ارائه​‌دهندگان سرویس​‌های اینترنتی آن​‌ها را قابل اعتماد می​‌دانند، برای وب‌سایت خود اعتبار مثبتی ایجاد می‌​کنید و ایمیل‌​های شما قابل اعتماد شناخته خواهند شد. ایمیل‌​های قابل اعتماد اغلب به​‌عنوان «هرزنامه» یا اسپم شناخته نمی‌​شوند و گیرندگان این ایمیل‌​ها آن​‌ها را باز می​‌کنند و روی آن‌​ها کلیک می‌​کنند.

برای دریافت IP اختصاصی می‌توانید از بخش مالی > خرید > خرید تعرفه‌های ایمیل > زیر قسمت تعرفه‌ها، گزینه «خرید IP اختصاصی» را بزنید یا درخواست خود را از طریق تیکت به ما اعلام کنید.

حتما بخوانید: برای آشنایی بیشتر با IP اختصاصی اینجا را کلیک کنید

Warm Up IP

زمانی که IP اختصاصی تهیه کرده و قصد استفاده از آن را دارید، لازم است به نکتهٔ مهمی توجه کنید. هر IP برای ارسال حجم ایمیل نیاز به داشتن امتیازی‌ ​است که نشان​‌دهندهٔ اعتبار IP برای ارسال است و از عوامل مهمی جهت اسپم نشدن ایمیل‌​هاست. برای ارسال با IP اختصاصی و کسب این امتیاز، باید IP اختصاصی warm باشد. در فرآیند warm up، ایمیل‌ها به مرور ارسال می‌شوند که ابتدا در حجم کم و سپس در چند مرحله به حجم بیشتر می‌رسند. این کار باعث می‌شود که IP جدید کم‌کم امتیاز مناسبی کسب کند. اگر ایمیل‌ها به صورت یکجا و با حجم زیاد از IP جدید ارسال شود، تمامی ایمیل​‌ها به دلیل نداشتن امتیاز اسپم می​‌شوند.

برای فعال‌سازی تنظیمات warm up باید در مرحلهٔ تنظیمات اولیه (Setup) از ساخت کمپین، این مراحل را طی کنید:

در پایین صفحهٔ setup و در انتهای تنظیمات، گزینه dedicated ip warm-up را فعال کنید. پنجره‌ٔ​ زیر برای شما نمایش داده می‌​شود که به صورت پیش‌​فرض اعداد 3000 و 15% به صورت غیر فعال نمایش داده شده است. این پنجره به این معنی است که هربار به میزان 3 هزار ایمیل ارسال می‌شود و در هر روز، 15 درصد به این تعداد اضافه می‌​شود. این ارسال به‌صورت کم، باعث امتیاز گرفتن IP اختصاصی شده و ارسال‌​ها به شکل امن انجام می‌​شوند.

وارم آپ ای پی در ایمیل مارکتینگ

به عنوان مثال، جدول زیر تعداد ارسال برای 100 هزار نفر را نشان می‌​دهد. به این ترتیب در روز اول 3هزار ارسال، در روز بعد 3450 ارسال، در مجموع با روز اول 6450 ایمیل تا روز دوم به مخاطبین شما ارسال شده است.

وارم آپ ای پی در ایمیل مارکتینگ

عموما 1 تا 2 ماه اول باید با تمامی ارسال‌​ها warm-up ایمیل را فعال کنید و با هر چند بار ارسال، کمی فرکانس را بالاتر ببرید (به طور مثال، 4000 و 15%). این فرآیند در صورتی که ارسال‌ها نامنظم انجام شود، طولانی‌تر خواهد شد.