راهنمای شروع ایمیل مارکتینگ

با سرویس ایمیل مارکتینگ نجوا، مستقیم و موثر پیامتان را به کاربران برسانید تا فروشی بیشتر و مشتریانی وفادارتر داشته باشید. به‌کمک ایمیل مارکتینگ می‌توانید جزئیات کمپین‌ها، معرفی جدیدترین محصولات و لیست کالاهای تخفیف‌دار را برای کاربران خود ارسال کنید و مخاطبین را در جریان اتفاقات مهم قرار دهید. در ادامه، راهنمای شروع ایمیل مارکتینگ و مراحل تنظیمات اولیه پنل را بررسی می‌کنیم.

تنظیمات اولیه پنل ایمیل مارکتینگ

IP چیست؟

در ابتدا با اصول اولیه آدرس‌های IP و نحوه استفاده از آن​‌ها برای ارسال ایمیل شروع می​‌کنیم.
هر آدرس ارسال کننده‌​ای باید به یک آی‌​پی وصل شده باشد تا امکان ارسال برای آن ارسال ​کننده فراهم شود. کیفیت ارسال‌ها بر روی امتیاز آی‌​پی تاثیرگذار خواهد بود. به‌طور‌کلی، امتیاز آی‌​پی ارسال ایمیل، بازتابی از نحوه انجام ایمیل مارکتینگ دامنه‌ای است که از طریق آن ارسال انجام می‌شود.

IP اشتراکی

آی‌پی ارسال ایمیل می‌​تواند اختصاصی یا اشتراکی باشد. ارائه‌​دهندگان سرویس‌​های ایمیل، اغلب از گروه آدرس‌​های IP خود برای ارسال کمپین از طرف کاربران خود استفاده می‌کنند. این آی​‌پی‌​ها “IP اشتراکی” نامیده می‌شوند. چرا که در اختیار تعدادی از مشتریان شرکت ارائه‌​دهنده سرویس ایمیل است و ارسال‌​کننده​‌های مختلف مربوط به دامنه‌​های مختلف بر روی آن​ها تعریف شده است. آ‌‌ی‌پی‌​های موجود در پنل نجوا به صورت پیش‌​فرض، اشتراکی است. برای تهیه آی‌​پی اختصاصی از داخل پنل نجوا بخش تنظیمات- تب تنظیمات ارسال​‌کننده اقدام کنید.

IP اختصاصی

برخلاف IP های مشترک، یک آدرس IP اختصاصی برای یک فرستنده رزرو شده است و فقط برای ارسال پیام‌​های آن فرستنده استفاده می‌​شود. شما در صورت داشتن IP اختصاصی، با ارسال ایمیل​‌هایی که ارائه​‌دهندگان سرویس​‌های اینترنتی آن​‌ها را قابل اعتماد می​‌دانند، برای وبسایت خود اعتبار مثبتی ایجاد می‌​کنید و ایمیل‌​های شما قابل اعتماد شناخته خواهند شد. ایمیل‌​های قابل اعتماد اغلب به​‌عنوان «هرزنامه» یا اسپم شناخته نمی‌​شوند و گیرندگان این ایمیل‌​ها آن​‌ها را باز می​‌کنند و روی آن‌​ها کلیک می‌​کنند.

Warm Up IP

زمانی که IP اختصاصی تهیه کرده و قصد استفاده از آن را دارید لازم است به نکته مهمی توجه کنید، هر IP برای ارسال حجم ایمیل نیاز به داشتن امتیازی‌​است که نشان​‌دهنده اعتبار IP برای ارسال است و از دلایل مهمی جهت اسپم نشدن ایمیل‌​هاست، برای شروع ارسال با IP اختصاصی و کسب این امتیاز و اعتبار داشتن IP باید IP اختصاصی warm up باشد، warm up ارسال حجم ایمیل را به چند دسته تقسیم کرده و با ارسال‌​های کمتر در چند روز به مرور امتیاز IP را افزایش می​دهد، اگر یکجا و با حجم زیاد ارسال از IP جدید ارسال انجام شود به دلیل نداشتن امتیاز تمامی ایمیل​‌ها اسپم می​‌شود.

برای فعال‌سازی تنظیمات warm up باید از این آدرس اقدام کنید

Setup < Dedicated IP warm-up > ورود به پنل ایمیل > تنظیمات > ایمیل

پایین صفحه  setup و در انتهای تنظیمات گزینه dedicated ip warm-up را فعال کنید پنجره‌​ زیر برای شما نمایش داده می‌​شود، که به صورت پیش‌​فرض اعداد 3000 و 15% به صورت غیر فعال نمایش داده شده است این پنجره به این معنی است که 3 هزار ایمیل ارسال و در هر روز 15 درصد به این تعداد اضافه می‌​شود، این ارسال به صورت کم باعث امتیاز گرفتن IP اختصاصی شده و ارسال‌​ها به شکل امن انجام می‌​شود.

warm up ip

جدول زیر به صورت مثال تعداد ارسال برای 100 هزار نفر را نشان می‌​دهد، که به این ترتیب در روز اول 3هزار ارسال در روز بعد 3450 ارسال که در مجموع با روز اول 6450 ایمیل تا روز دوم به مخاطبین شما ارسال شده است.

 

اگر برای IP اختصاصی خریداری شده از ابتدا warm-up را انجام ندهید، ایمیل‌​های شما اسپم شده و در بلندمدت برای ارسال​‌های شما مشکلاتی پیش می‌​آید.

عموما 1 تا 2 ماه اول باید با تمامی ارسال‌​ها warm-up ایمیل را فعال کنید و با هر چند ارسال کمی فرکانس را بالاتر انتخاب کنید (به طور مثال، 4000 و 15%)

در نهایت برای بررسی امتیاز IP اختصاصی از سایت senderscore.org استفاده کنید و وضعیت امتیاز و شرایط ارسال را چک کنید اگر نیاز به ارسال بهینه‌​تر بود مجددا با پیش‌​فرض 3000 ارسال با ضریب 15% ارسال را انجام دهید.

Warm Up IP در پنل نجوا

رکورد DNS

این رکوردها برای شناسایی دامنه شما به عنوان ارسال‌​کننده ایمیل​‌هایی است که قرار است از طریق پنل ایمیل نجوا یا هر پنل ایمیل دیگری ارسال شوند. در واقع، شما با وارد کردن رکوردهای DNS در هاست خود، پای ایمیل​‌هایی را که از پنل نجوای شما ارسال می‌​شود را امضا می‌​کنید و تأیید می​‌کنید که این ایمیل‌​ها از طرف شما به عنوان صاحب وب‌​سایت ارسال شده است. این رکوردها در بخش تنظیمات دامنه از سرویس ایمیل پنل نجوا قابل دسترسی است. این رکوردها برای هر تعداد ارسال و همه انواع ارسال‌​های ایمیل باید قبل از ارسال به درستی تنظیم شده باشند.

راه دسترسی به تنظیمات DNS به این آدرس است:

ایمیل> تنظیمات> تنظیمات دامنه

رکورد DNS

با کلیک کردن روی چرخ​‌دنده، چهار رکورد DNS برای شما نمایش داده می​‌شود که لازم است تیم فنی مجموعه شما رکوردها را در هاست دامنه شما جای​گذاری کند.

با ست کردن این رکوردها در هاست دامنه مجدد روی چرخ‌​دنده کلیک کرده و روی گزینه بررسی هر رکورد کلیک کنید، زمانی که رکوردها به حالت تنظیم شده تغییر کردند با کارشناسان نجوا تماس گرفته یا تیکت بزنید تا مراحل تنظیم ارسال‌​کننده برای شما انجام شود.

تنظیمات dns

ارسال ​کننده

ارسال کننده، آدرس ایمیلی است که خوانندگان ایمیل شما آن را داخل اینباکس ایمیل خود می​بینند. این آدرس ایمیل باید آدرس ایمیل سازمانی وب​سایت شما باشد. به عنوان مثال اگر آدرس سایت شما mydomain.com باشد، آدرس ایمیل ارسال‌کننده شما می​تواند ایمیل‌​هایی مثل ایمیل‌​های زیر باشد:

راه دسترسی به تنظیمات DNS به این آدرس است:

بعد از ست کردن تنظیمات DNS از طریق تیکت به کارشناسان نجوا اطلاع دهید تا IP مناسب به شما اختصاص یابد. سپس برای مجموعه خود ارسال کننده تعریف کنید.

ایمیل> تنظیمات> تنظیمات ارسال کننده

Reply-to

مشترکین خبرنامه ایمیلی شما ممکن است بخواهند جوابی برای ایمیل شما ارسال کنند. در این صورت شما باید آدرس ایمیلی برای این پاسخ در نظر بگیرید. این آدرس ایمیل می​تواند همان آدرس ارسال ​کننده باشد. Reply-to باید هم دامنه ارسال کننده باشد. در صورتی که این بخش در setup تکمیل نشود؛ به صورت پیش فرض با ایمیلی که پنل ایمیل شما در نجوا فعال شده است تکمیل خواهد شد.

Reply-to

مراحل اولیه استفاده از پنل ایمیل مارکتینگ نجوا

سگمنت‌بندی

امکان سگمنت بندی مخاطبان ایمیل در بخش contacts از پنل انگلیسی وجود دارد. با کلیک بر روی گزینه Advanced search and segmentation قسمتی برای شما نمایش داده می‌شود مطابق شکل زیر که امکان انتخاب رفتار یا اتریبیوت مورد نظر برای اعمال سگمنت بندی براساس آن را دارید.

طبق تصویر امکان سگمنت کردن کاربران خود را براساس اینکه مثلا نام آنها فاطمه است یا شماره تماس (SMS) آنها شامل 912 است را انجام داد.

به علاوه می‌توان براساس اینکه کاربران نسبت به کمپین‌های قبلی چه رفتاری- اعم از باز کردن ایمیل، کلیک بر روی لینک‌ها و . . .- داشته است، سگمنت‌بندی کرد.

سگمنت‌بندی لیست ایمیل

 

ساخت کمپین ایمیل

 

حتما بخوانید: راهنمای استفاده از پنل (Drag & Drop (new

 

ورود به پنل انگلیسی

برای ساخت یک کمپین ایمیل اول باید از مسیر زیر در پنل نجوا، وارد پنل انگلیسی شوید. از منوی سمت راست ایمیل را انتخاب کنید. سپس روی گزینه تنظیمات کلیک کنید و در صفحه تنظیمات دکمه ورود به پنل ایمیل را بزنید.

پنل اینگلیسی ایمیل مارکتینگ

با ورود به پنل انگلیسی، صفحه زیر را مشاهده می‌کنید. با کلیک روی دکمه آبی رنگ مشخص شده در تصویر، مراحل ساخت کمپین ایمیل آغاز می‌شود.

 ساخت کمپین ایمیل در پنل انگلیسی

شروع ساخت کمپین:

مراحل ساخت کمپین با 4 سربرگ بالای صفحه از هم تفکیک شده. هر مرحله را در ادامه به تفکیک بررسی خواهیم کرد.

مراحل ساخت کمپین ایمیل

 1. Setup
  در این مرحله مشخصات اولیه ایمیل را وارد می‌کنیم. (باکس‌هایی که حتما باید کامل شوند با * مشخص شده است.)
  1. campaign name: در این باکس نام کمپین خود را وارد می‌کنیم. متن نوشته شده در این‌جا به مخاطب نمایش داده نمی‌شود اما برای گزارش‌گیری شما در آینده بهتر است نامی معنی دار با مشخصات کمپین وارد کنید.
  2. subject line: در این باکس می‌توانید عنوان اصلی ایمیل خود را وارد کنید. سعی کنید از عنوان جذاب برای ایمیل خود استفاده کنید تا کاربر ترغیب شود ایمیل شما را باز کند. *در این بخش می‌توانید با استفاده از گزینه add personalization (در صورت تعریف کردن ویژگی برای لیست مخاطبان خود) نام، نام خانوادگی و … مخاطب را وارد کنید و یک ایمیل شخصی‌سازی شده برای کاربران ارسال کنید.
  3. preview text: در این باکس می‌توانید توضیحات بیشتری برای ایمیل خود وارد کنید که در اینباکس ایمیل بعد از عنوان اصلی نمایش داده می‌شود.
  4. from email: اگر تنظیمات ارسال کننده را به درستی انجام داده باشید، در این قسمت با استفاده از منوی کشویی می‌توانید ارسال کننده خود را انتخاب نمایید.*بقیه موارد بخش setup به صورت پیش‌فرض از تنظیمات اولیه پنل شما کامل می‌شوند.
   *برای اینکه بتوانید برای لینک‌های ایمیل خود utm قرار دهید و ورودی آن‌ها را با گوگل آنالیتیکس بررسی کنید، در بخش تنظیمات پیشرفته (advanced option گزینه آبی رنگ پایین صفحه) تیک گزینه active google analytics tracking را بزنید.
   عنوان پیش‌فرض برای utm به شکل زیر است:
   ?utm_source=email&utm_campaign=[campaign-name]&utm_medium=email
   می‌توانید این مقادیر پیش‌فرض را تغییر دهید و utm دلخواه خود را در باکس Customize UTM Campaign Value وارد کنید.
   با زدن دکمه next step به صفحه بعد بروید.
 2. Design
  در این قسمت می‌توانید یکی از روش‌ها را برای طراحی ایمیل دلخواه خود انتخاب کنید. توضیحات سربرگ‌ها در ادامه آمده است.
  Design ایمیل
  1. Design Tools: ابزار طراحی Drag & Drop این امکان را به شما می‌دهد که ایمیل خود را به راحتی با المان‌های موجود طراحی کنید و محتوای مورد نظر خود را در آن بارگذاری کنید.
   پیشنهاد ما برای طراحی ایمیل استفاده از ابزار (Drag & Drop (new است که قابلیت‌های متنوعی برای طراحی ایمیل به شما می‌دهد و کار با آن آسان‌تر است.
   برای دریافت راهنمای کامل کار با ابزار (Drag & Drop (new اینجا کلیک کنید.
   Design Tools
  2. Recent Messages: با استفاده از این گزینه شما می‌توانید از قالب ایمیل‌های قبلی خود در کمپین‌های جدید استفاده کنید.
  3. Template Gallery: در این بخش می‌توانید از قالب‌های آماده استفاده کنید و با انتخاب هر کدام از آن‌ها محتوای خود را در قالب آماده بارگذاری کنید.
   قالب‌های ایمیل نجوا
  4. Import a template: با استفاده از این گزینه شما می‌توانید لینک یک قالب آماده را وارد کنید و فقط محتوای مورد نظر را بارگذاری نمایید.
   -برای استفاده از قالب‌های جذاب نجوا اینجا کلیک کنید.
   قالب مورد نظر را انتخاب و لینک آن را کپی کنید.
   حالا کافیست موقع طراحی کمپین جدید، از طریق سربرگ Import a template لینک قالب مورد نظر را وارد باکس نمایید و دکمه import را بزنید.
   تغییرات مورد نظرتان را در قالب آماده وارد کنید.